یک دانا

تفاوت سرماخوردگی با آنفلوآنزا، نشانه ها و درمان

تفاوت سرماخوردگی با آنفلوآنزا، نشانه ها و درمان

۲۲ آبان ۱۳۹۵

تفاوت سرماخوردگی با آنفلوآنزا، نشانه ها و درمان

سرماخوردگی و آنفلوآنزا از طریق ترشحات تنفسی با سرفه و عطسه انتقال پیدا می‌کنند و با وجود داشتن تفاوت‌های زیاد، روش‌های درمانی مشترکی دارند. با یک دانا همراه باشید.

 

تفاوت سرماخوردگی و آنفلوآنزا چیست؟

سرماخوردگی به صورت تدریجی پدیدار می‌شود و شایع‌ترین علامت آن آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی است؛ اما آنفلوآنزا به صورت ناگهانی بروز می‌کند و بارزترین نشانه‌های آن تب بالای ۳۸ درجه، سردرد، درد عضلانی، عرق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه است که مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا سرفه‌ از بین برود.
همچنین سرماخوردگی علائمی مثل تب و کوفتگی ندارد، اما این دو نشانه در آنفلوآنزا بعلاوه خلط به صورت بارز وجود دارد.

البته دوران نهفتگی بیماری در آنفلوآنزا نسبت به سرماخوردگی بسیار کوتاه است، اما در افراد سالمند و کسانی‌که دچار بیماری زمینه‌ای هستند عوارض بیماری آنفلوآنزا شدیدتر است و گاهی مرگ و میر نیز در پی دارد.

همچنین هر دو بیماری از طریق ترشحات تنفسی (سرفه و عطسه) منتقل می‌شود. رعایت بهداشت فردی و عمومی، اجتناب از حضور در تجمعات در فصل بیماری از راه‌های پیشگیری از ابتلا به هر دو بیماری است.

 

نشانه‌های آنفلوآنزا چیست؟

آنفلوآنزا با تب، سرفه، احساس سردی همراه با لرز، کوفتگی و درد در بدن، سر درد و خستگی همراه است. این نشانه‌ها به طور معمول ۳ تا ۴ روز ادامه دارند و پس از آن ممکن است بیمار برای یک هفته‌ی دیگر یا بیش‌تر، سرفه‌های خشک، آب‌ریزش بینی و گلودرد داشته باشد. دوره‌ی کمون(شکل‌گیری)، یعنی زمانی که فرد در معرض ویروس آنفلوآنزا قرار می‌گیرد تا زمانی که نشانه‌های بیماری را بروز می‌دهد، ۱ تا ۴ روز است.

اگرچه مردم اغلب واژه‌ی آنفلوآنزا را برای هر نوع بیماری به کار می‌برند که نشانه‌هایی مانند آنفلوآنزا دارد( مانند سرماخوردگی معمولی یا ویروس معده)، آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی مجزا با نشانه‌های ویژه‌ی خود است و به‌طور معمول در زمان‌های ویژه‌ای از سال، پایان پاییز و طی زمستان، رخ می‌دهد.

 

آنفلوآنزا چگونه درمان می‌شود؟

مراقبت و استراحت در خانه همه‌ی چیزی است که برای تسکین نشانه‌های آنفلوآنزا نیاز هست. باوجود این، داروهای ضد ویروس برای کاهش مدت زمان بیماری و شدت نشانه‌ها نیز وجود دارد. این داروها به‌ویژه برای افراد مسن و کسانی که خطر شدت گرفتن پیامدهای بیماری در آنان بالاست، مفید هستند. مصرف این داروها را طی دو روز پس از بروز نخستین نشانه‌ها باید آغاز کرد. مصرف این داروها به دستور پزشک نیاز دارد.

 

درمان خانگی آنفلوآنزا چیست؟

استراحت، استراحت و استراحت. برای کاهش تب و سر درد می‌توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. دکانجستانت‌ها می‌توانند آبریزش بینی را کاهش دهند و از فشار و درد بافت‌های باد کرده در صورت و پشت پرده‌ی صماخ گوش بکاهند. با نوشیدن مایع و ضد سرفه‌هایی که به تجویز پزشک نیاز ندارند، می‌توانید از سرفه‌ها بکاهید. شستن دست و صورت و پاشویه، البته نه با آب بسیار سرد، نیز به کاهش تب کمک می‌کند.

 

درمان علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا

 • در خانه بمانید و استراحت کنید مخصوصا در هنگام بروز تب.
 • سیگار نکشید و از همراهی با افرادیکه سیگارمیکشند اجتناب کنید.
 • مایعات فراوان بنوشید مثل آب، آب میوه و سوپ رقیق شده.
 • از نوشیدن الکل پرهیز کنید.
 • با آب نمک ولرم چند بار در روز غرغره کنید این کار باعث می شود سوزش گلو بهبود یابد. اسپری های گلو نیز به کاهش درد گلو کمک می کنند.
 • قطره های بینی که حاوی آب و نمک(سرم فیزیولوژی) هستند به کاهش ترشحات بینی و مرطوب شدن پوست داخل بینی کمک می کنند.

 

آیا از آنفلوآنزا می‌توان پیش‌گیری کرد؟

شما با واکسینه‌شدن سالانه علیه ویروس آنفلوآنزا می‌توانید از این بیماری پیش‌گیری کنید. این واکسن به بدن شما تزریق می شود و بهترین زمان برای این کار ماه مهر و آبان است. این واکسن را به کودکان بالا‌تر از ۶ ماه و هر فردی که می‌خواهد به پیش‌گیری از این بیمار کمک کند، تزریق کرد. این واکسن برای افراد زیر سفارش می‌شود:همه‌ی کودکان۶ تا ۲۳ ماهه همه‌ی بزرگسالان بالاتر از ۵۰ سال بزرگسالان و کودکان ۲ ساله و بیش‌تر که به ناراحتی‌های دیگری مانند آسم، بیماری قلبی، ناراحتی‌های تنفسی یا بیماری‌های دستگاه ایمنی دچار هستندزنانی که طی فصل آنفلوآنزا باردار هستندواکسنی دیگر نیز به بازار آمده است که نوعی افشانه‌ی بینی است و برای کودکان سالم و بزرگسالان ۵ تا ۴۹ سال مناسب است. این واکسن به زنان باردار و کسانی که بیماری‌ دستگاه ایمنی دارند، داده نمی‌شود.

 

عامل سرماخوردگی چیست؟

حدود ۲۰۰ نوع ویروس عامل بیماری سرماخوردگی میباشند.
آب و هـــوای سرد علت سرماخوردگی نمیباشد. به این علت شیـوع ایـن بیماری در فصول سرد سال بیشتر است که افراد معمولا در محیطهای بسته ودر مجاورت یکدیگر بسر میبرند بنابراین سرایت ویروس سرماخوردگی آسان تر میگردد. علت دیگر آن کاهش رطوبت هـوا در فصل سرد سال میباشد که سبب خشکی بینی  و افزایش آسیب پذیری آن نسبت به ویروس سرماخوردگی میگردد.

مدت بیماری: یک تا دو هفته

شروع علائم بیماری: ۳-۲ روز پس از سرایت بیماری

زمان اوج واگیردار بودن: ۴-۲ روز پس از ظهور علائم

 

علائم سرماخوردگی چیست؟

احتقان بینی، التهاب سینوسها، عطسه، گلو درد، سرفه، سردرد، تب، آبریزش بینی، کاهش حس بویایی و چشایی، درد عضلانی، بی اشتهایی، خستگی و ضعف.

 

تفاوت علائم سرماخوردگی با آنفلوآنزا چیست؟

 • تب در سرماخوردگی نادر بوده اما در آنفلوآنزا بروز تب بالا (۴-۳ روز تداوم می یابد) عادی است.
 • سردرد در سرماخوردگی نادر بوده اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
 • درد عمومی بدن در سرماخوردگی خفیف بوده اما در  آنفلوآنزا شدید میباشد.
 • خستگی و فرسودگی شدید در سرماخوردگی وجود نداشته اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
 • سرفه در سرماخوردگی خفیف بوده اما در آنفلوآنزا شدید میباشد.
 • عطسه و گرفتگی بینی در سرماخوردگی عادی بوده اما در آنفلوآنزا ممکن است وجود نداشته باشد.

 

راه های پیشگیری از سرماخوردگی چیست؟

 • شستشوی دستها.
 • جلوی عطسه و سرفه خود را با دستمال کاغذی بگیرید و نه دستها.
 • دست نزدن به صورت (چون ویروس سرماخوردگی از راه چشمها، بینی و دهان وارد بدن میگردد)
 • نوشیدن آب فراوان.
 • ورزش کردن.
 • سیگار نکشیدن.
 • دوری کردن از افراد مبتلا به سرماخوردگی.
 • برخورداری از یک رژیم غذایی معتدل سرشار از ویتامین.

 

راه های درمان سرماخوردگی چیست؟

 1. مصرف داروهای آسپرین (افراد بالای ۲۰ سال)، استامینوفن، آنتی هیستامینها، اکسپکتورانت.
 2. استراحت کردن و گرم نگاهداشتن بدن بسیار مهم میباشد.
 3. نوشیدن مایعات گرم مانند سوپ.
 4. مصرف موز، هویج و چای.
 5. مصرف ویتامین C و روی.
 6. هنگام شب می باید یک بالشت اضافی زیر سر قرار داده شود تا گرفتگی بینی کاهش یابد.
 7. برای درمان گرفتگی بینی ۴/۱ قاشق چایخوری نمک و ۴/۱ قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۱۸ اونس آب گرم مخلوط کرده و توسط سرنگ (سوزن جدا شده) به درون بینی وارد کنید.
 8. برای کاهش علایم گلو درد یک قاشق چایخوری نمک را در ۱۸ اونس آب گرم مخلوط کرده و غرغره کنید. همچنین میتوانید یک قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل را در ۲ فنجان آب گرم مخلوط کرده سپس غرغره کنید.
 9. بخور اوکالیپتوس علایم گرفتگی بینی را کاهش میدهد.
 10. حمام آب گرم بگیرید.
 11. تخلیه مرتب بینی در تسریع دفع ویروس از بدن موثر میباشد.

 

رژیم غذایی در دوران سرما خوردگی و آنفلوآنزا

برای این که سیستم ایمنی بدن به بهترین نحو به وظیفه‌اش که مبارزه علیه ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا است، عمل کند باید مواد مغذی حیاتی را دریافت کند.
از جمله منابع اصلی طبیعی تامین‌کننده ویتامین ث که در درمان سرماخوردگی موثرند عبارت اند از:

 • پرتقال، گریپ فروت، انواع توت، فلفل دلمه‌ای، توت فرنگی، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز از قبیل انواع کلم. دریافت زیاد و منظم ویتامین ث به کاهش بروز، شدت و طول مدت سرماخوردگی کمک می‌کند.
 • غلات سبوس‌دار و حبوبات، منابع غذایی خوب یکی از ویتامین‌های گروه ب به نام پانتوتنیک اسید هستند. کمبود پانتوتنیک اسید، سبب بروز عفونت‌های مکرر دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود.
 • سیر دارای آهن، روی و آلیسین است که سبب تقویت سیستم ایمنی و کمک به کاهش خطر عفونت‌های ویروسی می‌شود.
 • ماهی قباد، قزل‌آلا، ساردین و ماهی‌های روغنی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. همچنین تخم کتان،‌ دانه کدو حلوایی و روغن شاه‌دانه نیز از دیگر منابع خوب امگا ۳ هستند.
 • دانه کنجد، تخمه کدو حلوایی و آفتاب‌گردان منابع غنی اسیدهای چرب امگا ۶ هستند. این اسید‌های چرب در مبارزه علیه عفونت‌های سرماخوردگی به سلول‌های دستگاه تنفسی کمک می‌کنند.
 • گوشت، شیر، غلات و حبوبات تامین کننده ویتامین‌های ب‌ـ۶ و پانتوتنیک اسید هستند که برای تامین سلامتی سیستم ایمنی از اهمیت بسیاری برخوردارند.
 • جگر، انواع ماهی از جمله قزل‌آلا،‌ قباد و شاه ماهی، کره و تخم‌مرغ منابع ویتامین آ هستند. هویج، انبه، سیب‌زمینی،‌ زردآلو، کدو حلوایی و سبزیجات سبز تیره نیز تامین‌کننده بتاکاروتن هستند که در بدن به ویتامین آ تبدیل می‌شوند. عفونت‌های مکرر تنفسی در کودکان با کاهش ذخایر ویتامین آ مرتبط است. یک رژیم غذایی متنوع و مخلوط حاوی این غذاها، مواد کافی برای یک کودک در حال رشد را تامین می‌کند.
 • ماهی، مرغ، گوشت قرمز بدون چربی، لبنیات و مخلوطی از حبوبات مغزها، دانه‌ها و غلات سبوس‌دار، تامین کننده پروتئین هستند. کمبود دریافت پروتئین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.
 • غلات صبحانه (برشتوک)، نان و عصاره مخمر،‌ تامین کننده اسیدفولیک هستند که برای سلامتی و تقویت سیستم ایمنی ضروری است. به علاوه چغندر، لوبیا چشم بلبلی و انواع کلم منابع خوب فولات (فرم طبیعی اسید فولیک) هستند.
 • انواع صدف، گوشت‌های قرمز بدون چربی و غلات سبوس‌دار حاوی روی هستند. روی یک ماده معدنی مورد نیاز برای سیستم ایمنی است.

 

با تشکر از سایت پزشکان ایران و جام جم – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها