یک دانا

نکات و روش های مراقبت از پوست در فصل زمستان

نکات و روش های مراقبت از پوست در فصل زمستان

۷ آذر ۱۳۹۵

نکات و روش های مراقبت از پوست در فصل زمستان

پوست در زمستان و هوای سرد بیشتر از تابستان و هوای گرم به مراقبت نیاز دارد. سرما می‌تواند پوست شما را زخم کند و حتی باعث لکه‌های ماندگاری روی آن شود. در زمستان پوست خشک تر و آسیب پذیرتر است برای همین باید دقت بیشتری در نگهداری از این عضو مهم بدن داشته باشید. با یک دانا همراه باشید.

 

خشک شدن پوست در زمستان

خشکی پوست مهم‌ترین نکته‌ای است که در فصل زمستان باید به آن اهمیت بدهید. البته خشکی پوست در فصل پاییز هم ممکن است سراغ افراد بیاید، اما در فصل زمستان به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی این خشکی شدت بیشتری پیدا می‌کند. این وسایل مقداری از رطوبت محیط اطراف را کم می‌کنند که این مسئله باعث خشک تر شدن پوست خواهد شد. از طرف دیگر در فصل زمستان به‌دلیل سرمای هوا تعریق کمتر رخ می‌دهد، به‌همین دلیل همان رطوبتی که ممکن بود با ترشح کردن عرق ایجاد شود و تا حدودی خشکی را جبران کند، کمتر می‌شود.

پوشاک زمستانی هم جزء عوامل دیگری هستند که به‌دلیل داشتن الیاف زبر و خشن باعث می‌شوند پوستی که دچار کمبود رطوبت شده است را تا حدودی آزار دهند. اما ما به شما می‌گوییم چطور از بروز این قبیل خشکی ها پیشگیری کنید.

نحوه حمام کردن در زمستان

بهتر است تا جایی که امکان دارد استحمام در فصل زمستان کمتر انجام شود. همچنین افرادی که از خشکی پوست رنج می‌برند باید از شوینده‌های ملایم‌تر استفاده کنند، چون شوینده های ملایم میزان چربی پوست را نسبت به صابون های معمولی کمتر کاهش می‌دهند. همچنین استفاده از آب خیلی داغ در فصل زمستان به دلیل عواقب گفته شده از‌جمله خشکی پوست، پیشنهاد نمی‌شود. بعد از استحمام هم باید بدن را با لوسیون های مخصوص چرب نگه داشت.

روغن و لوسیون برای فصل زمستان

روغن یا لوسیون های مخصوص بدن که بعد از استحمام مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد. حتی می‌توانید از فرآورده‌های طبیعی مثل روغن زیتون، روغن بادام یا گلیسیرین و آبلیمو استفاده کنید. برای چرب کردن بدن، حتی روغن بچه هم می‌تواند برای این دسته از افراد مورد استفاده قرار بگیرد چراکه یک نوع پارافین تصفیه شده است که از نظر کیفیتی برای این نوع از پوست نقش کاربردی دارد. زمان مناسب برای استفاده از روغن بچه زمانی است که بعد از استحمام بدن خود را با حوله خشک می‌کنید یعنی قطرات آب روی پوست شما نیست اما پوست هنوز کمی نم و رطوبت دارد.

مراقبت از دماغ و بینی در زمستان

پوست کل دست و پا از خشک ترین اعضای بدن به خصوص در فصل زمستان هستند، بنابراین به افرادی که پوست خشک دارند توصیه می‌شود در مقابله با سرما از کرم‌های محافظ (‌مثل مرطوب‌کننده‌ها) استفاده کنند. این کرم‌ها قادرند ترک‌های ظریف و میکروسکوپی پوست را کمتر کنند و به مراتب التهاب، خارش و سوزش پوست کاهش پیدا کند. با این حال در فصل زمستان باید توجه خاصی به بعضی نقاط بدن شود.

مهم‌ترین آنها نوک بینی، لاله‌های گوش و نوک انگشتان است. این قسمت‌ها از نظر پزشکی انتهاهای بدن نامیده می‌شوند و می‌توان گفت عروق این قسمت‌ها نسبت به سایر قسمت‌های بدن به سرما حساس تر هستند. به‌طوری که در سرمای شدید اگر از این اعضا به خوبی مراقبت نشوند، احتمال دارد با مشکلاتی از‌جمله یخ‌ زدگی و آسیب دیدگی که در کوهنوردان مشاهده می‌کنیم دراین افراد هم مواجه شویم.

مراقبت بعد از برف بازی

اگر قرار است در هوای سرد و برفی برای مدتی قرار بگیرید بهتر است این نواحی یعنی نوک بینی، دست ها، صورت، لاله های گوش و … را بپوشانید، به عنوان مثال دست‌ها با دستکش و لاله‌های گوش با محافظ‌های گوش پوشیده شوند. اما اگر به‌دلیل عدم رعایت نکات گفته شده دچار آسیب‌دیدگی شدید باید بسته به شدت آسیب دیدگی درمان مناسب را پزشک متخصص برای شما تجویز کند. اما در موارد خفیف باید به‌طور ملایم و آهسته این نواحی را گرم کرد و از گرم کردن ناگهانی پرهیز شود.

کودکانی که بعد از برف‌بازی با دست‌های قرمز و دردناک به منزل می‌آیند، سعی می‌کنند دست‌های خود را با قرار دادن روی شوفاژ یا بخاری یا وسایل گرمایشی دیگر گرم کنند که در این مواقع دچار استخوان درد به صورت موقتی می‌شوند. برای همین بازهم توصیه می‌شود این نواحی را به تدریج گرم کنند. همچنین می‌توانند حوله یا دستکشی روی وسیله گرمایشی قرار دهند و سپس روی دست یا دیگر اعضای بدن که دچار سرمازدگی شده، بگذارند. با این حال در این مواقع نباید به‌طور مستقیم با حرارت تماس داشته باشید.

مراقبت های لازم برای اسکی باز ها در زمستان

افراد اسکی باز که قرار است چندین ساعت در محیط‌های برفی قرار بگیرند، باید از انعکاس نور آفتاب و عوارضش پرهیز کنند. در حالت عادی آفتاب و نور ماوراء‌بنفش با خود آسیب‌هایی را به همراه دارند، اما در محیط‌هایی که پوشیده از برف( محیط های کوهستانی) است به دلیل انعکاس نور آفتاب این آسیب ها چند برابر و افراد دچار آفتاب سوختگی شدید می‌شوند. به همین دلیل باید اسکی بازها از ضد‌آفتاب‌ها، کرم‌های مرطوب‌کننده، عینک‌های مناسب و دستکش استفاده کنند.

نکات و روش های مراقبت از پوست در فصل زمستان

 

افرادی که کهیر سرما دارند مراقب باشند

افرادی که کهیر سرما دارند، اگر در وضعیت سرمای شدید قرار بگیرند، ممکن است راه‌های تنفسی‌شان دچار ضایعات کهیری شود. کسانی که کهیر ناشی از سرما دارند، خطرهایی از جمله خفگی احتمال دارد این افراد را تهدید کند و باید در محیط‌های سرد مراقب باشند تا چنین مشکلی برای‌شان به وجود نیاید. البته اگر این بیماری زیرنظر پزشک تحت کنترل باشد، این دسته از نگرانی‌ها در مورد این افراد کمتر است.

کهیر سرما با کهیر‌های معمولی تفاوتی ندارد جز اینکه بیماری که به کهیر سرما گرفتار است، هنگام قرار گرفتن در سرما، دچار ضایعاتی قرمز، کهیر و خارش و سوزش می‌شود که در محیط‌های گرم خبری از این علائم نیست یا کاهش پیدا می‌کند.

اگر مبتلا به بیماری های بافت همبند هستید در سرما نروید

مشهورترین بیماری‌هایی که به سرما حساس اند جزء خانواده بیماری‌های بافت همبند یا بافت‌های نگهدارنده بدن هستند. بافت‌های نگهدارنده بدن تشکیل شده از عضله، استخوان، پرده و غلاف‌هایی که روی عضلات و قسمت‌های مختلف بدن پوشیده شده‌اند.

بیماری‌هایی که ممکن است بافت همبند را درگیر کنند، انواع بیشترشان حساسیت‌های خاصی به سرما دارند. برای همین ممکن است ضایعه‌شان تشدید شود. به‌عنوان مثال بیماری‌هایی مثل لوپوس سیستمیک‌، اکسترودرمی، بیماری‌هایی با اسم رینود، کهیر‌های ناشی از سرما و یک بیماری مشهور دیگر به اسم واسکولیت به سرما حساس هستند. تشخیص داده شده افرادی که به چنین بیماری‌هایی مبتلا هستند باید از سرما و فعالیت‌های بدنی و فیزیکی در این فصول پرهیز کنند.

واسکولیت و سرمای زمستان

افرادی که مبتلا به بیماری واسکولیت هستند، به خصوص کسانی که زمینه بیماری‌های بافت همبند دارند و در کنار آن عروق هم گرفتار می‌شود باید در سرما مراقب باشند. اما کسانی هم که به بیماری‌های بافت همبند مثل واسکولیت دچار نیستند اما سیگار یا دخانیات مصرف می‌کنند، باید در فصل زمستان مراقب باشند چراکه احتمال دارد عروق این افراد تنگ یا دچار گرفتگی عروق شوند که در نتیجه باعث قطع خون‌رسانی به پوست و بافت‌های زیر پوست می‌شوند.

در نتیجه چنین افرادی در ناحیه ساق پا به‌خصوص قوزک پا دچار زخم‌های مکرر پوستی می‌شوند که گاهی به شکل تاول‌های آغشته به خون است یا به شکل زخم‌هایی که انگار قسمتی از بافت را برداشته باشند و جایش گود مانده باشد.

دیابت و سرمای زمستان

در راستای بیماری‌های بافت همبند باید به افراد دیابتی و مرض‌قندی‌ها اشاره کرد. این افراد بر اثر طولانی شدن بیماری‌شان دچار تنگی عروق انتها به‌خصوص در قسمت دست و پاها می‌شوند. در فصل زمستان این دسته از افراد باید بسیار مراقب باشند تا اندام‌های تحتانی و فوقانی دست و پاهای‌شان دچار عارضه خاصی نشود چرا که در این فصل به دلیل سرما، خون‌رسانی به این عروق کاهش پیدا می‌کند برای همین باید این اندام‌ها به اندازه کافی گرم نگه داشته شوند تا از بروز ضایعات و زخم‌ها جلوگیری شود.

سرعت ترمیم زخم در دیابتی‌ها نیز کندتر از افراد عادی است. دیابتی‌ها جزو گروه‌هایی هستند که باید مراقبت‌های بیشتری در فصل سرد سال داشته باشند. برای همین توصیه می‌شود از جوراب های مناسب استفاده کنند و کفش خیلی تنگ نپوشند. همچنین تا جایی که امکان دارد از منزل خارج نشوند.

حساسیت درماتیت آتروپیکدر زمستان

درماتیت آتروپیک یک نوع حساسیت پوستی است؛ این بیماری ممکن است در همه فصول روی پوست اشخاص ظاهر شود اما در فصل زمستان پوست این بیماران بسیار شدید خشک می‌شود. این خشکی باعث به‌وجود آمدن ترک‌ها و شکاف‌های ظریف روی پوست می‌شود که به‌دنبال این عارضه مواد حساسیت‌زا به داخل پوست نفوذ خواهند کرد.

به همین دلیل در این مواقع با پوست متورم و خارش‌دار مواجه خواهیم شد. حتی اگر این مشکل به‌موقع درمان نشود ممکن است با تغییرات ظاهری پوست هم مواجه شویم. همچنین سرما باعث می‌شود که پوست‌شان دچار خارش شود که بر اثر خارش زیاد، پوست کاملا کلفت و زخیم خواهد شد و ممکن است تغییر رنگ پیدا کند و به رنگ تیره و قهوه ای شود. پیشنهاد ما به این افراد این است که از شست‌وشوی بیش از اندازه پرهیز کنند و از کارهایی که منجر به خشکی بیش از حد پوست می‌شوند پرهیز کنند، یعنی زیاد در هوای سرد حضور نداشته باشند و محیط را با کمک دستگاه‌های بخور مرطوب نگه دارند.

بیمار نکات را رعایت نکند و با این عارضه مواجه شود اگر مشکل هنوز به مرحله تاول و التهاب نرسیده باشد، می‌توان تا زمان مراجعه به پزشک پوست خود را با کرم‌های چرب مثل وازلین یا گلیسرین و حتی برخی روغن‌ها چرب نگه دارد. اما اگر پوست دچار تغییرات ظاهری و رنگی شود دیگر نباید با خود درمانی سعی در بهبود مشکل کرد و باید حتما به پزشک مراجعه شود.

ضد آفتاب برای فصل زمستان

در فصل زمستان توصیه می‌شود از اس‌پی‌اف ( SPF)‌های ۳۰ یا ۳۰ به بالا استفاده شود. البته افرادی که اسکی می‌کنند یا کوهنورد هستند باید بالاتر از این مقدار گفته شده، یعنی اس‌پی‌اف حدود ۵۰ یا ۶۰ باشد، ضد‌آفتاب مصرف کنند. همچنین بعضی ها فکر می‌کنند که ضد‌آفتاب را فقط باید در فصل تابستان تمدید کرد، در صورتی که این کار باید در فصل زمستان هم انجام شود چرا‌که جاذبه باعث جذب کرم خواهد شد. برای همین بین ۲ الی ۳ ساعت باید تمدید شود.

نکات و روش های مراقبت از پوست در فصل زمستان

 

چند نکته برای مراقبت از پوست در برابر سرمای زمستان

 • استفاده از وسایل گرم‌کننده مانند بخاری‌ها هوای درون خانه خشک می‌کند، برای تامین رطوبت مورد نیاز پوستتان استفاده از دستگاه‌های بخور در خانه را فراموش نکنید.
 • در زمستان هم اشعه فرابنفش می‌تواند آسیب فراوانی به پوست شما برساند، پس استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را فراموش نکنید.
 • برای حفظ رطوبت پوست در محیط بیرون از خانه از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید، تغذیه و هیدراته نگه داشتن پوست در این روزها برعهده این کرم‌ها است.
 • مسلما دوش گرفتن با آب داغ در روزهای سرد زمستان بسیار لذت بخش است، اما بدانید دوش آب داغ لایه چربی روی پوست شما را از بین برده و باعث خشک شدن بیش از حد پوست شما می‌شود.
 • هنگامی که پوست دست‌ها و صورت را می‌شویید سعی کنید تا حد امکان ازحوله‌های نخی برای خشک کردن پوست استفاده کنید. حوله را روی پوست نکشید.
 • بعد از حمام برای رفع خشکی پوست و حفظ رطوبت آن حتما از لوسیون‌های بدن استفاده کنید.
 • نوشیدن فراوان آب را نه تنها برای سلامت و مرطوب نگه داشتن پوست بلکه برای سلامت اندام‌های بدنتنان در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.
 • در زمستان یک‌بار در هفته از ماسک‌های زیبایی پوست استفاده کنید. ماسک صورت در این روزها به ترمیم پوست و هیدراته نگه داشتن آن کمک می‌کند.
 • برای تمیز کردن آرایش از پوست صورت حتما از شوینده‌های غیر صابونی استفاده کنید تا چربی‌ روی پوست شما را از بین نبرند، هم‌چنین بعد از استفاده از شوینده ‌ها کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید.

 

با تشکر از مجله سیب سبز، رزیتا اشتری، دکتر داوودی و مجله بادبادک

جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها