یک دانا

ترامپ، یک مشاور دیگرش را برکنار می‌کند!

ترامپ، یک مشاور دیگرش را برکنار می‌کند!

۹ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری مهر: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در توئیتی خبر داد که «دان مک‌گان» مشاور ارشد کاخ سفید، در پاییز سمت خود را ترک می‌کند.

ترامپ ضمن تمجید از «زحمات مک‌گان» نوشت که این برکناری تا تأیید قاضی برت کاوانا برای پیوستن به قضات دیوان عالی کشور عملی نخواهد شد.

گفتنی است که دان مک گان دارای یک سمت مهم و حساس در کاخ سفید است که در بسیاری از تصمیمات و رویکردها و انتصابهای حقوقی و سیاسی ایفای نقش می‌کند و در عین حال ابعاد و جنبه‌های کار او کمتر به رسانه‌ها راه می‌یابد.

مک‌گان در شکل‌دادن به ساختار و شاکله محافظه‌کار دستگاه قضایی آمریکا در دوران ترامپ و از جمله تعیین نامزد برای دیوان عالی کشور نقشی محوری ایفا کرده است. او در برکناری «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی ترامپ که به همکاری با مأموران روسیه در کارزار انتخاباتی ترامپ متهم شد، و نیز در لغو شماری از مصوبات دوران اوباما فعال بود.

به رغم توئیت ستایش‌آمیز ترامپ، مناسبات میان او و مک‌گان در ماه‌های اخیر سرد و توأم با چالش بوده است. مک‌گان سال گذشته تهدید کرد که اگر ترامپ کماکان به دنبال برکناری «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده مداخله احتمالی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا باشد، از سمت خود استعفا می دهد.

هفته گذشته هم خبر رسید که خود مک‌گان داوطلبانه و به گونه‌ای فشرده با تیم تحقیق رابرت مولر همکاری کرده و در سه جلسه نزدیک به سی ساعت در برابر تیم یادشده به ادای توضیحات پرداخته است. تیم رابرت مولر در زمینه ارتباط احتمالی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه تحقیق می‌کند. مک‌گان از جمله در این باره توضیح داده است که چگونه ترامپ به برکناری «جیمز کومی» رئیس سابق اف‌ بی آی (سازمان اطلاعات و امنیت داخلی آمریکا) دست زده است.

به گفته منتقدان، اخراج ناگهانی کومی در اردیبهشت سال گذشته به تحقیقات او درباره ارتباط احتمالی تیم ترامپ با روسیه مربوط بوده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در ارتباط با همکاری مک‌گان با تیم تحقیق رابرت مولر نوشت که ظاهراً ترامپ از میزان و ابعاد این همکاری خبر ندارد. ترامپ در واکنش به این خبر چند توئیت خشمگینانه منتشر کرد و نوشت که او (در ماجرای ارتباط با روسیه) چیزی برای پنهان کردن ندارد. او «نیویورک تایمز» را متهم کرد که درصدد القای آن است که مک‌گان علیه او شهادت داده است.

افراد آگاه و نزدیک به کاخ سفید گفته‌اند که مک‌گان از توئیت ترامپ شگفت‌زده شده است. او تاکنون درباره تصمیم ترامپ به برکناری‌اش واکنشی نشان نداده است.

مک‌گان سومین مشاوری است که امسال خبر کنار رفتنش از تیم ترامپ علنی می‌شود. از ابتدای سال جاری، «رابرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ و «گری کوهن» مشاور اقتصادی وی نیز از تیم ترامپ اخراج شده‌اند.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها