یک دانا

فواید خواب برای سلامت بدن

فواید خواب برای سلامت بدن

۲ تیر ۱۳۹۷

فواید خواب برای سلامت بدن

داشتن خواب با کیفیت میتواند بهترین دارو برای بسیاری از مشکلات باشد. در این مقاله از یک دانا به برخی از فواید خواب برای سلامت بدن میپردازیم. با ما همراه باشید.

 

خواب قلب را سالم نگه می دارد

خواب بی کیفیت و نامناسب با مشکلات قلبی در ارتباط است، از فشارخون بالا گرفته تا حملات قلبی. بیدار شدن‌های مکرر از خواب می‌تواند باعث تحریک هورمون استرس مانند کورتیزول شود. بالا رفتن این هورمون قلب را مجبور می‌کند سخت تر کار کند و دیگر زمان کافی برای استراحت نخواهد داشت.

خواب باعث تقویت مغز میشود

همان طور که خواب مناسب با بهبود تمرکز و قدرت شناختی بیشتر همراه است حتی یک شب بی‌خوابی می‌تواند باعث گیجی و عدم تمرکز شما در روز بعد شود. حافظه‌ی شما دیگر زیاد قوی نخواهد بود و هر کاری را آهسته انجام خواهید داد. احتمال اشتباه در محل کار بالا رفته و از طرف دیگر شانس متوجه شدن و درست کردن اشتباه کمتر می‌شود.

خواب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود

خواب خوب را برای خود یک عادت کنید تا سلول‌ها و پروتئین‌های دستگاه ایمنی بدن را در حالت دفاعی نگه‌دارید. با خواب مناسب بدن بهتر می‌تواند با سرماخوردگی و دیگر عفونت‌ها مبارزه کرده و حتی واکسن‌های شما موثرتر خواهند بود.

خواب خوب از اضافه وزن جلوگیری میکند

خواب خوب شب لزوماً باعث کاهش وزن نخواهد شد اما می‌تواند مانع افزایش وزن بی‌مورد شود. کم خوابی باعث زیاد شدن ترشح هورمون گرلین می‌شود که افزایش‌دهنده‌ی اشتهاست. با داشتن استرس بیشتر و انرژی کمتر، توانایی بدن برای مبارزه با خوردن تنقلات کاهش می‌یابد.

خواب باعث افزایش تمرکز و کم شدن تصادفات میشود

از آنجایی که کمبود خواب زمان واکنش و توانایی تمرکز شما را کم می‌کند رانندگی با کمبود خواب به اندازه‌ی رانندگی در حالت مستی خطرناک است. کسانی که شب‌ها شش تا هفت ساعت خوابیده‌اند خطر تصادفشان دو برابر کسانی است که هشت ساعت می‌خوابند.

خواب باعث کاهش سردرد میشود

اگر سردردهای استرسی دارید استراحت کافی مانع ایجاد مشکل برای شما خواهد شد. کمبود خواب نقش زیادی در سردردهای شما دارد، زیرا توانایی مقابله‌ی بدن با استرس و نگرانی را کم می‌کند، دو چیزی که می‌توانند محرک بسیاری از سردردهای شما باشند.

خواب باعث بهبود زندگی جنسی شما شما میشود

خواب خوب و با کیفیت باعث بالا ماندن سطح تستوسترون می‌شود که مانع مشکلات نعوظ شده و شما را مطمئن می‌سازد که هیچ‌وقت برای رابطه‌ی جنسی زیاد خسته نیستید. کمبود خواب مانعی برای یک رابطه‌ی عالی است. مردانی که کمتر از شش ساعت در شب می‌خوابند سطح تستوسترون بدنشان کاهش می‌یابد.

 

با تشکر از ویکی ۵۰۴۰ – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها