یک دانا

یکی از بازی‌های شبکه‌ی استیم به سوءاستفاده از سیستم کاربران متهم شده است

یکی از بازی‌های شبکه‌ی استیم به سوءاستفاده از سیستم کاربران متهم شده است

۹ مرداد ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید

یکی از بازی‌های شبکه‌ی استیم به سوءاستفاده از سیستم کاربران متهم شده است

در طول چند هفته‌ی گذشته شرکت ولو و پلتفرم استیم به دلیل عرضه‌ی صدها بازی مشکوک و بررسی نشده مورد اعتراضات شدیدی قرار گرفته‌اند و به نظر می‌رسد سیاست‌های این شرکت قادر به محافظت از کاربران در برابر بدافزارها و سوءاستفاده‌ی سودجویان نمی‌باشد.

براساس آخرین اخبار منتشر شده، برخی از بازی‌های موجود برروی پلتفرم استیم، رایانه‌ی شخصی بازی‌باز را تبدیل به یک ابزار استخراج رمز‌ارز (Cryptocurrnecy) می‌کند.

عنوانی که این بار به سوءاستفاده از رایانه‌ی شخصی کاربران متهم شده است، بازی Abstractism است. به نظر می‌رسد این بازی که تحت عنوان یک بازی مستقل پلتفرمر در شبکه‌ی استیم منتشر شده است، هدفی بیشتر از سرگرم کردن مخاطب دارد. بسیاری از بازی‌بازانی که این عنوان را خریداری کرده‌اند، با انتشار تصاویری گزارش داده‌اند که این بازی یک بدافزار تروژان (Trojan) را تحت نام Steam.exe و یک بدافزار دیگر به نام Abstractism Launcher را برروی سیستم شما نصب می‌کند. بعد از شنیدن این گزارش‌ها، یوتیوبر معروف SidAlpha به بررسی این موضوع پرداخته است و متوجه شده است که این بدافزارها به احتمال زیاد نرم‌افزارهای مربوط به استخراج ارزهای رمزگزاری شده را برروی سیستم شما نصب می‌کند. این موضوع سیستم شما را با خطرات زیادی مواجه می‌کند، تاثیر بسیار منفی برروی عملکرد سیستم می‌گذارد، مبلغ قبض برق شما را بسیار افزایش می‌دهد و می‌تواند به فضای ابری استفاده شده توسط کاربر آسیب وارد کند.

اگرچه تشخیص و اثبات سوء استفاده از سیستم در زمینه‌ی استخراج رمز‌ارز و یا به اصطلاح Cryptojacking بسیار مشکل می‌باشد، یکی از نشانه‌های اصلی این موضوع افزایش غیرمنطقی میزان استفاده از کارت گرافیک و پردازنده‌ی مرکزی سیستم می‌باشد، که توسط تمامی خریداران این بازی گزارش شده است. اگرچه سازنده‌ی بازی اعلام کرده است که این موضوع فقط در حالت تنظیمات حداکثر گرافیکی رخ می‌دهد، این موضوع با سبک بازی و سخت‌افزار مورد نیاز اعلام شده برای این عنوان، همخوانی ندارد.

موضوع دیگری که بسیار مشکوک به نظر می‌رسد، آخرین مطلب منتشر شده از سوی سازنده‌ی بازی می‌باشد. در این مطلب، به دارندگان این عنوان توصیه شده است که بازی را در تمام طول روز برروی سیستم خود باز نگه دارند. این کار به هکرها اجازه می‌دهد نهایت استفاده را از سیستم کاربر داشته باشند و بیشترین رمزارز را در این زمان استخراج کنند.

یکی از کاربران کانال SidAlpha وظیفه‌ی آزمایش این تئوری را به عهده گرفته است. این کاربر که Mateus Muller نام دارد، با اجرای بازی در شرایط کنترل شده تایید کرده است که بازی بسیار بیشتر از حد نیاز و تعیین شده از سخت‌افزار رایانه‌ی شما و به خصوص کارت گرافیک و پردازنده‌ی مرکزی استفاده می‌کند. همچنین با وجود اینکه این عنوان یک بازی تکنفره است، حجم زیادی از داده‌ها در زمان اجرای بازی به شبکه ارسال می‌شود که می‌تواند دلیلی بر ارسال داده‌های استخراج شده به هکرها باشد.

اگر همچنان نسبت به این موضوع اطمینان پیدا نکرده‌اید، تصویر منتشر شده از کامنت سازنده‌ی بازی باید این موضوع را برای شما اثبات کند. در مطلب منتشر شده  ، سازنده‌ی بازی اعتراف می‌کند که از بازی مذکور برای استخراج رمزارز Monero استفاده می‌کند. اگرچه این کامنت به سرعت توسط این شخص پاک شد، ولی تصاویر آن توسط کاربران ثبت و منتشر شده است.

به نظر می‌رسد جرائم تیم سازنده‌ی بازی به Cryptojacking ختم نمی‌شود. یکی از کاربران گزارش داده است که یک آیتم ارزشمند ولی قلابی از سوی این بازی به او فروخته شده است. براساس ادعای این شخص، با استفاده از بافت‌ها و تصاویر موجود، آیتمی مشابه اسلحه‌ی Australium ساخته و به او فروخته شده است. (این اسلحه یکی از سلاح‌های کمیاب و معروف بازی Team Fortress 2 می‌باشد که با قیمت ۱۰۰ دلار در فروشگاه استیم خرید و فروش می‌شود.)

پس از تمامی این گزارش‌ها، اعضای تیم یوروگیمر با سازنده‌ی این بازی تماس برقرار کرده است ولی هنوز هیچ پاسخی از سوی این شخص منتشر نشده است.

این موضوع که سازنده‌ی بازی موفق به فروش بازی برروی استیم شده است، سوالات زیادی را در مورد نحوه‌ی بررسی بازی‌ها و سیاست‌های شرکت ولو مطرح می‌کند. در آخرین مطلب منتشر شده از سوی شرکت ولو در وبلاگ رسمی این شرکت، آنها بیان کرده‌اند که ” اجازه‌ی انتشار هر عنوانی که مشکل قانونی نداشته باشد را برروی استیم می‌دهند”.

متاسفانه این اولین باری نیست که یک بازی توهین‌آمیز و یا مشکوک به سوءاستفاده برروی استیم منتشر می‌شود. قبل از این نیز عنوانی برروی استیم منتشر شده بود که شخصیت‌هایی مانند Putin و Pepe را مورد تمسخر قرار داده بود و به آن‌ها توهین می‌کرد. باید منتظر ماند و دید شرکت ولو چه واکنشی نسبت به این موضوع نشان می‌دهد.


منابع:gamefa

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها