یک دانا

با متحدان درباره تحریم ایران رایزنی می‌کنیم

با متحدان درباره تحریم ایران رایزنی می‌کنیم

۹ آبان ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری ایرنا: دانمارک پس از طرح اتهامی مبنی نقشه یک نروژی ایرانی تبار علیه گروهک تروریستی الاحوازیه، روز چهارشنبه اعلام کرد که با متحدان خود در مورد تحریم احتمالی تهران رایزنی می کند.

«لارس لوک راسموسن» نخست وزیر دانمارک در جریان نشستی با رهبران اروپای شمالی در اسلو به خبرنگاران گفت: قصد داریم در روزهای آینده با متحدان اروپایی مان رایزنی کنیم تا به پاسخی واحد در این زمینه دست یابیم.

«ترزا می» نخست وزیر انگلیس در این نشست از دانمارک حمایت کرد. از سویی یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که «آندرس ساموئلسن» وزیر امور خارجه دانمارک قصد دارد با همتایان اروپایی خود برای گفت و گو در مورد تحریم ایران که به احتمال زیاد در زمینه های اقتصادی است، مذاکره کند.

وزیر امور خارجه دانمارک در عین حال گفت که کشورش خواستار حفظ توافق هسته ای منعقد شده بین ایران و ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ است.

دانمارک روز سه شنبه اعلام کرد که سفیر خود در ایران را پس از طرح اتهام توطئه حمله در دانمارک، به کپنهاگ فرا می خواند.

براساس این گزارش، یک نروژی ایرانی تبار به اتهام طراحی حمله علیه گروهک الاحوازیه و جاسوسی برای ایران، بازداشت شده است.

ایران این اتهام ها را رد و اعلام کرده که طرح این اتهام ها، بخشی از توطئه اروپایی علیه جمهوری اسلامی بوده است.
از سویی، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که واشنگتن در کنار دانمارک متحد خود در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ایستاده است.

اما رهبران اروپای شمالی که در اسلو گردهم آمده اند، در مورد این مساله واکنشی محتاطانه برگزیدند. «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ گفت: روی پاسخی واقعی کار می کنیم و گفته ایم که واکنش نشان خواهیم داد.

«استفادن لوون» نخست وزیر سوئد نیز گفت: این مساله را با دوستان دانمارکی به دقت بررسی می کنیم و زمانی که به اطلاعات بیشتری دست یابیم، در مورد اقدامات احتمالی تصمیم خواهیم گرفت.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها