یک دانا

علت لذت بخش بودن خاراندن محل خارش چیست؟

علت لذت بخش بودن خاراندن محل خارش چیست؟

۱۹ خرداد ۱۳۹۶

علت لذت بخش بودن خاراندن محل خارش چیست؟

خارش را می توان واکنش بدن به یک عامل محرک در نظر گرفت. در صورت احساس خارش، روشی که بتوانید این حس را کنترل کنید وجود ندارد.

براساس تحقیقات انجام شده، حس لذت و رضایت در زمان احساس خارش در محل مورد نظر به علت فعالیت بیش از حد در قسمتی از مغز که مسئول کنترل جنبش و پروسه پاداش هست، می باشد. به گفته پژوهشگران ، علی رغم لذت اولیه خاراندن، ادامه این عمل می‌تواند منجر به افزایش شدت خارش به همراه درد و آسیب دائمی پوست شود. به همین دلیل دانستن فعالیت مغزی که موجب افزایش این رفتار بیمارگونه است، مهم می‌باشد.

محققان، به مطالعه ۱۰ بیمار مبتلا به خارش مزمن و ۱۰ فرد سالم با یک محل خارش یکسان را با استفاده از MRI پیشرفته مورد بررسی قرار دادند و نتیجه گرفتند که بخش هایی از مغز که مسئول کنترل جنبش و پروسه پاداش هستند در افراد مبتلا به خارش مزمن، در هنگام خاراندن فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند.

نتایج این مطالعات نشان می‌دهد، این فعالیت بیش از اندازه می‌تواند به توجیه اعتیاد به خاراندن در این بیماران کمک کند. پس بار بعدی که جایی از بدنتان دچار خارش شدید شد سعی کنید با کنترل فکر خود ، از خاراندن آن جلوگیری کنید و یا حداقل میزان خاراندن را کم کنید.

 

با تشکر از مجله سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها :

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها