یک دانا

رکورد عرضه نفت اوپک با وجود کاهش تولید ایران

رکورد عرضه نفت اوپک با وجود کاهش تولید ایران

۱۰ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید

خبرگزاری فارس: تحلیل‌های خبرگزار رویترز نشان می‌دهد که با وجود کاهش عرضه نفت ایران در بازارهای رسمی بین المللی به دلیل بیم خریداران از تحریم‌های ۱۳ آبان، میزان عرضه نفت اوپک به بالاترین حد خود در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

این رکورد به لطف ازسرگیری تولید در کشور آشوب‌زده لیبی و افزایش استخراج نفت در مناطق جنوبی عراق به دست آمده است.

تحلیل رویترز نشان می‌دهد که سازمان ۱۵ عضوی اوپک، در ماه آگوست، روزانه به صورت میانگین ۳۲.۷۹ میلیون بشکه نفت به بازارهای جهانی پمپاژ کرده که نسبت به میانگین تولید ماه جولای، روزانه ۲۲۰ هزار بشکه افزایش را نشان می‌دهد؛ این بالاترین نرخ تولید ماهانه در سال ۲۰۱۸ است.

اعضای اوپک در نشست ماه ژوئن خود توافق کردند که برای جبران کاهش تولید ناشی از دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کاهش قیمت که به مرز ۸۰ دلار در هر بشکه رسیده بود، تولید را افزایش دهند.

تحریم‌های جدید آمریکا حاصل عمل کردن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به وعده‌های انتخاباتی خود و خروج ۱۸ اردیبهشت امسال از برجام است؛ درو اول بازگشت تحریم‌ها در اواسط مرداد ماه صورت پذیرفت و خرید طلا توسط ایران را هدف گرفت و دور دوم که ۱۳ آبان ماه اجرایی می‌شود، خرید نفت ایران و معامله با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را نشانه رفته است.

کشوری که بیشترین افزایش تولید نفت برای جبران خلأ حضور ایران را بر عهده گرفته، عربستان سعودی است که تعهد افزایش تولید روزانه ۱ میلیون بشکه‌ای را به اوپک داده است.

ژاپن که از متحدین اصلی آمریکا در شرق آسیا و میزبان تعداد قابل‌توجهی از سربازان آمریکایی در خاک خود است، امروز اعلام کرده بود که احتمالاً از ماه اکتبر (یک ماه پیش از اعمال تحریم های نفتی آمریکا) خرید نفت ایران را متوقف کند و تنها در صورت دریافت معافیت‌های موردی آمریکا، قادر به ادامه خرید نفت ایرانی خواهد بود.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها