یک دانا

رابطه عصبانیت و نفرت با بیماری سرطان

رابطه عصبانیت و نفرت با بیماری سرطان

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

رابطه عصبانیت و نفرت با بیماری سرطان

عصبانیت، خشم، نفرت و کینه بر روی عملکرد سیستم عصبی فرد تاثیرات مغزی و روانی ایجاد می کند و بر اثر استرس و خشم فشارهای عصبی بر فرد وارد می کند که متعاقبا ممکن است به حملات قلبی و سکته ها و انواع سرطان ها منجر شود. مشابه با استرس، احساسات منفی نیز نتایج مهلک بسیار شدید را بر سلامت جسمی فرد می تواند به همراه داشته باشد.

بر اساس تحقیقات پژوهشگران که در معتبرترین نشریات بین المللی به چاپ رسیده است، افرادی که دیگران را می بخشند و کینه ای در دل خود نگه نمی دارند کمتر مبتلا به انواع بیماری ها از جمله سرطان، مشکلات قلبی عروقی، فشار خون بالا، چین و چروک صورت، اضافه وزن و افسردگی می شوند.

از سوی دیگر افرادی که حقیقتا فرد یا افراد دیگر را می بخشند، سلامتی ای به مراتب بیشتر از کسانی که در قبال اشتباه دیگران بی تفاوت بوده و نوعی بی احساسی و نفرت پنهان در خود دارند که از آن رنج می برند، دارند.

بر اساس یک تحقیق همسو که در مجله The Journal of Behavioral Medicine به چاپ رسیده است، افرادی که دیگران را می بخشند و کمتر دچار خشم، احساسات منفی سرکوب شده، تنفر و انزجار هستند، از سلامت فیزیکی بهتری برخوردارند.

مثلا اینکه این چنین افرادی شب ها خواب راحت تری دارند، کمتر مریض می شوند و در نهایت مصرف داروی کمتری در آن ها دیده می شود. بعلاوه مشکلاتی نظیر دردکمر و یا اسپاسم عضلانی، سردرد، حالت سرگیجه و اسپاسم معده در اینچنین افراد دیده نمی شود.

دانشمندان اثرات مهلک احساسات منفی در زمان انجام شیمی درمانی را بیشتر از خود بیماری سرطان می دانند بر این باورند که بدبینی، ناامیدی، احساس ضعف و شکست تا ۶۰ درصد می تواند باعث بازگشت بیماری در افراد سرطانی شود. علت این امر رابطه مستقیم احساسات منفی، ترس، دلهره و نفرت با تعریق در بدن و آزادسازی هورمون های آدرنالین و کورتیزول است که هر دو عاملی جدی برای ایجاد تومورهای سرطانی در بدن محسوب می‌شوند.

بنابراین توصیه کارشناسان این هست که افراد به صورت مرتب و دوره ای انرژی های منفی را از بدن خودشان پاکسازی کنند و تا حد امکان از اشتباهات هم چشم پوشی نمایند.

اگر شما هم می خواهید زندگی سالمی داشته باشید عادت بخشیدن دیگران و روحیه گذشت و فداکاری را در خود نهادینه کنید و اگر هم با شخصی دچار اختلاف هستید برای سلامت خودتان هم که شده اول شما پیشقدم شوید و اختلاف و ناراحتی را از بین ببرید.

 

با تشکر از دکتر سلام

جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : , ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها