یک دانا

افزایش قد تا چه سنی ادامه دارد؟

افزایش قد تا چه سنی ادامه دارد؟

۷ آبان ۱۳۹۵

آیا افزایش قد بعد از 21 سالگی هم ادامه دارد؟

کوتاهی قد برای افراد بسیاری موضوع مهمی محسوب می شود زیرا دائما کوتاهی قد آن ها یادآوری می شود. با این حال با کمال تاسف نمی توان کار زیادی برای حل این به ظاهر مشکل حاد انجام داد، مگر اینکه مبتلا به بیماری ای قابل درمان باشید. قد هر فردی را در تمام سنین ژن های آن فرد تعیین می کند. براساس گزارش بیمارستان کودکان فیلادلفیا، در حالت کلی بیشتر کودکان در بزرگسالی قدی در حدود ۱۰ سانتی متر کوتاه تر یا بزرگ تر از قد متوسط والدینشان خواهند داشت.

 

نحوه افزایش قد

افزایش قد یک فرد به دلیل رشد در استخوانهای بلند اسکلت رخ می دهد. استخوانهای بلند، شامل اکثر استخوانها در اندام شما هستند. استخوانهای بلند از طریق فرایندی بلندتر می شوند که ایجاب می کند صفحات یا غضروف در انتهای استخوانها، سلولهای جدیدی ترشح کنند که با رشد کردن به بافت استخوان تبدیل می شوند.

 

رشد چه موقع اتفاق می افتد

قد انسان در تمام دروان کودکی و بلوغ افزایش پیدا می کند اما با به پایان رسیدن دوران بلوغ تقریبا همه استخوان ها دیگر رشد نخواهند داشت. استخوان فک از جمله استخوان هایی است که در تمام طول عمر رشد دارد ولی این رشد بسیار کم و نامحسوس است. رشد آشکار در مورد خانم ها در ۱۸ سالگی و در مورد آقایان در ۲۱ سالگی متوقف می شود. در این زمان هست که فرد قد بزرگسالی خودش را دارد و دیگر افزایش قد نخواهد داشت.

 

نقش هورمون ها

چندین هورمون در رشد شما نقش دارند. هنگامیکه شما یک نوزاد یا کودک هستید، هورمون رشد تولید و ترشح شده توسط غده هیپوفیز، رشد قد را کنترل می کند. هنگامیکه وارد سن بلوغ می شوید، هورمون های جنسی از جمله استروژن و تستوسترون جهش رشدی که مردم معمولا در شروع بلوغ تجربه می کنند را تحریک می کنند. همین هورمون ها نیز در پایان نوجوانی، رشد در استخوانهای بلند را متوقف می سازند.

 

نارسائی های مربوط به رشد

قدکوتاهی معمولا یک حالت پزشکی تلقی نمی شود اما برخی از افراد مشکلات پزشکی هم دارند که باعث کوتاه قدی آن ها می شود. این افراد کوتوله یا کوتاه قد باقی می مانند. این وضعیت می تواند توسط ژن ها یا یک اختلال رشدی باشد. بیشتر افراد مبتلا به کوتاهی قد مفرط قدشان بین ۱ تا ۱متر و ۱۰ سانتی متر است. گاهی یک نقص ژنتیکی یا موتاسیون ژنتیکی این وضعیت را باعث می شود. از علل دیگر می توان به هورمون های جنسی و رشد و غضروف های بدن اشاره کرد.

 

با تشکر از مجله تناسب اندام – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : , ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها