یک دانا

تصور جنگِ ایران و عربستان وحشتناک است

تصور جنگِ ایران و عربستان وحشتناک است

۸ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به پرسشی درباره احتمال درگیری نظامی میان ایران و عربستان در خلیج فارس اعلام کرد: حتی تصور چنین موضوعی وحشتناک است.

به نقل از ریانووستی، ماریا زاخارووا افزود: برای حل و فصل حساس ترین مسائل نیز یک ساز و کار حقوقی بین المللی و همچنین سازمان ها و نهادهای ویژه بین المللی وجود دارد.

وی این مطلب را در پاسخ به موضع روسیه در خصوص جنگ احتمالی در خلیج فارس بیان کرد.

 سرگئی لاوروف شب گذشته پس از دیدار با عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان که به مسکو سفر کرده است به خبرنگاران روس گفت که روسیه و عربستان سعودی علاقه مند به حل و فصل وضعیت برجام هستند.

وی افزود: ما درباره وضعیت برنامه جامع اقدام مشترک درخصوص برنامه هسته ای ایران تبادل نظر کردیم و علاقه مندیم که وضعیت برجام از راههای سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود و تدابیر اعتمادسازی در منطقه خلیج فارس در راستای ابتکاراتی که مسکو مدتها پیش برای تامین امنیت این منطقه ارائه کرده، بکار گرفته شود و در این زمینه پیشرفت حاصل شود.

اما وزیر امورخارجه عربستان سعودی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با لاوروف، ادعاهای ریاض علیه ایران و برجام را تکرار کرد.

الجبیر از توافق هسته ای گروه ۱+۵ با ایران موسوم به برجام انتقاد کرد و با تکرار اظهارات ضد ایرانی مدعی شد که برجام توافق ضعیفی بود و عربستان از ابتدا به این مساله اشاره کرد.

الجبیر مدعی شد در برجام اقداماتی که مانع اجرای گسترده برنامه هسته ای ایران شود، پیش بینی نشده بود.
وزیر امورخارجه عربستان گفت: با توجه به اینکه برجام سال ۲۰۲۵ به پایان می رسید، این خطر وجود داشت که ایران در مدت کوتاهی بمب اتم بسازد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه امسال به صورت یک جانبه از توافق هسته ای گروه ۱+۵ با ایران خارج شد تا بار دیگر نشان دهد که این کشور به تعهدات خود به قوانین بین المللی و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحده اهمیتی نمی دهد.

ترامپ پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای وعده داد که تحریم های پیشین آمریکا علیه ایران را بازگرداند.

این اقدام آمریکا با اعتراض دیگر کشورهای جهان از جمله کشورهای امضا کننده برجام رو به رو شد و آنها اعلام کردند که به برجام پایبند می مانند.

دیوان دادگستری بین المللی درلاهه هلند این هفته صحنه رویارویی حقوقی ایران و آمریکا برای جلوگیری از تضییع حق ایران با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های ضدایرانی بود.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها