یک دانا

گفت‌وگو با بچه غول‌های غول کُشِ کشتی آزاد

گفت‌وگو با بچه غول‌های غول کُشِ کشتی آزاد

۸ مرداد ۱۳۹۷


تیمی که بعد از ۲۲ سال بالاتر از امریکا و روسیه قهرمان جهان شد

روزنامه ایران – حامد جیرودی: غلامرضا محمدی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان، چنین گفت: در ابتدا وظیفه خود می‌دانم به همه اعضای کادر فنی، مجموعه عوامل فدراسیون کشتی، تیم پزشکی و شیربچه‌ها و دلاوران کشتی‌گیر تیم ملی نوجوانان به خاطر کسب این افتخار خسته نباشید و خداقوت بگویم و این قهرمانی را به مردم عزیز و بزرگوار ایران که با سختی‌های زیادی روزگار می‌گذرانند از صمیم قلب تقدیم می‌کنم.

این قهرمانی برای اولین بار در تاریخ در خارج از خانه برای ایران به دست آمد و این قهرمانی پس از ۲۲ سال به ایران رسید که نشان‌دهنده کار بزرگی است که همه دست به دست دادند تا این افتخار به دست آمد. کشتی به عنوان پرافتخارترین رشته ورزشی ایران این روزها واقعاً مظلوم واقع شده و امیدوارم این قهرمانی باعث شود مسئولان حمایت جدی از کشتی داشته باشند. واقعاً کشتی به سختی راه خود را ادامه می‌دهد و فدراسیون کشتی به عنوان پرکارترین، پرتلاش‌ترین و با برنامه‌ترین فدراسیون ورزشی ایران سختی و مشقت‌های زیادی را متحمل می‌شود و شایسته نیست که مورد بی مهری قرار گیرد.

غول‌کُشی «بچه غول‌ها»

طلسم شکست!

تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران که ۲۳ اردیبهشت ماه امسال در مسابقات قهرمانی آسیا در تاشکند به مقام نخست دست یافته بود، این بار قدرت خود را در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ زاگرب به نمایش گذاشت و با کسب ۳ مدال طلا، یک نقره و ۳ برنز مقتدرانه به مقام اول دنیا رسید. این قهرمانی در حالی به دست آمد که این تیم در سال ۱۹۹۶ در کشورمان به عنوان قهرمانی رسیده بود و ایران حالا پس از ۲۲ سال بر سکوی نخست جهان و بالاتر از امریکا و روسیه قرار گرفت. در واقع بچه غول‌های ایرانی کاری کردند کارستان و با کشتی‌های زیبایی که گرفتند باعث شدند ایران بالاتر از دو غول بزرگ کشتی جهان یعنی امریکا و روسیه قرار گرفت. شاگردان غلامرضا محمدی که بسیار پرامید در این رقابت‌ها حاضر شده بودند، با کسب ۳ مدال طلا توسط رحمان عموزاد خلیلی (۴۵ کیلوگرم)، علیرضا عبداللهی (۹۲ کیلوگرم) و امیرحسین زارع (۱۱۰ کیلوگرم)، یک مدال نقره محمدرضا قیاسی (۸۰ کیلوگرم) و ۳ مدال برنز عرفان جعفریان (۵۱ کیلوگرم)، علی اکبر فضلی (۶۰ کیلوگرم) و محمد کریمی (۶۵ کیلوگرم) مقتدرانه و برای نخستین بار در خارج از خانه بر سکوی نخست جهان ایستادند. گفتنی است در این رقابت‌ها و در وزن ۴۸ کیلوگرم، مهدی ویسی پنجم شد و سجاد گودرزی در وزن ۵۵ کیلوگرم هم در رده دهم قرار گرفت. ضمن اینکه در وزن ۷۱ کیلوگرم محمد نخودی در دور نخست مغلوب شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت. با این حال و در رده‌بندی تیمی، ایران با ۱۵۲ امتیاز به مقام اول رسید، امریکا با ۱۳۲ امتیاز دوم شد و روسیه با ۱۱۶ امتیاز بر سکوی سوم قرار گرفت. اعضای تیم‌ ‌ملی کشتی آزاد نوجوانان، ساعت ۳:۴۵ بامداد روز گذشته با استقبال رضا لایق، دبیر فدراسیون و جمعی از مردم و علاقه‌مندان به کشتی به کشور بازگشتند.در این شرایط، موفقیت بسیار خوب آزادکاران نوجوان ایرانی در مسابقات جهانی باعث شد تا خبرنگار «ایران» با ۴ مدال آور که جزو آینده‌داران کشتی ایران هستند، گفت‌وگویی انجام دهد.

عبداللهی: خوشحالم با طلای من قهرمان شدیم

علیرضا عبداللهی، ملی‌پوش تهرانی وزن ۹۲ کیلوگرم که در این مسابقات به مدال طلا رسید و در واقع آخرین مدال آور ایران در مسابقات جهانی کرواسی بود، درخصوص موفقیت خودش و تیم ملی در این رقابت‌ها به خبرنگار «ایران» چنین گفت: «خدا را شکر می‌کنم که توانستیم در این مسابقات به مقام قهرمانی جهان دست پیدا کنیم و خود من هم مدال طلا را به دست بیاورم تا پرچم کشورمان در مسابقات جهانی به اهتزاز دربیاید. من باید در اینجا از زحمات همه مربیانم تشکر کنم که خیلی برایم زحمت کشیدند و تلاش کردند تا بتوانم به این جایگاه مهم دست پیدا کنم.

بار فنی مسابقات که بسیار بالا بود اما خود من روی تک تک حریفانم برنامه‌ریزی کرده بودم و با آنالیزی که از سوی مربیان صورت گرفته بود، توانستم به مقام قهرمانی دست پیدا کنم. من با حریفانی از آلمان، امریکا، ازبکستان و هند مسابقه دادم و در فینال هم، حریف ترکیه‌ای‌ام را از پیش رو برداشتم و به مدال طلا رسیدم، من آخرین مدال را گرفتم و توانستیم بعد از ۲۲ سال به قهرمانی جهان برسیم که اتفاق بزرگی در کشتی ایران است.» وی درباره مربیان خود در تیم ملی نیز این صحبت‌ها را انجام داد: «آقا غلام یک مربی بسیار بزرگ و خوب هستند. در کنار ایشان آقای مراد محمدی، اکبرنژاد و داداشی بودند که کار کردن با این مربیان خوب از شانس‌های بزرگ زندگی من است. البته مربیان سازنده من آقای تقی اکبرنژاد، صادق گودرزی و‌ هادی داداشی بوده‌اند که از همه آنها تشکر می‌کنم. من برنامه‌ریزی طولانی مدت دارم و می‌خواهم پله پله پیشرفت کنم. الان هم هدف بعدی‌ام کسب مدال طلا در مسابقات جوانان جهان است و امیدوارم به این هدفم دست پیدا کنم.»

عبداللهی یادآور شد: «مدال طلای جهان را به همه مرزبانان کشورم تقدیم می‌کنم، افراد زحمتکش و بی ادعا که در شرایط دشوار مالی زندگی می‌گذرانند و در بسیاری از نقاط آب ندارند و یا در برف شدید از مرزها حفاظت می‌کنند اما با وجود این کمتر دیده می‌شوند. به لحاظ اخلاقی آقا تختی را الگوی خودم می‌دانم و به لحاظ فنی نیز صادق گودرزی الگوی من است.»

غول‌کُشی «بچه غول‌ها»

قیاسی: قسمت نبود طلا بگیرم

محمدرضا قیاسی، ملی‌پوش وزن ۸۰ کیلوگرم که اهل شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه است، به مدال نقره این رقابت‌ها بسنده کرد. قیاسی گفت: «مسابقات خیلی خوب بود و در سطح بالایی قرار داشت. ما با حریفانی مانند روسیه و امریکا باید مسابقه می‌دادیم اما همین که بالاتر از این کشورها قرار گرفتیم، نشان می‌دهد که تیم ما چقدر خوب بود. استقبال از مسابقات خوب بود اما فکر نمی‌کردیم که بتوانیم قهرمان شویم اما این اتفاق بزرگ افتاد.»

دوبنده‌پوش نقره‌ای ایران در مسابقات جهانی صحبت‌هایش را این گونه ادامه داد: «در پایان مسابقات سرمربی امریکا با اشاره به من و یکی دیگر از بچه‌ها گفته بود که تیم ایران فوق‌العاده است و اینها در آینده کشتی‌گیران بنامی در جهان می‌شوند. وقتی پرچم ایران بالاتر از روسیه و امریکا بالا رفت، به هم می‌گفتیم ما چقدر خوبیم که این غول‌های کشتی را بردیم و قهرمان شدیم.»

وی ادامه داد: «من در دور اول، ۹ بر ۲ حریف مغولستانی‌ام را شکست دادم. در دور دوم ۱۰ بر صفر حریف امریکایی‌ام را از پیش رو برداشتم. در مسابقه بعد کشتی‌گیر آلمانی را ۱۲ بر صفر مغلوب کردم و در ادامه هم کشتی‌گیر جمهوری آذربایجان را ۶ بر یک شکست دادم. در کشتی فینال هم ۶ بر ۲ از حریف روس پیش بودم اما در ثانیه‌های پایانی فن خوردم و متأسفانه کشتی را ۹ بر ۶ واگذار کردم و به مدال نقره رسیدم. تمام فکرم رسیدن به مدال طلا بود اما اینطور شد و از کادر فنی هم عذرخواهی کردم، آقا غلام گفت که قسمت بوده. امیدوارم سال آینده بتوانم جبران کنم.»

کریمی: خوشحالم دست خالی برنگشتم

محمد کریمی، ملی‌پوش آملی وزن ۶۵ کیلوگرم که در این رقابت‌ها به مدال برنز دست یافت، درباره مسابقات جهانی کرواسی، چنین صحبت کرد: «سطح مسابقات بسیار بالا بود و از همه کشورهای مطرح کشتی به این مسابقات آمده بودند. من در این مسابقات با کشتی‌گیران یونان، مجارستان، ژاپن و جمهوری آذربایجان مسابقه دادم که متأسفانه کشتی‌ام را به کشتی‌گیر جمهوری آذربایجان باختم و به رده‌بندی رفتم و سوم شدم. من هدفم کسب مدال طلا بود. حدود ۴ ماه در اردو بودیم. ۲ روز به خانه می‌رفتیم و ۱۰ روز تمرینات سخت و پرفشار داشتیم. با این حال خوشحالم که دست خالی از مسابقات جهانی برنگشتم.»

وی ادامه داد: «به نظرم، ما بهترین کادر فنی را داشتیم. از غلامرضا محمدی گرفته تا آقایان مراد محمدی، داداشی، مهربان و علیزاده. این مربیان خیلی برای ما زحمت کشیدند تا پس از ۲۲ سال بتوانیم در خارج از ایران به قهرمانی برسیم.»

غول‌کُشی «بچه غول‌ها»

جعفریان: حسن یزدانی الگوی من است

سید عرفان جعفریان، ملی‌پوش جویباری وزن ۵۱ کیلوگرم یکی دیگر از آزادکارانی است که در مسابقات جهانی به مدال برنز رسید. او صحبت‌هایش را با اشاره به کشتی‌هایش مقابل حریفان آغاز کرد: «سطح مسابقات خیلی خوب بود. من در دور اول استراحت داشتم، در دور دوم و سوم کشتی‌گیران روسیه و جمهوری آذربایجان را شکست دادم اما دور چهارم برابر کشتی‌گیر امریکا با نتیجه ۲ بر ۲ شکست خوردم. پس از آن نماینده یونان را بردم و به مدال برنز رسیدم.»

وی افزود: «هدفم این بود که با طلا برگردم. غلامرضا محمدی تمرینات بسیار خوبی را برایمان مشخص کرده بود و ما بعد از ۲۲ سال توانستیم به قهرمانی جهان برسیم که این بسیار ارزشمند است و به حضور در این تیم افتخار می‌کنم.» او حسن یزدانی را که همشهری‌اش است به عنوان الگوی خود معرفی کرد: «حسن آقا الگوی من است و امیدوارم من هم مانند او با پشتکار، تلاش و حمایت خانواده‌ام بتوانم در تیم ملی بزرگسالان به موفقیت برسم و قهرمان جهان و المپیک شوم.»

توکلیان: کشتی ذخایر گرانبهایی دارد

امیر توکلیان، مدیر تیم‌های ملی کشتی پایه پس از قهرمانی ایران در مسابقات کشتی آزاد نوجوانان جهان، گفت: «قهرمانی نوجوانان در جهان نشان داد که کشتی ذخایر گرانبهایی دارد و این ذخیره‌ها برای افتخارآفرینی باید مدیریت شوند. کشتی‌گیران ما در کرواسی بسیار پخته و با جنگندگی بالا مقابل تمام رقبای خود حاضر شدند و از نظر فنی و جسمانی بسیار خوب بودند.»

تبریک سخنگوی وزارت امور خارجه

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی این وزارتخانه، موفقیت اخیر تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران را به جامعه ورزش کشور و اعضای این تیم تبریک گفت.

پیام تبریک وزارت ورزش و جوانان

وزارت ورزش و جوانان به مناسبت قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران در رقابت‌های جهانی پیام تبریکی منتشر کرد که به این شرح است: « قهرمانی تیم کشتی آزاد نوجوانان در رقابت‌های جهانی کرواسی بار دیگر موجب فخر و مایه مباهات مردم ایران بویژه جامعه ورزش و دوستداران کشتی شد. آنچه مسلم است؛ این ملی پوشان پرافتخار ایران نویددهنده نسل جدیدی از قهرمانان و آینده سازان کشتی کشور هستند و می‌توانند در رویدادهای معتبری چون بازی‌های آسیایی، رقابت‌های قهرمانی آسیا و جهانی و همچنین بازی‌های المپیک برای ورزش ایران، ارمغان‌آور شادی و نشاط ملی باشند.»

تبریک کمیته المپیک

کمیته ملی المپیک، نیز در پیامی این قهرمانی را تبریک گفت: «کار بزرگ کشتی‌گیران ایران در مسابقات کشتی آزاد نوجوانان جهان و پشت سر گذاشتن تیم‌های قدرتمند دنیا مایه غرور و مباهات ایران اسلامی شد. بی تردید کسب عنوان قهرمانی در حضور تیم های مدعی جهان نشان دهنده تلاش و خودباوری ورزشکاران و مربیان میهن عزیزمان است.»


برچسب ها : , , , , , , ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها