یک دانا

آیا ظرف شستن باعث کاهش استرس میشود؟

آیا ظرف شستن باعث کاهش استرس میشود؟

۲ خرداد ۱۳۹۷

آیا ظرف شستن باعث کاهش استرس میشود؟

بسیاری از مردم شستن ظروف را کاری مانند رخت شستن یا گذاشتن ظرف زباله به بیرون از منزل می دانند. اما براساس تحقیقی که توسط محققان صورت گرفته، ظرف شستن می تواند باعث آرامش ذهن و کاهش استرس شود البته اگر این کار با هدف باشد. با یک دانا همراه باشید.

رابطه ظرف شستن با کاهش استرس و تمرکز حواس

محققان دانشگاه فلوریدا برسی کردند که آیا ظرف شستن می‌تواند به‌عنوان تمرینی بدون تشریفات و فکورانه برای تقویت حالتی مثبت در رابطه با حضور ذهن باشد یا خیر.

تمرکز حواس یا حضور ذهن، یک متد ژرف اندیشانه رایج برای تمرکز و توجه روی هیجانات و افکار در زمان حال است. یافته‌های این تحقیق در the journal Mindfulness منتشر شده است.

آدام هانلی، داوطلب دکترا در کالج FSU، چنین اظهار می دارد “من مدت ها است که، نه تنها به عنوان محقق که به عنوان یک کارور مکاشفه نیز، به پدیده تمرکز حواس علاقه دارم. بخصوص این مطلب برای من جالب توجه بود که فعالیت های معمول زندگی به چه نحوی قادرند در جهت بهبود وضعیت تفکر مورد استفاده قرار گیرند، و درنهایت حس سلامتی بیشتر و بهتری را بوجود بیاورند.”

بعد از انجام این تحقیق روی ۵۱ دانشجو، محققان دریافتند افرادی که با تمرکزحواس ظرف شسته بودند، یعنی روی بوی شوینده، گرمای آب و حس ظروف تمرکز کرده بودند، نگرانی و اضطراب‌شان ۲۷ درصد کاهش یافته و الهامات ذهنی‌شان ۲۵ درصد افزایش یافته بود.

 

با تشکر از مجله سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها