یک دانا

شرایط عجیب ایران خودرو برای پیش فروش ۴۰ هزار دستگاهی؛ تحویل به شرط عدم مالکیت خودرو

شرایط عجیب ایران خودرو برای پیش فروش ۴۰ هزار دستگاهی؛ تحویل به شرط عدم مالکیت خودرو

۲۵ شهریور ۱۳۹۷


ماجرای شرایط ثبت نام و پیش فروش خودرو در ایران در حال تبدیل شدن به قصه های هزار و یکشب است. پس از آنکه رئیس شورای رقابت در چند هفته قبل از تبدیل پیش فروش به قرعه کشی، در جهت عدالت محور بودن این فرایند سخن گفت و پیش فروش سایپا با حمله ای ۶ میلیون نفری تبدیل به رکورد شکنی شد. حالا مدیران ایران خودرو نیز تهمیدات ویژه ای را برای پیش فروش ایران خودرو اعلام کرده است که نکاتی جالبی را در بر می گیرد.

پیش فروش ایران خودرو مخصوص مشتریان فاقد خودرو

برخی رسانه ها این بند را با عنوان “شرایط فروش ایران خودرو محدود به خودرو اولی ها شد” منتشر کرده اند که چندان با نحوه اجرای بند مذکور تطابق ندارد. ایران خودرو تصمیم گرفته تا پس از ثبت نام خودروها، در زمان تحویل اسناد مربوط به خریدار را بررسی کرده تا مطمئن شود که خریدار، به جز خودرو مذکور، خودرو دیگری را در مالکیت خود ندارد. این عبارت بدین معناست که تمامی افراد پس از خود اظهاری در مورد عدم مالکیت خودرو، قادر به ثبت نام در این طرح خواهند بود اما در زمان تحویل گرفتن خودرو مذکور، بایستی سایر خودروهای خود را فروخته یا به اعضای خانواده واگذار نمایند، چرا که ایران خودرو از طریق استعلام صحت این بند را چک خواهد کرد. طبیعتا انجام چنین کاری برای دلالان چندان ساده و کم هزینه نیست و از این رو ممکن است متقاضیان سوداگری برای فرار از این بند، خودرو را به اسم فرزندان یا اعضای نزدیک خانواده خود خریداری نمایند.

پیش فروش ایران خودرو

فروش خودرو تنها به دارندگان گواهینامه

در راستای تحکیم بند قبلی پیش فروش ایران خودرو تصمیم گرفته تا داشتن گواهینامه را نیز در شروط خود بگنجاند، بدین ترتیب خرید خودرو به نام فرزندان خردسال یا کهنسالان سخت تر خواهد شد. جالب تر آنکه ایران خودرو اعلام کرده که در صورت عدم تطابق مشخصات مشتریان با شرایط اعلام شده، اصل پول را بلا فاصله مسترد خواهد کرد.

پنج روز پیش فروش به ترتیب کارت ملی

در راستای جلوگیری از ازدحام و یورش مشتریان به سایت های پیش فروش، ایران خودرو برای هر روز فروش هشت هزار دستگاه خودرو را در نظر گرفته است که طی پنج روز انجام خواهد شد. امید است با این راهکار امکان ثبت نام کم حاشیه تر برای علاقه مندان فراهم شود.

حذف فرایند انتخاب نمایندگی

آخرین نوآوری ایران خودرو در راستای این پیش فروش، حذف کردن مرحله انتخاب نمایندگی در زمان ثبت نام است. قرار است پس از پایان یافتن ثبت نام این مرحله برای مشتریان نهایی (که مراحل ثبت نام را با موفقیت پشت سر گذاشته اند) در روزهای بعدی انجام شود. از این رو می توان گفت که پیش فروش ایران خودرو اینبار به شکل دو مرحله ای انجام خواهد گرفت.

عدم فروش خودرو به ثبت نام کنندگان اخیر سایپا

این بند نیز در نوع خود جدید به نظر می رسد، تاکنون همکاری ای بین ایران خودرو و سایپا در راستای مدیریت سوداگران وجود نداشته است، ولی حالا سایپا فهرست ثبت نام کنندگان را در اختیار ایران خودرو قرار داده است و قرار است این دسته از افراد از فهرست مجاز ثبت نام کنندگان حذف شوند.

نمایش اسامی مشتریان نهایی بر روی سایت ایران خودرو

با فعال شدن این بند، به نظر می رسد که برخی از دلالان که به صورت خانوادگی نسبت به ثبت نام خودرو اقدام می کردند با محدودیت هایی مواجه شوند، هرچند در نهایت نمی توان گفت که چنین کاری (ثبت نام افراد مختلف از یک خانواده) کاری غیر اخلاقی یا غیرقانونی محسوب می شود.

در نهایت باید گفت که با این تدابیر به نظر می رسد که ثبت نام ۴۰ هزار دستگاهی ایران خودرو با نظم بیشتری نسبت به ثبت نام های قبلی انجام پذیرد، به خصوص که شروط دیگری نظیر ممنوعیت معامله حواله و خودروهای ثبت نامی نیز در این شرایط فروش اعمال خواهد شد تا بلکه بتوان امید داشت که اینبار خودروهای مذکور به مشتراین نهایی و مصرف کنندگان واقعی می رسد. گفتنی است که قیمت ها در ثبت نام ایران خودرو قطعی نبوده و براساس قیمت روز در زمان تحویل خودرو محاسبه خواهد شد.

در نهایت علاقه مندان به ثبت نام در این طرح می توانند از طریق این لینک در زمان فعال شدن شرایط ثبت نام، به صفحه ویژه پیش فروش محصولات ایران خودرو راهیابند.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها