یک دانا

چه زمانی باید آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

چه زمانی باید آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

۱۲ آبان ۱۳۹۵

چه زمانی باید آنتی بیوتیک مصرف کنیم؟

زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک و در پی آن ایجاد مقاومت باکتری در برابر درمان، منطقی و قابل توجیه می باشد: مصرف این داروها تنها بایستی برای درمان عفونت های باکتریایی نظیر گلودرد میکروبی و نه برای بیماری های ویروسی معمول همانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا مد نظر قرار گیرد. اصرار به درمان با آنتی بیوتیک نداشته باشید و اگر پزشک‌تان آن را تجویز نمود بپرسید آیا واقعا لازم است.

 

به صورت خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید

طبق تحقیقی جدید بیشتر از ۲۵درصد از تجویزهای سرپایی آنتی‌بیوتیک برای بیماری‌های تنفسی، عموما غیرضروری هستند، و این آمار قابل توجه است. درمورد عفونت‌های خفیف، سعی کنید یک یا دو روز صبر کنید تا ببینید خودش بهتر می‌شود یا نه، البته به‌شرط این‌که پزشک‌تان موافق باشد. اگرعلائم بدتر شدند به پزشک‌تان مراجعه کنید چون دراین زمان باید آنتی بیوتیک را شروع کنید، اما اغلب بدن خودش درمانش می‌کند، مخصوصا اگر دلیلش ویروسی باشد.

روش هایی نظیر مصرف فراوان آب و استراحت در حد کافی را که کمکی برای کنترل علائم ناراحت کننده بوده و به مصرف دارو نیاز ندارند، بکار بگیرید. البته پیشگیری هایی مانند سیگار نکشیدن، تغذیه سالم و مناسب، داشتن فعالیت بدنی، داشتن کنترل بر استرس به شکل مناسب و خواب در زمان مناسب و به اندازه کافی (حداقل ۷ ساعت)، واکسن سالیانه آنفلوآنزا و شستن مکرر دست ها در فصل سرما همواره بهتر از درمان هست.

هرگز خوددرمانی نکنید و سفارش آنلاین آنتی‌بیوتیک ندهید، اگر هم پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کرد تا انتها مصرف کنید، از آنتی‌بیوتیک کس دیگری استفاده نکنید. با مصرف نادرست آنتی‌بیوتیک و ایجاد مقاومت نسبت به آن، بیشتر به خودتان آسیب خواهید رساند تا فایده، چون تعادل میان باکتری‌های خوب و بد را مختل کرده و ریسک واکنش‌های آلرژیک را دربرخواهد داشت.

اگر مریضیتان در حدی هست که احساس می کنید نیاز به آنتی بیوتیک دارید، نیاز دارید که به پزشک مراجعه کنید تا وی تصمیم لازم در مورد لزوم استفاده یا عدم لزوم استفاده از آنتی بیوتیک برای بیماری شما را بگیرد. سایر روش های درمان بوسیله آنتی بیوتیک نظیر استفاده از پماد یا قطره چشم بر طبق دستور را امتحان و دوره درمان تجویز شده را تکمیل نمایید.

 

با تشکر از مجله سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها