یک دانا

چرا هنگام خواب دچار حس سقوط می شویم؟

چرا هنگام خواب دچار حس سقوط می شویم؟

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

چرا هنگام خواب دچار حس سقوط می شویم؟

تا به حال برایتان اتفاق افتاده که به دلیل حس سقوط به یکباره از خواب بیدار شوید؟ آیا شب هنگام در زمان خواب تحرک زیادی دارید؟ به این عارضه، حس سقوط در خواب یا سقوط خوابگاهی اطلاق می شود.

 

چرا هنگامی که خواب هستید، دچار حس سقوط می شوید؟

آیا تا به حال به خاطر حس سقوط به طور ناگهانی از خواب پریده‌اید؟ آیا حین خواب شبانه جنب و جوش زیادی دارید؟ این عارضه، حس سقوط در خواب یا سقوط خوابگاهی نامیده می‌‌شود. سقوط خوابگاهی یک بیماری و نشان‌دهنده اختلال سیستم عصبی نیست. بلکه یک سری پرش‌های عضلانی ناگهانی است که طی دقایق اولیه خواب رخ می‌دهد. لازم به ذکر است که تصورات غلط بسیاری در رابطه با این عارضه وجود دارد.

 

عامل بوجود آورنده حس سقوط در خواب چیست؟

بررسی های بسیاری در این رابطه انجام شده است اما علت آن همچنان در هاله ای از ابهام است.با این وجود، بنابر اظهارات مختلف عوامل مختلف زیادی احتمال دچار شدن به این عارضه را بالا می برند.

  • اگر اضطراب دارید و دائما دچار استرس می‌شوید، بیشتر در معرض خطر سقوط خوابگاهی قرار خواهید داشت.
  • مصرف الکل و کافئین پیش از خواب باعث بالارفتن امکان بروز این عارضه می شود. در نتیجه توصیه این هست که قبل از خواب از مصرف این مواد خودداری گردد.
  • انجام تمرینات سنگین در ساعات پایانی شب نیز می‌تواند به سقوط خوابگاهی منجر شود. این امر به کمبودکلسیم، منیزیم و آهن در بدن نسبت داده می‌شود.
  • خوابیدن با وضعیت نامطلوب یا خوابیدن به میزان کم نیز احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد. در این حالت قسمتی از مغز فعال بوده در حالی که بدن در حالت استراحت قرار دارد.
  • استفاده از داروهای محرک بدون نسخه نیز امکان بروز سقوط خوابگاهی را افزایش می‌دهد.

 

علت و زمان وقوع حس سقوط خوابگاهی

قوط خوابگاهی معمولا در زمان به خواب رفتن خیلی سریع ایجاد می شود. در ابتدای خواب نبض و تنفس کم کم کند می شود.. با این حال، اگر خسته و کوفته باشید، مغز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از این رو، وقتی عضلات شل می‌شوند، مغز کماکان فعال باقی مانده و حس سقوط را به شما منتقل می‌کند.

 

با تشکر از صدای سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها