یک دانا

نحوه نگهداری از گیاه کاکتوس در خانه بدون خشک شدن

نحوه نگهداری از گیاه کاکتوس در خانه بدون خشک شدن

۱۱ خرداد ۱۳۹۶

نحوه نگهداری از گیاه کاکتوس در خانه بدون خشک شدن

امروزه کاکتوس طرفداران زیادی در آپارتمان های بدون بالکن پیدا کرده است. در این مطلب قصد داریم نکته های مهم در نگهداری کاکتوس را به شما ارائه دهیم. با یک دانا همراه باشید.

 

نکاتی در مورد گیاه کاکتوس

برخی از افراد به این دلیل کاکتوس ها را دوست دارند که فکر می کنند این گیاه مقاومت بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارد و در نتیجه نگهداری از آن هم زحمت کمتری خواهد داشت. این طرز فکر تا حدودی درست است به این دلیل که کاکتوس می تواند آب اضافی را در خود ذخیره کند و هنگام کم آبی از آن تغذیه کند، اما باید به یاد داشته باشیم این به آن معنا نیست که نگهداری کاکتوس بدون کمترین زحمتی امکان پذیر است.

البته مجددا تاکید می شود که کاکتوس به دلیل قابلیت نگهداری بالای آب، در مورد نواحی خشک و کم آب بهترین گزینه محسوب می شود. احتمالا شما هم بیابان هایی که در آن ها کاکتوس های بزرگی در شرایط بسیار بد آب و هوایی زنده باقی مانده و به حیات خود ادامه می دهند، علت این امر را می توان چنین گفت که کاکتوس با یک بار ذخیره آب می تواند ماه ها ادامه حیات دهد. ذکر این نکته جالب هم خالی از لطف نیست که ذخیره آب در ریشه های این گیاه صورت می گیرد.

کاکتوس ریشه های بسیار بلندی دارد که به کمک آنها می تواند آب مورد نیاز را در خود ذخیره کند. شاید بتوان گفت این بزرگ ترین تفاوت کاکتوس با سایر گیاهان است.

نحوه نگهداری از گیاه کاکتوس در خانه

اگر شما در خانه گیاه کاکتوس دارید دقت کنید درون خاک کاکتوس باید از شن و سنگریزه نیز استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد و باید در محیطی گرم قرار بگیرد. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید آبیاری کاکتوس است. به خاطر داشته باشید کاکتوس نسبت به سایر گیاهان باید با فاصله زمانی طولانی تری آبیاری شود. البته آبیاری کاکتوس باید با توجه به نوع آن، فصل، گرمای محیط و اندازه گیاه تعیین شود.

با توجه به همه این موارد و اینکه فروش کاکتوس ها امروزه در اندازه های مختلف صورت می گیرد، در صورت تمایل می توانید با در نظر گرفتن فضای خانه چند گیاه را در نقاط مختلف نگهداری کنید. گلدان های کوچک و رنگی کاکتوس را می توان به راحتی در پشت پنجره ها، روی میزهایی که در کنار دیوارها قرار داده اید و نیز اطراف قاب عکس های رومیزی گذاشت و منظره ای زیبا و چشم نواز به محیط داخلی هم اتاق و هم سالن و خانه داد.

 

با تشکر از جام جم آنلاین

جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها