یک دانا

تغییراتی که بعد از ترک سیگار در بدن ایجاد میشود

تغییراتی که بعد از ترک سیگار در بدن ایجاد میشود

۲۶ دی ۱۳۹۵

تغییراتی که بعد از ترک سیگار در بدن ایجاد میشود

همان طور که همه می دانیم سیگار می تواند یک عامل کشنده برای انسان باشد. اما شاید تصور این برای افراد سیگاری مشکل باشد که ترک سیگار می تواند چه وضعیت خوشایندی را بوجود بیاورد.

 

علائم و تاثیرات فیزیکی

اگر بخواهید سیگار را کنار بگذارید زمان سختی را پیشرو خواهید داشت، خصوصاً در ابتدای آن. علائم فیزیکی می‌توانند شامل سردرد، سرگیجه، خستگی، گرسنگی، حالت تهوع و سرفه باشند. همچنین شاید اشتهای شما زیاد شده و در خواب مشکل داشته باشید. همه‌ی این علائم به مرور رفع خواهند شد.

 

تغییرات وضعیت روحی با ترک سیگار

تغییرات وضعیت روحی، گیجی، بی‌قراری، کاهش تمرکز … همگی مورد انتظارند. به یاد داشته باشید تمام این علائم موقت‌اند.

 

بهبود گردش خون 

درست دو ساعت بعد از ترک سیگار گردش خون شما به شدت بهبود می‌یابد. نیکوتین ضربان قلب و فشارخون را بالابرده و درست چند ساعت بعد از ترک ( گاهی حتی ۳۰ دقیقه )، ضربان قلب و فشارخون تا حد عادی و سالم پایین می‌آید.

 

افزایش وزن بعد از ترک سیگار

هر بار کمی نیکوتین به مغز شما وارد می‌شود باعث فعال‌سازی سیستم طبیعی بدن برای مبارزه با استرس خواهد شد. این حالت تدافعی باعث آزادسازی چربی‌های ذخیره‌شده در چربی خون می‌شود. به همین علت در زمان سیگار کشیدن احساس گرسنگی نخواهید کرد و در زمان ترک قند خونتان نوسان می‌یابد. البته این حرف بدین معنا نیست که ترک سیگار حتماً باعث اضافه‌وزن شما خواهد شد بلکه با ترک سیگار باید بیشتر مراقب قند خون و چیزهایی که می‌خورید باشید.

 

بهبود وضعیت قلب

درست ۱۲ ساعت بعد از ترک سیگار میزان کربن مونوکسید در خون شما کاهش می‌یابد که باعث زیاد شدن مقدار اکسیژن در خون خواهد شد و این به قلب شما زمان خوبی برای استراحت می‌دهد. یک سال بعد از ترک احتمال حمله‌ی قلبی و بیماری‌های قلبی در شما نصف افراد سیگاری می‌شود. ۱۵ سال بعد خطر بیماری‌های قلبی در شما تا حد یک فرد غیر سیگاری کاهش خواهد یافت.

 

کاهش تدریجی خطر سکته مغزی

سیگار کشیدن خطر سکته مغزی را با نازک کردن رگ‌ها زیاد می‌کند که این باعث کم شدن جریان خون به مغز خواهد شد. با وجودی که این بهبود پس از ترک سیگار تدریجی است اما اغلب در طول ۱۸ ماه تا ۱۵ سال بعد از ترک ( بستگی به میزان، تعداد دفعات و مدت زمان سیگار کشیدن شما دارد ) خطر سکته‌ی مغزی تا حد یک فرد غیر سیگاری کاهش می‌یابد.

 

افزایش موقتی سرفه کردن

با ترک سیگار اغلب می‌بینید سرفه‌های شما زیادتر شده‌اند. این طبیعی است. ریه‌ها خودشان را تمیز می‌کنند. سرفه‌ها اغلب تا نه ماه بعد کاهش می‌یابند. شما می‌توانید با استفاده از تصفیه‌ی هوا، دوری از آلودگی‌های محیطی، تمرینات تنفسی و یوگا و کم کردن مصرف لبنیات به این فرایند سرعت دهید.

 

خیلی بهتر نفس می‌کشید

کمی بعد از ترک سیگار، به فاصله‌ی چند هفته تا چند ماه بعد، ریه‌های شما بهبود خواهند یافت. برآمدگی‌های مو مانند در مسیر تنفسی که با سیگار از کار افتاده بودند دوباره فعالیت خود را شروع خواهند کرد. تنفس بهتر خواهد شد.

 

صاحب لبخندی جذاب تر خواهید بود

بیشتر تغییرات در دهان که بر اثر سیگار ایجادشده‌اند برگشت‌پذیرند، از جمله بوی بد دهان و زردی دندان‌ها. این یعنی لکه‌های زرد روی دندان‌ها با کنار گذاشتن این عادت شما رفع خواهند شد. همچنین خطر عقب رفتن لثه و بیماری‌های دهان و دندان کاهش خواهد یافت. شما از حالا لب‌های زیباتری نیز خواهید داشت.

 

پوست شفاف تری خواهید داشت

چندین هزار ماده شیمیایی در سیگار وجود دارد که ترکیبات اساسی پوست یعنی الاستین و کلاژن را می شکنند. با آسیب دیدن این ترکیبات پوست دیگر انعطاف پذیری لازم را نخواهد داشت و سفت می شود. به تناسب میزان جریان نیکوتین در رگ های فرد جریان خون در پوست کمتر می شود. در نتیجه سلول های پوستی اکسیژن و مواد غذایی کمتری دریافت می کنند و پوست تیره و چروکیده می شود.

 

بوها را بهتر حس می‌کنید

سیگار حس بویایی شما را خراب می‌کند. با گذشت روزها پس از ترک سیگار، حس بویایی شما می‌تواند به سطح یک فرد سالم برگردد. شما بوی تنباکو در بدن خود را حالا بیشتر احساس خواهید کرد. در نتیجه بهداشت فردی خود را بهبود بخشیده و کمتر به سراغ عطرها می‌روید.

 

طعم بهتری از غذاها را احساس کنید

ترک سیگار حس بویایی را بهبود می دهد که تاثیر مستقیم بر روی حس چشایی فرد دارد. هر چه زمان بگذرد این حس بهتر بیشتر می شود. بر اساس مطالعات حس چشایی افراد سیگاری از بین می رود و بازسازی جوانه های چشایی کمتر خواهد بود بویژه در مورد طعم های تلخ.

 

مانیکوری طبیعی خواهید داشت

لکه‌های زرد روی نوک انگشتان شما به مرور از بین خواهد رفت و حتی ظاهر ناخن‌هایتان نیز زیباتر می‌شود. پس از ترک سیگار می‌توانید متوجه خطی روی ناخن خود شوید که فاصله‌ی بین ناخن تازه رشد کرده و ناخن لک دار است. در نهایت ناخن جدید جایگزین ناخن دارای لکه خواهد شد.

 

سیستم ایمنی بهتری را فرد خواهد داشت

سیگار با تحت تاثیر قرار دادن سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماری ها را بالا می برد. بیمار در این حالت زمان زیادتری نیاز دارد تا وضعیت بهبودی خود را مجددا پیدا کند. سیگار بواسطه آسیب به بافت ریه احتمال عفونت های تنفسی نظیر برونشیت و ذات الریه را در فرد بالا می برد. گاهی در این چنین افرادی واکنش های خود ایمنی بروز پیدا می کند و در آن سیستم ایمنی خود فرد را به عنوان عامل خارجی مورد تهاجم قرار می دهد.

 

زیباتر شدن و پر پشت شدن مو ها

افراد سیگاری شاید متوجه شوند که ریزش موی بیشتری دارند. این اتفاقی نیست. مواد شیمیایی که شما تنفس می‌کنید روی تمام بخش‌های بدنتان اثر می‌گذارند. این شامل فولیکول‌های مو نیز می‌شود که می‌تواند نسبت به یک فرد غیرسیگاری بیشتر شما را دچار ریزش مو کند. این تنها نتیجه‌ی مواد شیمیایی نیست بلکه به علت کمبود جریان خونی است که سیگار در بدن ایجاد می‌کند.

 

با تشکر از ویکی ۵۰۴۰

جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها