یک دانا

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه ممکن است ؟

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت تا چه اندازه ممکن است ؟

۵ آذر ۱۳۹۷


۳۳ میلیون دستگاه خودرو و موتورسیکلت در کشور وجود دارند که روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنند؛ رقم نامتعارفی که خبر از قاچاق روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین از کشور می‌دهد. به عقیده مسئولان و کارشناسان در حال حاضر بهترین گزینه برای مبارزه با قاچاق سوخت احیای سامانه هوشمند کارت سوخت است؛ موضوعی که در گام اول هزینه‌ ۳۳ میلیاردی به دولت تحمیل می‌کند.

هرچند وزیر ارتباطات پیشنهاد کرد که برای کاهش این هزینه‌ها کارت بانکی را به کارت سوخت متصل شود، اما هنوز خبر قطعی در این مورد منتشر نشده‌‌‌است و به علاوه تضمینی وجود ندارد که احیای کارت هوشمند سوخت بتواند تاثیری در کاهش قاچاق بنزین داشته باشد. این در‌حالی‌ست که مجلسیان بر احیای کارت هوشمند سوخت تاکید دارند و حذف آن را توسط دولت غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

دریافت کارت سوخت از چند مسیر

چنانکه پیش از این شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده بود، از امروز ۳ آذر ماه، سوختگیری تنها با کارت هوشمند سوخت امکان پذیر است و کسانی‌که به هر دلیل کارت سوخت خود را گم کرده‌اند فرصت دارند که از پنجم تا ۲۴ همین ماه نسبت به دریافت کارت سوخت اقدام کنند.کلیک کنید

معمول‌ترین شیوه دریافت کارت سوخت، مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ است، منتها شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دو مسیر دیگر را هم پیشنهاد دادند.

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

در روش اول کاربران می‌توانند از ۵ آذر ماه به سامانه خدمات دولت همراه مراجعه کرده و ضمن وارد کردن اطلاعات، درخواست خود را مبنی بر دریافت کارت سوخت المثنی ثبت کنند.

روش دیگر دریافت و نصب اپلیکیشن خدمات دولت همراه از چهارمنبع؛ سامانه خدمات همراه دولت، ایران اپس، کافه بازار و اپ استور است. کاربران می‌توانند از تاریخ ۵ آذر ماه درخواست کارت سوخت المثنی را در این اپلیکیشن ثبت کنند.

نکته قابل توجه اینکه تمامی کاربران نمی‌توانند به‌طور همزمان درخواست خود را در سامانه ثبت کنند، بلکه باید بر اساس آخرین رقم سمت راست شماره تلفن همراه که در جدول زمان‌بندی شرکت نفت مشخص شده، به سامانه مراجعه کنند.

رقم روز تاریخ
۹۹ دوشنبه ۱۳۹۷/۹/۵
۸۹ سه شنبه ۱۳۹۷/۹/۶
رقم آخر ۹ چهارشنبه ۱۳۹۷/۹/۷
رقم آخر ۸ پنجشنبه ۱۳۹۷/۹/۸
رقم آخر ۸ جمعه ۱۳۹۷/۹/۹
رقم آخر ۷ شنبه ۱۳۹۷/۹/۱۰
رقم آخر ۷ یکشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۱
رقم آخر ۶ دوشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۲
رقم آخر ۶ سه شنبه ۱۳۹۷/۹/۱۳
رقم آخر ۵ چهارشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۴
رقم آخر ۵ پنجشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۵
رقم آخر ۴ جمعه ۱۳۹۷/۹/۱۶
رقم آخر ۴ شنبه ۱۳۹۷/۹/۱۷
رقم آخر۳ یکشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۸
رقم آخر۳ دوشنبه ۱۳۹۷/۹/۱۹
رقم آخر ۲ سه شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۰
رقم آخر ۲ چهارشنبه ۱۳۹۷/۹/۲۱
رقم آخر ۱ پنجشنبه ۱۳۹۷/۹/۲۲
رقم آخر ۱ جمعه ۱۳۹۷/۹/۲۳
رقم آخر صفر شنبه ۱۳۹۷/۹/۲۴

احتمال پررنگ اتصال کارت بانکی به کارت سوخت

چند روز قبل وزیر ارتباطات در سخنرانی اعلام کرد که حدود ۱۰ میلیون صاحب خودرو، کارت سوخت ندارند و برای صدور این تعداد کارت هوشمند سوخت، دولت باید ۳۳ میلیارد تومان هزینه کند. «محمدجواد آذری جهرمی» پیشنهاد کرد که با اتصال کارت بانکی و کارت سوخت می‌توان این هزینه را کاهش داد؛ پیشنهادی که بر اساس شنیده‌ها قرار است از اوایل سال ۱۳۹۸ اجرا شود؛ طرحی که نیاز به صرف هزینه و البته زمان دارد.

تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

چند واکنش به اتصال کارت کارت بانکی به کارت سوخت

«علیرضا ترابیان» مدیر بخش سوخت شرکت به پرداخت ملت، می‌گوید که حذف شدن کارت سوخت فعلا قطعی نیست اما دولت پیشنهاد جایگزین سازی کارت بانکی با کارت سوخت را به صورت جدی پیگیری می‌کند. او معتقد است که این طرح نیاز به زیرساخت‌های فنی خاص دارد که از جمله آن بروزرسانی و تعویض سخت افزارهای سوختی است و هزینه‌های سنگینی به دنبال دارد. ترابیان به ایبنا گفته‌است که استفاده از کارت‌های بانکی برای سهمیه‌بندی بنزین و پرداخت هزینه سوخت در شبکه شتابی، ترافیک شبکه را بسیار بالا خواهد برد:

«با اتصال کارت بانکی به جایگاه‌های سوخت برای سهمیه بندی، ۹۰ درصد پرداخت‌ها الکترونیکی و از طریق کارت‌های عضو شبکه شتاب انجام خواهد شد که شرکت‌های PSP ترافیک بالای خریدهای سوختی را می‌توانند با گسترش زیرساخت تامین کنند اما باید شاپرک و بانک مرکزی زیرساخت‌های خود را ارتقا دهند تا ترافیک شبکه شتابی با مشکل روبرو نشود.»

همچنین چندی پیش شاپرک آمادگی خود را برای مشارکت در این طرح اعلام و حتی پیشنهاد داد که یارانه سوخت خودروها به کارت بانکی دارنده خودرو واریز و از طریق شبکه شتاب، پرداخت وجه سوخت انجام شود:

«با توجه به نیاز به تخصیص سهمیه یارانه‌ای (در قالب مبلغ مشخص) به دارندگان وسائل نقلیه در کارت‌های بانکی پیشنهاد می‌شود این یارانه به کارت عضو شبکه شتاب دارندگان خودرو واریز شده و با اتصال سامانه سوخت به سامانه شتاب، عملیات پرداخت وجه از طریق کارت‌های بانکی انجام شود. به این ترتیب کلیه ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت عضو شبکه شاپرک قادر خواهند بود پذیرنده کارت‌های بانکی عضو شتاب برای انجام فرآیند خرید سوخت با تخصیص یارانه باشند. این طرح به سفارش دولت تهیه و برای نهایی نشدن نیاز به موافقت دولت و مجلس دارد. ضمن آنکه این طرح هم‌اکنون به شرکت‌های PSP برای اظهار نظر و پیش‌بینی تمهیدات فنی لازم ارسال شده است.»

از سوی دیگر «سیدعلی ادیانی» عضو کمیسیون انرژی مجلس از عملکرد دولت در زمینه حذف کارت سوخت انتقاد کرد و گفت:

«حذف کارت سوخت طبق قانون خلاف است؛ مجلس، دولت را مکلف کرده بود که کارت سوخت را نگه دارند اما تفسیر دولتی‌ها این بود که کارت سوخت در جایگاه‌ها هست و مردم از همان کارت سوخت جایگاه‌ها برای مصرف بنزین استفاده می‌کنند. در صورتی که نگاه ما این بود که باید آن سامانه نگه داشته و حتی تکنولوژی آن به روز شود و مردم از کارت سوخت استفاده کند.»

وی در ادامه به خانه ملت عنوان کرد که برخی رفتارهای دولت آزمون و خطا است و حذف کارت سوخت جای نقد دارد با این حال اینکه این موضوع که دولت در تهیه کارت سوخت جدید هزینه‌ای بر دوش مردم نگذاشته‌است، جای تشکر دارد.تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت

به نظر می‌رسد طرح اتصال کارت سوخت به کارت بانکی فعلا در مرحله بررسی است، ضمن آنکه اجرای آن مستلزم صرف هزینه‌های زیادی در جایگاه‌های سوخت است. برخی می‌گویند ممکن است این طرح از اوایل سال آینده اجرا شود، منتها قبل از اجرا شدن این طرح پرهزینه، باید پرسید که این موضوع تا چه اندازه می‌تواند بر کاهش قاچاق سوخت تاثیر داشته باشد؟

مسئولان به طور رسمی اعلام داشتند که روزانه در حدود ۲۰ میلیون لیتر و بنا بر آمار غیر رسمی حدود ۴۰ میلیون لیتر بنزین قاچاق می‌شود. با احتساب آمار رسمی روزانه بیش از ۴۷۶ تانکر سوخت با حجم ۴۲۰۰۰ هزار لیتر، از مرزها خارج می‌شوند؛ حجمی که به نظر نمی‌آید توسط قاچاق‌چیان محلی و خرده‌پا و از جایگاه‌های بنزین تامین شده باشد.

سوال اینجاست که آیا امکان این حجم برداشت و قاچاق از جایگاه‌های سوخت امکان پذیر است و به نظر شما آیا با احیای سامانه کارت سوخت به هر شکل، قاچاق‌ سوخت متوقف خواهد شد؟ چه راهکاری می‌تواند از قاچاق میلیون‌ها لیتر بنزین به خارج از مرزها جلوگیری کند؟


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها