یک دانا

روش هایی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا

روش هایی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

روش هایی برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا

بر اساس گزارش های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای وزارت بهداشت ، هر فرد بالغی در طول سال ۲ الی ۳ بار سرما می خورد. بسیاری از افراد هم برای اینکه از این ۲ بیماری یعنی سرماخوردگی و انفلوانزا در امان بمانند و به ناتوانایی های بعد از آن دچار نشوند، به تزریق واکسن انفلوانزا در ابتدای پاییز تن می دهند.یکی از مهم ترین راههای پیشگیری شستن دست و صورت به مدت ۲۰ ثانیه است، تا میکروبهای باقی مانده که نقش بسیار مهمی در ایجاد بیماری دارند از بین بروند. علاوه بر آن می توان از راهکارهایی استفاده کرد تا طول مدت بیماری کاهش یابد.در این مقاله راههایی را پیشنهاد میکنیم تا از عذاب این دو بیماری رهایی یابید.

 

چطور می توانیم در فصول سرد به بیماریهای سرماخوردگی و آنفلوانزا مبتلا نشویم؟

خوردن ماست در وعده صبحانه

موجودات زنده ای که به ناراحتی سیستم گوارش کمک می‌کند و باعث بهبود آن می‌شود می‌تواند شما را از شر سرماخوردگی در امان نگه دارد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شده است این موضوع را به خوبی بیان می کند. دانشمندان دریافته اند افرادی که پروبیوتیک‌ها را از طریق مکمل یا غذاهای تخمیر شده(همچون ماست، کفیر و کیمچی) مصرف می‌کنند؛ ۱۲ درصد عفونت دستگاه تنفسی فوقانی کمتری خواهند داشت. عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، نوعی بیماری است که در اثر عفونت حاد قسمت بالایی دستگاه تنفسی به وجود می‌آید و قسمت‌هایی همچون بینی، سینوس‌ها، حلق و حنجره را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

تهویه هوای منزل

فرض کنید در منزل خود افراد مبتلا به سرماخوردگی یا انفلوانزا دارید و آنها دائما در حال عطسه یا سرفه اند. این رفتارها موجب آلوده شدن هوای منزل در نتیجه مبتلا شدن شما به این بیماریها خواهد شد. پس پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید تا کوران بادی شکل گرفته و هوای تازه وارد اتاق شود . اگر فکر میکنید با باز کردن پنجره ها حال آن افراد بدتر می شود ، پس خودتان به بیرون برود تا روحیه تان عوض شود.

معجزه ی خوردن قارچ

مطالعه جدیدی که در مجله American College of Nutrition منتشر شده است نشان می‌دهد که قارچ سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. افرادی که روزانه قارچ می‌خوردند تعداد سلول‌های T بیشتر و عفونت کمتری داشته اند.

دوری از عطسه ی افراد

شاید به این فکر کنید که دوری از افرادی که عطسه می زنند رفتار زشتی است و آن فرد ناراحت می شود ، اما اینگونه نیست و اگر چنین نکنید خودتان ضرر می بینید. از طریق هر عطسه به فاصله ۶ متر آن طرف تر ، میکروب ها منتشر می شوند. برای اینکه ناراحت نشوند به آنها بگویید که با عرض پوزش من از جمله افرادی هستم که با یک عطسه هم سرما میخورم ، پس از شما فاصله می گیرم.

به لبهایتان دست نزنید

در طول ۱ ساعت در حدود ۳ الی ۴ بار به لب های خود دست میزنیم و با آنها بازی میکنیم. همین دست زدن به لب به واسطه تماسی که با آب دهانمان که سرشار از میکروب است داریم، می تواند بیماری ساز شود. پس این حرکت را که در برخی افراد عادت شده باید کنار بگذاریم.

تنظیم ساعت خواب

اگر می‌خواهید بدن سالمی داشته باشید باید خواب شبانه شما به اندازه کافی باشد. چرت زدن روزانه نیز مزایای خاص خود را دارد. مطالعه ای که در مجله Archives of Internal Medicine منتشر شده است نشان می‌دهد افرادی که خواب شبانه آن‌ها کمتر از ۷ ساعت است سه برابر بیشتر از سایر افراد در معرض سرماخوردگی و آنفلونزا قرار می‌گیرند.

شستشوی بینی

شستشوی بینی مفید ترین کار و حتی باید عادت شما در فصول سرد سال شود. مقداری آب ولرم را با کمی نمک مخلوط کنید و زمانی که می خواهید بخوابید بینی های خود را شستشو دهید. با این کار ویروس های پراکنده در هوایی که با آن وارد مجاری سینوسی شما شده اند پاک می شوند.

مصرف قرص های روی

روی از عناصر مهم در عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن ما است. اگر می خواهید از مکمل های روی استفاده کنید باید با پزشک مشورت کنید شاید نیازی به مصرف آن نباشد. در سال ۲۰۱۳ مطالعه ای در خصوص تاثیر روی بر کاهش علائم سرماخوردگی صورت گرفت که خوشبختانه این اثر به اثبات رسید. مطالعه به این صورت بود که ۲ گروه انتخاب شدند. گروهی که روی مصرف نکردند و گروهی که علاوه بر مصرف مکمل روی به میزان روزانه ۷۵ میلی گرم ، غذاهای حاوی روی هم مصرف کردند. این گروه نه تنها کمتر به سرماخوردگی مبتلا شدند بلکه ترمیم زخم های آنان به سرعت اتفاق افتاد.

اثر طب فشاری

نقطه‌ی فشاری در وسط سینه شما وجود دارد. ضربه زدن‌های آرام در این ناحیه می‌تواند غده تیموس(فعالیت شناخته آن بالغ کردن لنفوسیت تی(T-Lymphocyte) است که سلول‌های حیاتی برای دستگاه ایمنی بدن هستند) را تحریک کند و سلول‌های T بیشتری برای مبارزه با پاتوژن‌ها ایجاد نماید.

نوشیدن مایعات فراوان

پزشکان توصیه می کنند که بهتر است در روز ، حدود ۲ لیتر آب بنوشید. وقتی سرما میخورید مخاط تولید می شود . هرچقدر آّ بدن شما کمتر باشد این مخاط سفت تر و سنگین تر و دردناک تر بوده و به آسانی تخلیه نمی شود. همانطور که می دانید ، پمادها منبع بزرگی ازمیکروب هستند.

داروی موثر در زمان ابتلای به انفلوانزا

داروی تامیفلو(Tamiflu) اگر در طول ۴۸ ساعت بعد از بروز نشانه‌ها مصرف شود، می‌تواند از تکثیر ویروس جلوگیری کند و طول بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد. تامیفلو دارویی است که برای درمان آنفلوآنزا و پیشگیری از گسترش آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که نباید این دارو را به صورت خودسرانه مصرف کنید. اگر فکر می‌کنید به آنفلوآنزا مبتلا شده اید به یک پزشک مراجعه کنید و از او بخواهید این موضوع را تشخیص دهد.

مصرف عصاره ی اقطی

عصاره ی اقطی نشات گرفته از توتهای سیاه کوچک است و همانند دارویی برای مبارزه با عفونتهای ویروسی است. این داروی گیاهی باید حتما به صورت تغلیظ شده مصرف گردد. بر اساس مطالعات در سال ۲۰۱۴ میزان استفاده از آن را برای کاهش علائم انفلوانزا ، در حدود ۱۵ میلی لیتر ،هر ۶ ساعت توصیه شده است.

مکمل های پروبیوتیک

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۲ دو گروه از دانشجویانی که از سرماخوردگی رنج می‌بردند را مورد بررسی قرار داده است.گروهی که از مکمل‌های حاوی پروبیوتیک با لاکتوباسیلوس رامنوسوس استفاده کرده بودند دو روز زودتر درمان یافتند و نشانه‌های کمتری داشتند.

رطوبت هوای منزل

هر چقد رهوای داخلی منزل خشک تر باشد ، گلو هم خشک شده و دردش بیشتر می شود ، در نتیجه سرفه های مکرری رخ می دهد. از مرطوب کننده های هوای منزل استفاده کنید. اگر نه می توانید در یک ظرفی کمی آب بریزید و بر روی وسایل گرمایشی منزل مثل بخاری و . . . قرار دهید تا محیط مرطوب شود.

ادویه کاری سبز

اینکه فلفل تند چیلی و سایر ادویه جات می‌تواند به پاکسازی سینوس‌ها کمک کند درست است. این گونه موارد باعث آبریزش بینی می‌شوند و آن را پاکسازی می‌کنند. همین امر باعث تسکین موقت آن می‌شود. علم نیز این نظریه را پشتیبانی می‌کند. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که اسپری مخصوص بینی که از مواد شیمیایی حاوی کپسایسین( ماده فعال در فلفل) ساخته شده است می‌تواند احتقان را بهبود ببخشد

روغن های مفید

روغن های مفیدی که می توانید آنها را استشمام کنید آویشن و اکالیپتوس هستند. روش استفاده به این صورت است که ابتدا باید چند قطره ای روغن را در آب در حال جوش ریخته و بعد سریعا آن را بو کنید. بوی شبیه منتول می‌تواند مسیر هوایی شما را باز کند. همچنین این روغن‌ها دارای خواص ضد میکروبی هستند و می‌توانند به شما کمک کنند.

 

با تشکر از سایت health و مجله سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها