یک دانا

عوارض خطرناک مصرف کافئین برای کودکان

عوارض خطرناک مصرف کافئین برای کودکان

۴ آبان ۱۳۹۵

عوارض خطرناک مصرف کافئین برای کودکان

تحقیقات جدید اثرات منفی مصرف کافئین توسط کودکان و نوجوانان را نشان می دهد. کافئین مصرفی بر دستگاه عصبی اثرات مستقیمی گذاشته و نیز باعث تقویت گردش خون می شود. این ماده باعث احساس شادابی در فرد نیز می شود. با این حال مصرف این ماده اثرات سوء شدیدی بر سلامتی کودکان دارد.

 

مصرف کافئین توسط کودکان

اگرچه تأثیر افزایش فشارخون و کاهش ضربان قلب در مصرف کافئین موضوع جدیدی نیست اما مطالعات جدید برخی تأثیرات خطرناک را برای مصرف کافئین در کودکان و نوجوانان نشان می‌دهد. در این مطالعه ۵۲ کودک در دو گروه سنی مختلف شرکت کردند. به گروه کم سن تر معادل نصف تا یک بطری نوشابه و به گروه نوجوانان یک تا دو بطری نوشابه داده شد. در گروه نوجوانان، پسران فشارخون کمی بالاتر نسبت به دختران تجربه کردند ولی در گروه کم سن تر هیچ تفاوت مهمی بین جنسیت‌ها دیده نشد، کافئین ضربان قلب آن‌ها را کاهش داده و فشار خونشان را افزایش داد.

 

کافئین نباید در برنامه غذایی کودکان گنجانده شود

نویسنده این مقاله و دانشیار دانشکده بهداشت عمومی و بهداشت حرفه ای دانشگاه Buffalo غرب نیویورک،‌ دکتر جنیفر تمپل، چنین اظهار می دارد که تحقیقات حاکی از آن است که حتی میزان کم کافئین بر سیستم قلب و عروق کودکان تاثیر گذار هست. وی اذعان داشت که اطلاعات کافی برای اظهار نظر در مورد تاثیرات بلند مدت مصرف دائمی کافئین در مورد کودکان در حال حاضر وجود ندارد. او می‌گوید مصرف کافئین در برنامه غذایی کودکان هیچ جایگاهی ندارد، تا زمانی که آن‌ها به سن جوانی (۱۸ سالگی) برسند.

 

با تشکر از دکتر سلام

جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها