یک دانا

آموزش نحوه شستن و خشک کردن انواع لباس

آموزش نحوه شستن و خشک کردن انواع لباس

۷ خرداد ۱۳۹۶

آموزش نحوه شستن و خشک کردن انواع لباس

نحوه شستن و خشک کردن لباس ها با توجه به جنس پارچه باید به روش های متفاوتی انجام گیرد. در این آموزش به انواع روش های اصولی شستن و خشک کردن انواع لباس ها میپردازیم. با یک دانا همراه باشید.

 

شستن لباس با ماشین لباسشویی

در صورتی که در روی اتیکت لباس علامت دست نقش نشده باشد لباس را می توان با ماشین لباسشویی شست عدد درج شده در اتیکت حداکثر دمای مجاز در حین شستشو می باشد علامت مثلث نشانه استفاده از سفید کننده ها می باشد و وجود ضربدر بر روی آن ممنوعیت استفاده از سفیدکننده ها را نشان می دهد.

نکات مهم در مورد شستشوی لباس با ماشین لباسشویی

  • قبل از ریختن لباس ها در ماشین لباسشویى، جیب هاى لباس را به دقت وارسى کنید و محتویات جیب ها راخالی نمایید.
  • لباس هاى سفید و رنگى را از هم جدا نمایید و جداگانه بشویید.
  • درجه ماشین لباسشویى را روی دمای مناسب با توجه به جنس و نوع لباس ها و میزان کثیف بودن لباسها قرار دهید.
  • لباس ها را بعد از شستن خوب آبکشى کنید زیرا باقى ماندن مواد شوینده در الیاف لباس مى تواند موجب بروز انواع حساسیت هاى پوستى به ویژه در کودکان شود.
  • لباس های ظریف منجوق دوزی و تزیین دار را وارونه نموده و در کیسه توری بیاندازید و سپس در ماشین لباسشویی بیاندازید.
  • زیپ لباس هاى زیپ دار را قبل از انداختن آنها در ماشین لباسشویى ببندید.

عدم استفاده از خشک کن

نقش دایره اى درون یک مربع، بر روی اتیکت لباس علامت مربوط به استفاده از خشک کن است. چنانچه بر روی این علامت نقش ضربدرى قرار گرفته باشد، به این معنى است که استفاده از خشک کن براى این لباس مناسب نیست.

نحوه خشک کردن لباس

پس از شست وشو نوبت به خشک کردن لباس ها مى رسد که خود داراى نکاتى است که اطلاع از آنها نیز مى تواند موجب طولانى تر شدن عمر لباس ها شود و همچنین در حفظ شکل و فرم ظاهرى لباس و آسان شدن اتو کارى تأثیر به سزایى دارد.

معمولا از دو روش زیر براى خشک کردن لباس ها استفاده مى شود:

استفاده از درجه خشک کن لباسشویی

استفاده از درجه خشک کن ماشین هاى لباسشویى، که در حقیقت آخرین مرحله شست و شوى لباس است. در برخى از ماشین هاى لباسشویى این درجه به تنهایى و بدون شست وشو نیز کار مى کند که براى خشک کردن لباس هایى که با دست شسته شده اند نیز مفید است.

آویزان کردن لباس در هوای آزاد

روش دوم که متداول تر است خشک کردن لباس ها از طریق آویزان کردن آنها روى یک بند رخت در آفتاب و یا مجاورت هوا است. این بند رخت ممکن است در فضاى بالکن یا حیاط قرار داده شود و در صورت نبود چنین امکانى، مى توان از بند رخت هاى کشویى که به دیوار حمام نصب مى شوند یا نوع دیگرى از آنها که به رادیاتور شوفاژ متصل مى شود استفاده کرد.

حفظ فرم انواع لباس

روش آویختن انواع لباس از قبیل بلوز، دامن، شلوار و غیره نیز در حفظ فرم لباس مؤثر است.

نحوه خشک کردن لباس

نحوه شستن و خشک کردن انواع لباس

نحوه شستن و خشک کردن لباس های ابریشمی

لباس های ابریشمی را با دست در آب گرم و صابون بشویید آب اضافی را با کمی فشردن خارج نمایید و لباس را نمدار بر روی درجه ابریشم اتو نمایید.

نحوه شستن و خشک کردن لباس های پشمی

لباس های پشمی و همچنین لباس هایی که از ترکیب پارچه ها و الیاف متفاوت دوخته یا بافته شده اند را هرگز با آب گرم نشویید. پس از شستن ابتدا آب اضافی لباس را در لگن با فشار آرام بر آن از لباس خارج کنید و لباس هاى پشمى را براى جلوگیرى از کشیده شدن و بلند شدن آستین ها از بند آویزان نکنید بلکه به صورت تخت (مسطح) روى سطح رخت آویز قرار دهید و خشک نمایید.

نحوه خشک کردن لباس های بافتنی

لباسهای بافتنی در صورت آویزان شدن بر روی بند، کش می آیند و فرم اصلی خود را از دست می دهند لباس را پس از چلاندن بر روی سطحی صاف جهت خشک شدن قرار دهید تا از کش آمدن آن جلوگیری نمایید.

نحوه شستن و خشک کردن لباس های نایلونی

لباسهای نایلونی را با دست در آب گرم بشویید بدون چلاندن از بند رخت آویزان نمایید.

نحوه خشک کردن لباس های تریکوی نخی

لباس های تریکوی نخی را قبل از آویختن روی بند رخت، شکل دهید تا پس از خشک شدن بهترین حالت عادی خود را داشته باشد. لباسهای تریکو نخی را پس از شستن هنگامی که هنوز کمی مرطوب هستند با اتو بخار ، اتو نمایید تا با کیفیت بهتر خشک و اتو شوند.

نحوه شستن و خشک کردن لباس های لنین

لباس های لنین را با دست یا ماشین بشویید و وقتی هنوز نمدار هستند با اتوی خشک اتو نمایید.

نحوه خشک کردن دامن پیلى دار

براى آویختن یک دامن پیلى دار بهتر است براى حفظ فرم پیلى ها، آنها را قبل از آویختن دامن روى بند یا گیره لباس در جاى خود ثابت کنید تا به همان صورت خشک شوند.

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها