یک دانا

توضیحات جهرمی در مورد تخلف مخابرات

توضیحات جهرمی در مورد تخلف مخابرات

۹ مرداد ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری مهر: محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی که در نمایشگاه الکامپ انجام شد در جمع خبرنگاران موضوع مربوط به تخلف شرکت مخابرات ایران در خصوص سرقت نشانی های آی پی شبکه تلگرام (هایجک) توضیح داد.

وی گفت: آنچه که گزارش شده است این است که سرقت نشانی های آی پی (هایجکینگ) در شبکه مخابرات ایران رخ داده و این اتفاق از این قرار بوده است که ظاهرا از ساعت ۴ تا ۶ بامداد روز گذشته ۸ مردادماه یک تغییر توپولوژی و بهسازی زیرساخت های شبکه توسط مخابرات ایران انجام شده است.

وزیر ارتباطات گفت: اگر بخواهم به لحاظ فنی این موضوع را توضیح دهیم موضوع این است که مخابرات از پروتکل OSPf در مسیریابی درونی شبکه خود استفاده می کرده و یکی از این تغییرات بر این بوده است که پروتکل لبه شبکه خود را به BGP تغییر دهد.

وی گفت: از آنجایی که دستور قضایی برای فیلتر تلگرام صادر شده بود مخابرات در جدول مسیریابی اطلاعات آی پی های مختلفی را به سمت نایل صفر شبکه هدایت کرد و این موضوع باعث بروز برخی اختلالات شد.

جهرمی با بیان اینکه این گزارش ها مطابق با گزارشات فنی است که مخابرات به ما داده، افزود: اما اصل مطلب این است که این اتفاق نباید می افتاد.

وی گفت: البته این موضوع صرفا مربوط به آی پی های تلگرام نبوده و بیش از ۱۰۰ آدرس سرویس از این طریق در شبکه مخابرات ایران مسیریابی شده است اما از آنجایی که افکار عمومی نسبت به موضوع تلگرام حساس است تنها بخش سرقت آی پی های تلگرام پررنگ شد.

وزیر ارتباطات افزود: این مشکل به مدت ۲ ساعت صورت گرفته و هم اکنون برطرف شده و بعید می دانم اختلالات روز گذشته تلگرام ربطی به این موضوع داشته باشد.

وی ادامه داد: چرا اختلال روز گذشته تلگرام در شامگاه اتفاق افتاد اما موضوع هایجکینگ از ساعت ۴ تا ۶ صبح بود و این دو مسئله ارتباطی به یکدیگر ندارند.

جهرمی تاکید کرد: در نهایت این موضوع چه خطای فنی باشد و یا اینکه عمدی در کار باشد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را مامور پیگیری این موضوع کرده ایم و منتظر گزارش نهایی در این زمینه هستیم.

وی تصریح کرد: این موضوع خلاف پروتکل های بین المللی و حتی پروتکل های داخلی ما است و حتما در خصوص اقدام صورت گرفته برخورد انجام می‌شود.

لایحه وزارت کشور برای تاکسی های اینترنتی

وزیر ارتباطات در مورد لایحه وزارت کشور که گفته می شود برای محدودیت تاکسی های اینترنی به هیات دولت ارائه شده است توضیح داد.

جهرمی ادامه داد: موضوع دعوا بر سر تاکسی های اینترنتی جدید نیست و شهرداری ها معتقدند که تاکسی های اینترنتی باید زیر نظر آنها باشد. این در حالی است که از بعد نظارت و مدیریت شهری، سازمان تاکسیرانی نیز زیر نظر شهرداری ها است و به همین دلیل در صورتی که تاکسی های اینترنتی نیز زیر نظر شهرداری ها قرار گیرند از لحاظ منطق اقتصادی درست نخواهد بود.

وی افزود: با این وجود شهرداری ها این پیشنهاد را که تاکسی های اینترنتی زیر نظر مستقیم آنها باشند به وزارت کشور ارائه دادند و وزارت کشور این لایحه را به دولت ارائه کرده است.

وزیر ارتباطات گفت: این لایحه بخشی از لایحه ساماندهی حمل و نقل است که قرار است در جلسه بعدی کمیسیون زیربنایی دولت بررسی شود. نظر ما این است که فضا را برای فعالیت این کسب و کارها رقابتی کنیم و ما نظر خود را در این کمیسیون ارائه خواهیم کرد.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها