یک دانا

آموزش روش نگهداری نان در خانه

آموزش روش نگهداری نان در خانه

۲۴ شهریور ۱۳۹۵

آموزش روش نگهداری نان در خانه

 

برای نگهداری بلند مدت از نان باید چکار کنیم؟ برای نگه داری نان در خانه بهتر است آن ها را در فریزر نگهداری کنیم یا در یخچال ؟ آیا فریز کردن نان مانع بیات شدنش میشود؟ و سوال های دیگری که امروز در یک دانا به آنها پاسخ خواهیم داد ، با ما همراه باشید.

 

بعضی از مردم بر این باورند که برای جلوگیری از بیات شدن نان، باید آن را در یخچال گذاشت . اما نان بیات چیست؟ نانی که از تنور یا فر بیرون تازه بیرون می‌ آید، بافت نرم و عطر و طعم خوبی دارد اما نگهداری‌ نادرست، مغز نان را سفت می‌ کند، به طوری که کمتر کسی حاضر می‌ شود از آن استفاده کند و به اصطلاح به آن نان بیات می‌ گویند.

 

روش نگهداری نان در خانه

 

عده‌ای از مردم بر این باورند که برای جلوگیری از بیات شدن نان، باید آن را در یخچال گذاشت. اما این باور غلط است چون این کار روند بیات‌ شدن را سریع تر می کند. تنها راه جلوگیری از بیات شدن نان، نگهداری آن در فریزر و در دمای منفی ۱۰ تا منفی ۴ درجه سانتیگراد است.

 

هنگامی که ما نان را در فریزر می‌گذاریم، رطوبت و آب موجود در بافت آن منجمد شده و دیگر آبی در بافت نان نمی ماند که میان مولکول های پروتئین و نشاسته منتقل و کریستاله شود، به این ترتیب می‌توان نان را به مدت ۳ تا ۲ ماه در فریزر نگهداری کرد. با بیرون آوردن نان از فریزر، آب منجمد شده بافت آن دوباره به حالت مایع بر می گردد و حالت تازه به خود می‌گیرد.

 

ولی در محیط یخچال و اتاق، آب موجود در بافت نان نه تنها منجمد نمیشود بلکه میان مولکول های پروتئینی و نشاسته‌ای منتقل و باعث کریستاله شدن این مولکول‌ها و بیات شدن نان می شود. یک نکته که خوب است بدانید در روستاها یا مناطق دور افتاده ای که به یخچال دسترسی ندارند، برای بیشتر شدن ماندگاری نان، آن را زیر آفتاب خشک می‌کنند. با این کار آب از بافت اصلی نان حذف می شود و روند بیات شدن رخ نمی هد. سرانجام اینکه اگر چه توصیه “یک دانا” به شما خرید روزانه نان است، ولی اگر به هر دلیلی بیش از مصرف یک وعده نان دارید، میتوانید آن را در فریزر قرار دهید و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را ۵ تا ۲۰ دقیقه در دمای اتاق بگذارید.

 

آموزش روش نگهداری نان در خانه

 

نکاتی برای نگهداری نان در فریزر

 

  • برای نگهداری نان در یخچال یا فریزر باید نان خریداری شده کاملا خنک شود، به قطعات کوچک تر برش داده شود و پس از قرار دادن در کیسه‌ های پلاستیکی مناسب در حداقل زمان ممکن به فریزر انتقال یابد.

 

  • اگر نان پیش از بسته‌ بندی خنک نشود، چون عرق میکند ،رطوبت موجود در نان، پوسته نان بسته‌ بندی شده حالت خیس و مرطوب به خود می‌ گیرد و محیطی مناسب برای رشد کپک ایجاد میشود. و باعث بیات شدن زودتر نان، افزایش ضایعات و ایجاد بیماری گوارشی می‌ گردد.

 

  • برای مصرف نان مقدار مورد نیاز را از بسته خارج کنید و در بسته پلاستیکی و در محیط اتاق یا آشپزخانه قرار دهید تا از حالت انجماد خارج شود. بهتر است درب بسته نان به صورت باز باشد تا رطوبت بسته اجازه خروج داشته باشد.

 

  • زمانی که قطعات نان در بسته های پلاستیکی برای فریز کردن آماده می‌شوند، خارج نمودن هوای موجود در کیسه، روند بیات شدن و همچنین تشکیل کریستال‌ های یخ را کاهش می‌ دهد و به این ترتیب نان های نگهداری شده پس از خروج از حالت انجماد، بافت و مزه خود را بیشتر حفظ خواهد نمود.

 

خارج کردن نان از حالت انجماد

 

۱. گرم کردن نان با استفاده از فر
میتوان نان منجمد شده را مستقیم در فر قرار داد که در این حالت، نان خشک‌تر از حالت طبیعی خواهد بود، ولی برای این امر لازم است ابتدا نان به طور کامل در یک لفاف آلومینیومی پیچیده شود و سپس در فر با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد، برای مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ( با توجه به حجم قطعه نان ) قرار بگیرد.

 

۲. گرم کردن نان با استفاده از مایکروویو
در این حالت به دلیل انتقال مولکول‌ های آب، خروج از انجماد صورت می‌ گیرد و با توجه به زمان‌ های انتخابی کنترل شده، می‌ توان نانی بسیار ترد، نرم و یا مرطوب و حتی خمیری به دست آورد.

 

برگرفته از وبسایت هفت گنج

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها