یک دانا

زیان سنگین عراقی‌ها از نوسانات ارزی در ایران

زیان سنگین عراقی‌ها از نوسانات ارزی در ایران

۹ مرداد ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری ایسنا: به دلیل نوسانات بازار ارز، شمار زیادی از شهروندان عراقی که دارای سپرده در بانک‌های ایرانی بودند میلیون‌ها دلار ضرر کردند.

به نقل از الشرق الاوسط، شمار زیادی از شهروندان عراقی اعلام کرده اند که به دلیل کاهش ارزش ریال ایران در روزهای اخیر، ارزش پول آن ها تقریبا نصف شده است.

طبق قوانین بانکی ایران، اتباع عراقی باید دلارهای خود را به ریال تبدیل و سپس در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند. سررسید این سپرده‌ها نیز یک ساله بوده و سپرده گذاران تا آن زمان نمی‌توانند پول های خود را خارج کنند.

مازن الشاکر- سیاستمدار وسرمایه گذار عراقی – در صفحه فیس بوک خود نوشته است که بهای یک اسکناس ۱۰۰ دلاری در بازار سیاه به یک میلیون ریال رسیده است. یک تاجر اهل بغداد نیز گفته است که شهروندان این کشور دلارهای زیادی را در بانک‌های ایرانی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

او گفت: شخصی را می شناسد که ۴۰۰هزار دلار در یک بانک ایرانی سرمایه‌گذاری کرده است.

عبدالرحمان المشهدانی- استاد روابط اقتصادی بین الملل – گفته است که دولت و بانک مرکزی عراق به دلیل این مساله مقصرند.

وی افزود که پرداخت ۲۵ درصد به سپرده های بانکی از عوامل مشوق عراقی‌ها برای سپرده‌گذاری در ایران بوده است.

علی الموسوی- روزنامه نگار عراقی – که مدتی در ایران زندگی کرده است نیز با اشاره به تلاش های بانک مرکزی برای مقابله با کاهش ارزش ریال و تورم در میان مدت می گوید:

تا چند ماه پیش اوضاع خیلی خوب بود اما تحریم های آمریکا باعث کاهش ارزش ریال شده است و همین مساله یک شوک اقتصادی به بسیاری از خانواده های عراقی که وابسته به دریافت سود سپرده هایشان هستند وارد کرده است.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها