یک دانا

تاثیرات رابطه جنسی بر کارکرد و سلامت مغز

تاثیرات رابطه جنسی بر کارکرد و سلامت مغز

۱ خرداد ۱۳۹۷

تاثیرات رابطه جنسی بر کارکرد و سلامت مغز

داشتن رابطه جنسی به دلیل اینکه فعالیت تمام ارگانهای بدن را در بر می گیرد اثرات متنوعی را از خود به جای می گذارد، از جمله تاثیرات رابطه جنسی میتوان به تاثیر آن بر کارکرد و سلامت مغز اشاره کرد. که در زیر ، با برخی از آنها آشنا می شوید.

 

آزادسازی دوپامین با رابطه جنسی

لذت فرد در رابطه‌ی جنسی مرتبط با آزاد شدن دوپامین است، پیام‌رسانی عصبی که فعال نگه‌دارنده‌ی مرکز پاداش در مغز است. با مصرف برخی مواد مخدر نیز در بدن دوپامین آزاد می‌شود. یکی از عامل های مهم در سالم نگه داشتن و رساندن پیام های عصبی با سرعت بالا در مغز ، موادی به نام دوپامین است. دوپامین در رابطه جنسی به میزان زیادی آزاد می شود ، در نتیجه مغز بهتر کار می کند.

کاهش دردها

وقتی سردرد دارید رابطه‌ی جنسی را کنار نگذارید. رابطه‌ی جنسی ، به نوعی تسکین کامل یا نسبی برای درد شماست. با تحریک
جنسی آستانه‌ی درد فرد بالا می رود. برخی محققین این موضوع را به اکسی توسین نسبت داده‌اند، هورمونی که اصطلاحاً برای محبت است و به نوعی میان مادر و نوزاد ارتباط برقرار می‌کند. این هورمون ویژگی ضد درد دارد.

تقویت کننده حافظه

در این باره بر روی موش ها تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد ، آن‌هایی که رابطه‌ی جنسی دائم داشتند ( برای ۱۴ روز متوالی و یک بار در هر روز ) نسبت به جوندگانی که تنها یک بار اجازه‌ی آمیزش داشتند نورون های بیشتری در بدنشان ایجاد شده است. البته برای نتیجه‌گیری حتمی در مورد انسان نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد. پس نمی توان بطور قطعی گفت که رابطه س جنسی حافظه را تقویت می کند.

ضد استرس

رابطه ی جنسی موجب آرامش در افراد می شود. زیرا فشار خون را نرمال می کند.این آرامش طبیعتا نتیجه ای جز کاهش استرس ندارد. این کاهش استرس زمانی نمایان می شود که رابطه ی جنسی بصورت مداوم صورت گیرد. با داشتن آرامش و استرس کم به راحتی می توانید در یک مجلس سخنرانی کرده و حضار را به سمت مجذوب خود کنید.

رابطه جنسی و خواب آلودگی

اغلب رابطه‌ی جنسی باعث خواب‌آلوده شدن فرد می‌شود و این قضیه در مورد مردان بیشتر صدق می‌کند. علت این موضوع ” قشر جلوی مغز ” است که با انزال آرامش می‌یابد. در کنار آن در بدن سروتونین و اکسیتوسین نیز آزاد می‌شود که باعث بی‌حالی فرد می‌شود.

 

با تشکر از ویکی ۵۰۴۰ – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها