یک دانا

رابطه کمبود ویتامین با چاقی

رابطه کمبود ویتامین با چاقی

۱۳ آبان ۱۳۹۵

رابطه کمبود ویتامین با چاقی

براساس تحقیق منتشر شده جدیدی در مجله کالج تغذیه آمریکا، احتمالا بین وزن و میزان ویتامین و مواد معدنی مصرفی شما ارتباطی پیچیده ای وجود داشته باشد و مواد غذایی ساده ای نظیر ویتامین A در صورت کمبود عاملی بر بالا رفتن وزن بدن شما باشد.

محققان، پاسخ‌های بیش از ۱۸۰۰۰ آمریکایی را از بررسی تغذیه‌ای که ۷ سال طول کشید، تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که در مقایسه با افراد دارای وزن طبیعی، بزرگسالان چاق ۵ تا ۱۲ درصد کمتر از تمام میکرونوترینت‌ها در رژیم غذایی‌شان استفاده می‌کردند. چند کمبود خاص نیز مشخص شد:بزرگسالان چاق در مقایسه با بزرگسالانی با وزن طبیعی، ۲۰٪ بیشتر دارای کمبود ویتامین A، ویتامین C و منیزیم بودند. همچنین به احتمال کمتری، به مقدار توصیه شده روزانه، کلسیم، ویتامین D و ویتامین E مصرف می‌کردند.

چه عاملی باعث این کمبود ویتامین می شود؟

یک پاسخ می تواند این باشد که افراد با BMI بالاتر، تمایل به مصرف غذاهایی با درصد مواد مغزی کمتر نشان می دهند. اما نگارندگان این مطلب عامل احتمالی دیگری را هم در نظر می گیرند: عدم دریافت مواد غذایی کافی می تواند عاملی بر چاقی باشد. این مطلب اشاره دارد بر اینکه ویتامین A با تنظیم سلول های چربی و هورمون های آزادشده توسط آن ها ارتباط پیدا می کند و قادر است نقش مهمی در تامین وزن سالم بدن ایفا کند و احتمالا ویتامین D در انتشار لپتین نقش دارد. لپتین، هورمونی است که احساس گرسنگی و مقدار چربی که در بدن ذخیره می‌شود را کنترل می‌کند. دریافت ناکافی هر یک از این دو ویتامین، بر وزن بدن شما تاثیر می‌گذارد.

نگران دریافت یا عدم دریافت ویتامین کافی در بدنتان هستید؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۴۰٪ بزرگسالان، بدون در نظر گرفتن وزن، مقدار توصیه شده از ویتامینهای A، C، D، E و کلسیم و منیزیم را مصرف نمی‌کنند.

 

با تشکر از prevention و مجله سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها