یک دانا

مهم ترین علائم بیماری های قلبی چیست؟

مهم ترین علائم بیماری های قلبی چیست؟

۱۷ شهریور ۱۳۹۶

مهم ترین علائم بیماری های قلبی چیست؟

علائم متداولی برای بیماری های قلبی وجود دارد، که با شناخت آن ها میتوان تا حد زیادی از خطرات بیماری جلوگیری کرد. بنابراین اگر هر یک از این‌ها را تجربه کردید باید نزد پزشک بروید. با یک دانا همراه باشید.

 

درد یا ناراحتی در قفسه سینه

علائم کمی هستند که به اندازه‌ی درد قفسه‌ی سینه هشداردهنده باشند. در ذهن بسیاری از افراد درد قفسه‌ی سینه با قلب درد یکی است. با وجودی که این مشکل می‌تواند علامت بیماری‌های دیگری نیز باشد اما مشکلات قلبی عروقی نیز رایج و خطرناک است. درد سینه را هیچ‌گاه نباید نادیده گرفت.

درد قفسه‌ی سینه اصطلاحی مبهم است. اغلب این کلمه برای توصیف هرگونه درد، فشار، بی‌حسی، فشردگی و حس خفگی در قفسه‌ی سینه، گردن و بالای شکم استفاده می‌شود و اغلب با درد در فک، دست‌ها و بازوها همراه است.

درد قفسه سینه در صورتی که ناشی از تنگی سرخرگ‌های قلب باشد، آنژین صدری (درد قلبی قفسه سینه) نام دارد و نشانه‌های آن:

  • درد، در ناحیه پشت جناغ می‌باشد.
  • درد به بازو دست چپ و گردن و فک انتشار یابد.
  • با فعالیت بدنی افزایش و با استراحت تخفیف می‌یابد.
  • درد، با مصرف قرص‌های زیرزبانی نیتروگلیسیرین در طی ۳ تا ۵ دقیقه قطع می‌شود.
  • ارتباطی با خوابیدن یا نشستن فرد ندارد.

در صورتی که درد آنژینی به طور متناوب و در حالت استراحت ایجاد شود، احتمال بروز حمله‌های قلبی زیاد بوده و مراجعه فوری به اورژانس توصیه می‌شود.

 

تپش قلب

احساس تپش قلب ممکن است به علت آریتمی قلبی باشد و یا ناشی از اضطراب و فعالیت بدنی باشد. در صورتی که فرد در حالت استراحت به صورت ناگهانی دچار تپش قلب شده و پس از چند دقیقه تپش قلب به صورت خودبخود قطع شود، احتمال آریتمی قلبی وجود دارد. در این موارد گرفتن نبض و شمارش ضربان قلب در تشخیص علت تپش قلب کمک کننده است.

حملات تپش قلب در مبتلایان به اختلالات قلبی نظیر: نارسایی قلب و یا مشکلات دریچه‌ای، نشان‌دهنده آریتمی‌هایی از قبیل AF، فلوتر دهلیزی و یا تاکی‌کاردی بطنی می‌باشد و با توجه به عوارض مهم این آریتمی‌ها، بررسی دقیق و درمان مناسب الزامی است.

 

تنگی نفس

تنگی نفس اغلب نشانه‌ی متداولی از بیماری‌های قلبی یا اختلالات ریوی است. کم کاری قلب یا بیماری عروق کرونر می‌تواند باعث تنگی نفس شود. بیماران قلبی اغلب تجربه‌ی تنگی نفس در زمان تلاش زیاد یا وقتی به پشت می‌خوابند را دارند. تنگی نفس اغلب نشانه‌ی یک مشکل در سلامت است و باید همیشه توسط پزشک ارزیابی شود.

 

سرگیجه یا سبکی در سر

احساس سبکی سر، تاری دید و عدم تعادل و تعریق سرد ناشی از: آریتمی قلبی، ضربان پایین قلب و یا افت فشار خون است. سرگیجه به صورت کوتاه‌مدت، در صورت همراهی با تعریق و یا تپش قلب نشانه آریتمی قلبی می‌باشد.

اگر سرگیجه به صورت احساس چرخش در محیط و یا حرکت اطراف باشد و علائمی نظیر: تهوع و استفراغ و وزوز گوش داشته باشد، باید به پزشک متخصص اعصاب مراجعه شود.

اگر بیمار دیابتی دچار سرگیجه، کاهش سطح هوشیاری و یا تعریق شود، احتمال کاهش قندخون مطرح بوده و مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.

 

سنکوپ یا غش کردن

سنکوپ از دست دادن ناگهانی و موقت هشیاری یا غش کردن است. این نشانه برای افراد زیادی ممکن است یک بار در زندگی آن‌ها اتفاق افتاده باشد و دچار مشکل خاصی نباشند. با این وجود گاه سنکوپ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مشکل خطرناک و حتی تهدیدکننده برای زندگی فرد باشد. بنابراین بهتر است پیگیر باشید تا علت را متوجه شوید.

 

خستگی و خواب آلودگی در روز

خستگی یا بی حالی اغلب باعث می‌شوند در طول روز نتوانید عملکردی خوب و عادی داشته باشید. شما دچار حالت خواب و بیداری شده و میل زیادی به خواب دارید و یا بدتر از آن، ناگهان در حین کار خوابتان می‌برد.
با وجودی که خستگی و بی‌حالی می‌توانند نشانه‌ی بیماری‌های قلبی باشند این علائم رایج و نامشخص لزوماً معنی مشکلات قلبی یا اختلال در اعضای داخلی بدن را نمی‌دهند. بهتر است با دیدن آن‌ها برای تشخیص علت نزد پزشک بروید.

 

تعریق سرد

اگر تعریق سرد همراه درد آنژینی قفسه سینه باشد، احتمال حمله‌های قلبی مطرح است. اگر تعریق سرد همراه تپش قلب، سرگیجه، ضعف و بیحالی باشد، احتمال آریتمی‌های قلبی مطرح است. در نارسایی شدید قلبی، تعریق سرد همراه با تنگی نفس و احساس خستگی ایجاد می‌شود. ممکن است تعریق سرد ناشی از کاهش قند خون در افراد دیابتی باشد، در این موارد کاهش سطح هوشیاری و گیجی از علائم همراه است.

 

با تشکر از ویکی۵۰۴۰ ، پزشکان بدون مرز و تبیان

جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها