یک دانا

«اوضاع خوب نیست»،ورد زبان مردم شده

«اوضاع خوب نیست»،ورد زبان مردم شده

۹ مرداد ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید

روزنامه ایران: اشرف بروجردی؛ رئیس کتابخانه ملی از ضرورت سخن گفتن دولت و حاکمیت با مردم گفت.

بروجردی: «اوضاع خوب نیست»، ورد زبان مردم شده

در یادداشت برورجردی آمده است: آیا جامعه ایران از شرایط کنونی به آسانی عبور خواهد کرد؟ فراز و فرودهای جوامع و ملت‌ها تابعی است از مجموعه عواملی که در سیاست‌ها و رویکردهای تصمیم‌گیران آن جوامع وجود دارد که جامعه ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

۴۰ سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و عمر جمهوری اسلامی امروز به مرز بلوغ رسیده است و این یعنی که ما باید شاهد شکوفایی همه تلاش‌هایمان برای رشد و بالندگی در این ۴۰ سال باشیم. اما چه شده که آوای یأس، گلایه‌مندی از شرایط و نداشتن چشم‌انداز روشن برای آینده را شاهد هستیم؟

امروز در هر کوی و برزن و بر زبان آحاد مردم این جمله جاری است که اوضاع خوب نیست. در پس این جمله هم نگرانی و هم ناامیدی نهفته است. عاملی که موجب کاهش سرمایه اجتماعی و سوخت اعتماد عمومی به تصمیم مدیریت کلان نظام می‌شود. اکنون سؤال این است که میزان این ناامیدی تا چه اندازه با واقعیت در تطابق است. مدیریت جامعه می‌گوید واقعیت این نیست که مردم تصور می‌کنند اما مردم بر باور دیگری هستند.

کدام نظریه می‌تواند مقرون به صحت باشد؟ پاسخ آن روشن است. آنچه مردم می‌گویند با زندگی روزمره آنان سر و کار دارد نه با آنچه اعداد و ارقام بازگو می‌کنند. پس برای عبور از شرایط کنونی باید هم در عمل و هم در نظر به باور مردم نشاند که از این معبر می‌توانیم به سلامت عبور کنیم اگر همدلی باشد و اگر اعتماد باشد و اگر مردم دولت را یار خود بدانند.

پس باید با مردم سخن گفت و تلاش کرد تا اعتماد عمومی برگردد! برای افکار عمومی و مردم بسیار مهم است که متوجه باشند که مسئولان کشور، دولتمردان و دیگر افرادی که در سایر دستگاه‌ها مشغول خدمت هستند، همپای مردم از وضعیت اقتصادی موجود رنج می‌برند یا دست‌کم از حالات دشواری که این روزها بر معیشت خانواده‌ها مترتب است، خبر دارند.

تا جامعه حس نکند مسئولان اجرایی از کشور دیگری آمده‌اند. این درک متقابل منتج به نتیجه می‌شود در حالی که باید اقداماتی را قدم به قدم و البته پایدار در راستای بازگشت اعتماد و امید عمومی برداشت. شفاف‌سازی در دادن اطلاعات صحیح از بی اعتمادی مردم می‌کاهد و رسانه‌های عمومی به جای نواختن بر طبل ناامیدی باید اقدامات دولت رابه نمایش بگذارند تا مردم ایران به عنوان ملتی مقاوم و سر افراز، متحد و امیدوار در عرصه ملی و بین‌المللی بدرخشد.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها