یک دانا

ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

ایستگاه فضایی بین المللی موقتاً بزرگتر می‌شود

۲۹ آبان ۱۳۹۷


ایستگاه فضایی بین المللی به طور کل بزرگ است اما اکنون ساکنین آن موفق شده اند با کمک بازوی رباتیک پیشرفته، یک سفینه‌ی باری به نام Cygnus به آن اضافه کنند. این فضاپیما که شنبه‌ همین هفته با راکت Antares به آسمتن فرستاده شده بود، قرار است چندین ماه به ایستگاه فضایی بین المللی اضافه شود واندازه‌ی آن را قدری بزرگتر از قبل کند.

ایستگاه فضایی بین المللی

به طور مرتب برای این ایستگاه فضایی، محموله‌های باری از راه می‌رسد تا کالاهای حیاتی ساکنین آن را نظیر غذا، آب و اکسیژن را فراهم آورد. طی این ماموریت‌ها اصولاً ابزار آلات مورد نیاز و آزمایشی نیز برای فصانوردان ارسال می‌شود اما انتقال تجهیزات و کالاها به آسانی خرید از فروشگاه‌ها نیست. به همین خاطر است که معمولاً فضاپیما‌های باری مدتی کنار این ایستگاه مستقر می‌شوند.در مجموع، طی هر ماموریت تجهیز کالا، ۳۳۵۶ کیلوگرم جنس به ایستگاه فضاییی بین المللی انتقال داده می‌شود اما سفینه‌ی Cygnus یک نقش بسیار مهم دیگری نیز طی ماه‌های آینده ایفا خواهد کرد.

ایستگاه فضایی بین المللی

پس از انتقال تمامی تجهیزات به این ایستگاه، فضانوردان می‌توانند از فضاپیمای یاد شده به عنوان یک سطل آشغال بزرگ استفاده کنند. به طور معمول سرویس زباله در فضا وجود ندارد و فضانوردان از هر موقعیت ممکنی برای دور ریختن چیز‌هایی که دیگر استفاده‌‌ای برایشان وجود ندارد، استفاده می‌کنند.

بدین ترتیب سفیه‌ی یاد شده با آشغال و زباله‌های فضانوردان پر خواهد شد و پس از اتمام ظرفیت که احتمالاً چند ماه طول می‌کشد، از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شده و این زباله‌ها را به اتمسفر زمین انتقال خواهد داد. در این منطقه، اصطحکاک شدید موجب می‌شود که سفیه یاد شده آتش بگیرد و تمامی زباله‌های ریخته شده در آن بسوزد.

البته بر اساس گزارش آژانس فضایی ناسا، این سفینه پس از جدا شدن آخرین وظیفه‌ی خود را به اتمام خواهد رساند و ماهواره‌ی CubeSat کوچک را به مدار زمین انتقال خواهد داد.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها