یک دانا

مهم‌ترین و مولف‌ترین فیلمسازان سینمای معاصر

مهم‌ترین و مولف‌ترین فیلمسازان سینمای معاصر

۸ مرداد ۱۳۹۷


روزنامه هفت صبح: این یک فهرست از مهم ترین و مولف ترین فیلمسازان سینمای معاصر است. فیلمسازانی که هنوز هر فیلم شان می تواند یک شاهکار باشد.

۱. پل تامس اندرسون

نابغه ۵۰ ساله آمریکایی طی دو دهه گذشته مجموعه ای از فیلم های شگفت انگیز را راهی سینماهای جهان کرده است. او از معدود فیلمسازان روشنفکر باقیمانده در بدنه سینمای آمریکاست.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

شب های بوگی (۱۹۹۸)، ماگنولیا (۱۹۹۹)، پانج درانک لاو (۲۰۰۳)، خون به پا می شود (۲۰۰۶)، مرشد (۲۰۱۳)، رشته خیالی (۲۰۱۷)


۲. برادران کوئن

از اولین ساخته آنها در سینمای آمریکا ۳۵ سال می گذرد و مدت هاست شاهکاری خلق نکرده اند اما همچنان فیلم می سازند و تاثیرشان را مثلا در تقلید کم مایه مارتین مک دانا و از سبک فیلمسازی آنها در فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ میزوری می توانیم ببینیم. این دو برادر ۶۱ و ۶۴ ساله هستند.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

تقاطع میلر (۱۹۹۰)، بارتون فینک (۱۹۹۱)، فارگو (۱۹۹۶)، لبوفسکی بزرگ (۱۹۹۷)، ای برادر کجایی (۲۰۰۱)، جایی برای پیرمردها نیست (۲۰۰۶)، درون لوین دیویس (۲۰۱۶)


۳. دیوید لینچ

مرد بزرگ سینمای مالیخولیایی آمریکا که جایش را در میان بزرگان تاریخ سینما مستحکم ساخته است. اوسال ها بود که از سینما کناره گرفته بود و در عرصه موسیقی و طراحی لباس فعالیت می کرد اما با ساخت سیزن سوم توئین پیکس نشانداد که هنوز چه اعجوبه کم نظیری است.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

مخمل آبی (۱۹۸۶)، سریال توئین پیکس – فصل اول (۱۹۹۱)، مالهالند درایو (۲۰۰۱)، سریال توئین پیکس – فصل سوم (۲۰۱۷)


۴. میشاییل هانکه

فیلمساز سخت اتریشی که از بزرگان سینمای آزار است. فیلم هایش کانال هایی هستند به تاریک ترین و آزارنده ترین بخش های ذهن ما آدمیان مدرن هزاره سوم.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم هایش به ترتیب ساخت:

معلم پیانو (۲۰۰۱)، کد ناشناخته (۲۰۰۳)، پنهان (۲۰۰۵)، روبان سفید (۲۰۰۹)، عشق (۲۰۱۴)


۵. بلاتار

فیلمساز مولف و بزرگ مجار که سی سال است فیلم های متفاوت و عجیب تولید می کند. متخصص نماهای بلند و فضاهای مالیخولیایی و فیلم هایی که انگار هیچ وقت نمی خواهند تمام شوند. مثل فیلم تانگوی شیطان که حدود ۸ ساعت به طول می کشد! او ۷۰ ساله است.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

تانگوی شیطان (۱۹۹۴)، نواهای رهبر ارکستر (۲۰۰۰)، اسب تورین (۲۰۱۱)


۶. کوئنتین تارانتینو

دو فیلم آخرش یعنی جنگوی آزاد شده و ۸ نفرت انگیز نتوانستند اعتبار او را احیا کنند اما دوستدارانش دل به آخرین فیلم او بسته اند که قرار است وصیت سینمایی این اعجوبه خلاق و عجیب سینما باشد.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

سگدانی (۱۹۹۲)، پالپ فیکشن (۲۰۰۳)، بیل را بکش ۱ و ۲ (۲۰۰۳ و ۲۰۰۴)، حرامزاده های لعنتی (۲۰۰۹)


۷. کلر دنی

فیلمساز زن ۷۲ ساله که با سبک دینامیک و فیلم های سخت اما جذابش به یکی از استوانه های سینمای فرانسه و اروپا بدل شده است و هر فیلمش حادثه ای در سینما محسوب می شود.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

شغل خوب (۱۹۹۹)، مزاحم (۲۰۰۴)، ۳۵ پیمانه رم (۲۰۰۸)، مواد سفید (۲۰۰۹)


۸. هو هشیائو هسین

فیلمساز کهنه کار تایوانی که جایگاه بلندی در تاریخ سینما پیدا کرده است و از دهه ۸۰ تاکنون مجموعه ای از فیلم های خاص و مولفانه را به سینمای جهان هدیه کرده است. جایگاه او در سینمای آسیا را در تراز کوروساوا و کیارستمی و ساتیا جیت رای می دانند.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم هایش به ترتیب سال ساخت:

شهر اندوه (۱۹۸۹)، استاد عروسک ساز (۱۹۹۳)، خداحافظ جنوب، خداحافظ (۱۹۹۶)، گل های شانگهای (۱۹۹۸)، پرواز بادکنک قرمز (۲۰۰۸)، آدمکش (۲۰۱۴)


۹. وس اندرسون

فیلمساز بازیگوش آمریکایی که توانسته بین الزامات هالیوود، انیمیشن و سبک شخصی اش تعادل شگرفی ایجاد کند. در توصیفش می گویند فیلم های او در حد واسط ماجراهای تن تن و داستان های سالینجر هستند!

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم هایش به ترتیب سال ساخت:

راشمور (۱۹۹۸)، رویال تننبامز (۲۰۰۲)، مستر فاکس شگفت انگیز (۲۰۰۷)، قلمرو طلوع ماه (۲۰۱۳)، هتل بزرگ بوداپست (۲۰۱۶)


۱۰. کریس نولان

چهره بزرگ و معتبر سینمای انگلیس که به آمریکا مهاجرت و به یکی از آیکن های هالیوود بدل شده است. فیلم هایش معمولا پر از شگفتی و ابداع هستند و البته معمولا بلندپروازی هایی را در پیش می گیرند که دست آخر شکست می خورند. بسیاری فیلم های او را میانمایه و پرهیاهو می دانند اما شیفتگان بسیار پروپاقرصی هم دارد.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

ممنتو (۲۰۰۰)، شوالیه سیاه (۲۰۰۹)، اینسپشن (۲۰۱۳)، دانکرک (۲۰۱۷)


۱۱. الکساندر سوکوروف

فیلمساز تجربه گرای روسی که عموما او را با فیلم «کشتی روسی» می شناسیم که به شکل یک برداشت بدون قطع و در داخل موزه هرمیتاژ سن پترزبورگ ساخته شد اما سوکوروف به غیر از این فیلم آثار بسیار مهم دیگری هم دارد. او وارث سنت فیلمسازان بزرگ روسی است، از داژنکو تا تارکوفسکی.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم هایش به ترتیب سال ساخت:

مادر و پسر (۱۹۹۷)، مولوچ (۱۹۹۹)، کشتی روسی (۲۰۰۲)، پدر و پسر (۲۰۰۳)


۱۲. لارس فونتریر

فیلمساز تجربه گرا و مشهور دانمارکی که سی سال است فیلم های خاص خود را می سازد. جنجال و حاشیه همراهان همیشگی فیلم های او هستند.

12 مرد خلاق

مهم ترین فیلم ها به ترتیب سال ساخت:

اروپا (۱۹۹۳)، شکستن امواج (۱۹۹۶)، رقص در تاریکی (۲۰۰۲)، داگویل (۲۰۰۳)، ملانکولیا (۲۰۱۱)


فیلمسازان روی نیمکت

ریچارد لینکلیتر (پیش از غروب، بچگی)، اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)، لئو کاراکس (عشاق پون ئوف و هولی موتورز)، وونگ کاروای (در حال و هوای عشق)، فیلیپ گارل (عشق در روز)، ویراستاکول آپیچاتپونگ (بیماری گرمسیری)، آنگ لی (توفان یخ، زندگی پای)، آلفونسو کوارون (بچه های بشریت، جاذبه)، کریستی پویو (مرگ آقای لازارسکو و سیرانوادا)، نواه ببمباک (فرانسس ها)، الیویه آسایا (ساعات تابستانی و ابرهای سیلزماریا)، کاترین بیگلو (سی دقیقه بعد از بامداد، هارت لاکر)

و ادای احترام به جایگاه تثبیت شده استادان: مارتین اسکورسیزی، استیون اسپیلبرگ، وودی آلن و … ژان لوک گدار.

و البته دریغ برای از دست دادن عباس کیارستمی بزرگ.

12 مرد خلاق


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها