یک دانا

واریز مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ ماه بازنشستگان

واریز مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ ماه بازنشستگان

۵ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری فارس: مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در فروردین‌ماه، از شهریورماه بر اساس حروف الفبا پرداخت می‌شود.

سید تقی نوربخش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان بین‌المللی تأمین اجتماعی (ایسا) با قسمتی از سال ۱۹۱۱ آغاز به کار کرده است که ۵۸ کشور عضو این اتحادیه هستند و تهران در این دوره پست هیأت رئیسه آن محسوب می‌شود و در سال ۲۰۱۶ میلادی ایران به عنوان نایب‌رئیس انتخاب شده و از پنجم تا هشتم شهریورماه اجلاس آن برگزار خواهد شد.

وی افزود: در این اجلاس تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان تأمین اجتماعی و حوادث آلمان منعقد می‌شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه اظهار داشت: حدود ۴۲ میلیون نفر از شهروندان ایرانی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند.

نوربخش اضافه کرد: این سازمان ۱۸ مزیت بیمه‌ای را به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهد و از سال ۱۳۳۲ این سازمان شکل گرفته و جزو قدیمی‌ترین سازمان‌های کشور است.

وی با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی جزو ۱۰ کشور اول در حوزه بیمه‌ای است گفت: هزینه‌های ازدواج، فوت و بازماندگان و… را پرداخت می‌کند و در آسیا رتبه اول را داریم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی گفت: بر اساس قانون ۷ درصد از حق بیمه را بیمه‌شده، ۲۰ درصد را کارفرما و ۳ درصد آن را باید دولت پرداخت کند و با توجه به اینکه سیستم تأمین اجتماعی بین‌النسلی است کسی که در حال حاضر بیمه‌پردازی می‌کند ۳۰ سال دیگر به صورت مستمری دریافت می‌کند.

نوربخش گفت:‌ دولت بابت مشارکت تضامنی به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است و با توجه به اینکه در دوره‌ای سایر اقشار بدون تأمین منابع مالی به بیمه تأمین اجتماعی اضافه شدند و سازمان تأمین اجتماعی موظف است بر اساس قانون به آنها خدمات ارائه دهد، بنابراین میزان بدهی‌ها افزایش یافته است.

وی‌ ادامه داد: کل بدهی دولت از سال ۵۴ تا ۸۰، ۲۲۰۰ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۲ به ۵۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است و این روند صعودی همچنان ادامه دارد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: دولت نهم و دهم قرار بود از محل هدفمند کردن یارانه‌ها اقشاری را به بیمه تأمین اجتماعی اضافه کند ولی متأسفانه نتوانست تعهدات خود را در این خصوص بپردازد.

نوربخش اظهار داشت: در بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شده است که امیدواریم تا پایان برنامه ۵ ساله بدهی سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود و امیدواریم امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های سازمان را دولت بپردازد.

وی با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی در بخش بیمه‌ای، درمانی و اقتصادی شکل گرفته است، گفت: سازمان تأمین اجتماعی برای حفظ منافع کارگران، سرمایه‌گذاری لازم را انجام داده است و بهترین نوع آن گروه سرمایه است که در سال ۶۰ شرکت شستا تشکیل شد و دولت بابت بدهی خود بنگاه‌هایی را به سازمان داد و سرمایه‌گذاری در سازمان‌های بین‌النسلی یک اصل است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی ۲۴۰ شرکت متعلق به بیمه‌شدگان و در قالب ۹ هلدینگ دارد، گفت: هلدینگ‌های نفت و گاز، پتروشیمی دارد که تاکنون عملکرد خوبی داشته است و ۳۰ درصد تأمین دارو را برعهده دارد و همین‌طور هلدینگ صدر و تأمین نقش مهمی در توسعه و استخراج معادن داشته است.

نوربخش خاطرنشان کرد: در راستای کوچک‌سازی شستا ۹ هلدینگ در ۷ هلدینگ کوچک‌سازی شده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر علت تأخیر در پرداخت مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان چیست، افزود: امسال میزان درصد حقوق بازنشستگان از شاغلین بیشتر افزایش یافته است و در فروردین‌ماه تصویب و در ۱۷ اردیبهشت ابلاغ شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بیان داشت:‌در حال حاضر مابه‌التفاوت حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان پرداخت شده است و تنها مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ماه بازنشستگان نیز از ابتدای شهریور بر اساس حروف الفبا پرداخت می‌شود.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها