یک دانا

اس ۵٠٠، کابوس جنگنده‌های آمریکایی

اس ۵٠٠، کابوس جنگنده‌های آمریکایی

۶ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید

روزنامه شهروند: روسیه سیستم دفاع هوایی اس۵٠٠ خود را وارد خط تولید کرده و این موشک‌ها رکورد جدیدی را در محدوده هدف به ثبت رسانده‌اند. برخی از تحلیلگران نظامی با توجه به قابلیت‌های پیشرفته سیستم اس۵٠٠ معتقدند که روس‌ها حالا قادر به درگیری با هواپیماها و جنگنده‌های رادارگریز هستند. در حقیقت این سیستم با دارا بودن امواج راداری بلند و پرسرعت می‌تواند هواپیماهایی مثل اف٢٢ و اف٣۵ را رهگیری کند.

اس ۵٠٠، کابوس جنگنده‌های آمریکایی

این نسل از سلاح‌ها به منظور تکمیل سیستم موشکی اس۴٠٠ و همچنین جایگزینی با سیستم موشکی ضد بالستیک ای١٣۵ طراحی شده است. این سلاح نه تنها توانایی بی‌سابقه‌ای برای برخورد با اهداف در ارتفاع بالا دارد – از جمله موشک‌های بالستیک و ماهواره‌ها- بلکه به ادعای برخی رسانه‌ها، حتی می‌تواند هواپیماهای رادارگریز را هم هدف قرار دهد. با این‌حال، گرچه برخی از تحلیلگران ادعا می‌کنند که این سیستم به لحاظ تئوری می‌تواند ممکن باشد، اما برخی دیگر هنوز این ادعا را نپذیرفته‌اند.

آن‌چه در مورد اس۵٠٠ می‌دانیم، این است که این سیستم برای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، اولویت بسیار زیادی دارد. در ماه مه، پوتین اعلام کرد: «توسعه زیرساخت‌های تکنولوژیکی در زمینه دفاع هوایی، به منظور ادامه مدرن‌سازی سیستم‌های دفاعی پانتسیر، برای تکمیل پیشرفت و آماده‌سازی تولید انبوه اس۵٠٠ که قادر به رهگیری اهداف در ارتفاع بالاست، بسیار ضروری است.»

اگرچه تمام ابعاد قابلیت‌های اس۵٠٠ برای کشورهای غربی روشن نشده است، اما آنها کمترین شکی در مورد سیستم‌های دفاع هوایی روسیه ندارند. در واقع، با توجه به منابع اطلاعاتی دفاعی ایالات متحده، مسکو اخیرا با آزمایش‌های اس۵٠٠، رکورد برد موشک‌هایش را که پیشتر غیر ممکن بود، شکسته است.

بر اساس گزارش سی.ان.بی.سی، مقامات اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند: «سیستم موشکی زمین به هوای اس۵٠٠، با موفقیت توانسته اهداف ٢٩٩ مایلی (۴٨٠ کیلومتری) را هدف قرار دهد که با توجه به ارزیابی‌های آمریکا، ۵٠ مایل بیشتر از آزمایش‌های قبلی بوده است.»

گزارش سی.ان.بی.سی نشان می‌دهد که این موشک قابلیت‌های استثنایی دارد.

همچنان‌که ولادیمیر کارنوزوف در اوایل سال جاری گفت، اس۵٠٠ از انواع مختلفی از موشک‌ها می‌تواند استفاده کند. این سیستم دفاع هوایی می‌تواند موشک‌ ۴٨ ان۶ که وزن آن به حدود ٢ تن و دامنه موثر آن به ٢۴٠ کیلومتر می‌رسد را پرتاب کند.

کارنوزوف گزارش داده که برای اهداف دورتر از سیستم دفاع موشکی می‌تواند از نسخه به‌روزتر موشک‌های ۴٠ ان۶ استفاده کند. اس۵٠٠ همچنین می‌تواند از موشک‌های سبک‌تر و کوتاه‌بردتر از خانواده ٩ ام٩۶ و ٩ ام١٠٠ که وزنشان به ٢۴٠ کیلوگرم می‌رسد و عمودی پرتاب می‌شوند، استفاده کند.

این موشک‌ می‌تواند با سرعت ٧ کیلومتر بر ثانیه به اهدافش برخورد کند و روسیه انتظار دارد این برای نابود کردن اهداف هوایی مثل ماهواره‌ها کافی باشد. این موشک‌ همچنین می‌تواند به‌طور همزمان با ١٠ موشک درگیر شود و در کمتر از ۴ ثانیه، به حمله موشکی پاسخ بدهد. گزارش‌هایی هم منتشر شده که نشان می‌دهد اس۵٠٠ می‌تواند موشک‌هایی را برای هدف قرار دادن هواپیماهای رادارگریز مثل اف٢٢ و اف٣۵ شلیک کند.

یکی از شبکه‌های تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرده است: «اکنون می‌توان گفت که روسیه نخستین سیستم چند مرحله‌ای دفاع هوایی جهان را ایجاد کرده است که به‌طور قابل اعتمادی می‌تواند کشور را از حملات موشکی عظیم حفظ کند.»

این شبکه اضافه کرده است که اس۵٠٠ می‌تواند اطلاعاتی را درباره یک حمله موشکی محتمل آنالیز و آنها را در قالب هشدارهایی از سوی ماهواره‌ها و رادارها دریافت و اهداف را بر اساس اهمیت‌شان انتخاب و به آنها شلیک کند.»


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها