یک دانا

«سکته» علت اصلی فوت در کشور

«سکته» علت اصلی فوت در کشور

۹ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری ایسنا: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این که سیمای مرگ و میر در ایران عوض شده است علت اصلی مرگ و میر درایران را سکته‌های قلبی ومغزی عنوان کرد.

رضا ملک زاده در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان که امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد اظهار کرد:‌ در ۴۰ سال گذشته امید به زندگی از بدو تولددرایران بیشتر از ۲۳ سال افزایش و مرگ و میر در زنان ومردان ، کودکان و بخصوص در کودکان و مادران کاهش پیدا کرده است.

وی افزود:‌ ما امروز می‌توانیم بگوییم که حتی مرگ‌های زودرس نیز که در سال ۱۹۹۰ ، ۸۲ درصد بود امروز به ۵۷ درصد رسیده است که البته این عدد هنوز هم عدد بالایی است و امیدواریم دردهه آینده آن را به نصف برسانیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سیمای مرگ و میر در ایران عوض شده و از بیماری‌های واگیر به سمت بیماریهای غیر واگیر رفته است بزرگترین علت مرگ و میر در ایران را سکته‌های قلبی، مغزی، حوادث جاده‌ای وسرطان‌ها عنوان کرد و گفت: ما توانستیم درایران مطالعات بزرگی را در این زمینه انجام دهیم. یکی از این مطالعات ، مطالعه ای است که دراستان گلستان انجام شده و در نوع خود بزرگترین مطالعه مبتنی بر جمعیت در آسیا ،خاورمیانه و شمال آفریقاست.

وی ادامه داد: طبق این مطالعه علت اصلی مرگ و میر و مرگ زودرس در ایران سکته‌های قلبی و مغزی است. ما توانستیم بیماری‌های واگیر و بیماریهای عفونی را با سرعت زیادی کاهش دهیم. و بیماری‌های عفونی که زمانی از مشکلات اساسی ما بود برطرف شده است. اما در حال حاضر مشکل اصلی ما بیماریهای قلبی و عروقی است که در این سالها افزایش یافته است.

ملک زاده دلیل اصلی بیماری‌های قلبی و عروقی را چاقی عنوان کرد و گفت: نزدیک به ۷۰ درصد ایرانیان یا اضافه وزن دارند و یا چاقند. همچنین نزدیک به ۵۰ درصد افرادی که سن بالای ۵۵ سال دارند مبتلابه فشار و چربی خون هستند.

عدم تحرک بدنی در زندگی شهری و بعضی از عادات غذایی مثل استفاده از نمک که در ایران دو برابر آن چیزی است که باید باشد در این زمینه اثر گذار است.

وی گفت: در سالهای اخیر حوادث جاده‌ای به عنوان یک معضل بزرگ است که متاسفانه هنوزنتوانسته‌ایم آن را کنترل کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر برنامه تحول سلامت درایران شروع شده و هدف آن این ببوده که بتوانیم سلامت را با قیمت قابل قبولی برای همه فراهم کنیم.


برچسب ها : , , , , ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها