یک دانا

روحانی درک درستی از تحریم‌ها ندارد

روحانی درک درستی از تحریم‌ها ندارد

۹ مرداد ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید

رویداد ۲۴ نوشت: سعید لیلاز اقتصاددان در ایران به بلومبرگ گفته دولت روحانی هیچ درک درستی از اتفاقاتی که در جریان است و قرار است بعد از تحریم‌ها بیفتد، ندارد.

مردم اعتمادشان را از دست داده‌اند و به دنبال کارآمدی‌اند و برایشان مهم نیست این کارآمدی از سوی مردانی با ریش خواهد آمد یا بدون ریش! در عوض سران کشور تنها سعی می‌کنند همه چیز را محکم حفظ کنند. استراتژی آنها این است که زمانی با بحران روبه رو می‌شوند که اتفاق بیفتد.

نویسنده این گزارش تاکید می‌کند موقعیت روحانی با تهدید جدی رو به رو نیست اما نارضایتی رو به رشد مردم او را آسیب‌پذیر می‌کند. تنها یک سال از دور دوم ریاست جمهوری روحانی می‌گذرد و او سعی می‌کند با تندرو هایی که همیشه مخالف توافق هسته‌ای بودند منسجم شود. بسیاری از ایرانی‌ها آمریکا را مقصر می‌دانند که تعمدا خواستار تخریب بوده تا ایران پای میز مذاکره برگردد.

بر اساس گزارش بلومبرگ ناامیدی از دولت به ویزه در میان اصلاح‌طلبانی که به روحانی رای داده‌اند رو به رشد است. صحبت‌هایی در میان نمایندگان نسل جدید ایران در مورد ارائه طرح عرضه کوپن غذا مانند زمان جنگ ایران عراق شنیده می‌شود.

این رسانه آمریکایی نوشته دولت سعی کرده برخی دستورها در اقتصاد را بازنگری کند تا نشان دهد بر اوضاع کنترل دارد. روحانی برخی اقدامات غیر قانونی در میان واردکنندگان افشا کرد. تعداد زیادی از مقامات در وزارت صمت این هفته بازداشت شدند انتظار می‌رود تغییرات دیگری نیز در کابینه رخ دهد.

بعد از بستن صرافی‌ها به دلیل هجوم ایرانی‌ها به یورو، دولت سعی کرد خریدهای دیوانه‌وار را متوقف کند. آنها قیمت دلار را درست کردند و ارز کمی را برای فروش به مسافران اختصاص دادند اما سیاست دولت برعکس عمل کرد چرا که برخی تجار از اختلاف نرخ بانک مرکزی و بازار سیاه سو استفاده کردند.

این بار کنترل سخت بر دلار و یورو و ممنوعیت خرید کالاهای غیرضروری از خارج به این معناست که کسب و کارهای باید برای بقا تلاش مضاعف کنند. بلومبرگ در پایان گزارش خود با اشاره مشکلات داخلی اقتصادی ایران نوشته است تهدید امروز ترامپ کمترین معضل و نگرانی ایرانی‌هاست!

جدول زیر نرخ رشد تورم در شش ماه اول سال ۲۰۱۸ را نشان می‌دهد که بلومبرگ درباره اوضاع اقتصادی ایران منتشر کرده است:

لیلاز: روحانی درک درستی از تحریم‌ها ندارد


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها