یک دانا

۱۳ اثر ناملموس ایران در فهرست میراث جهانی

۱۳ اثر ناملموس ایران در فهرست میراث جهانی

۵ شهریور ۱۳۹۷

با یک دانا همراه باشید


خبرگزاری ایلنا: معاون سازمان میراث فرهنگی گفت: ایران ۱۳ میراث ناملموس ثبت شده در فهرست میراث جهانی دارد.

محمدحسن طالبیان امشب در آیین رونمایی از ثبت ملی نستعلیق مکتب میرعماد که در سرای سعد السلطنه برگزار شد، افزود: چند سال اخیر سازمان میراث‌فرهنگی توجه ویژه‌ای به میراث ناملموس و جنبه های مختلف آن داشته است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۳ اثر ناملموس ایران ثبت جهانی شده، خاطرنشان کرد: این آثار در بردارنده سنن، آداب و رسوم مردم مناطق مختلف ایران است و امیدواریم نستعلیق را هم که با میرعماد به تعالی می‌رسد به عنوان سند جهانی آماده کرده و به دنیا عرضه کنیم. در میراث ملموس رقابت وجود دارد اما در میراث غیرملموس چنین رقابتی نیست و این یک برگ برنده برای کشور است.

وی اظهار داشت: راه آینده پایدار در ایران با بیش از ۱۰ هزار سال سابقه تمدنی حتما از مسیر میراث غیرملموس گذشته است و باید به این مهم توجه ویژه داشت. امروزه بحران های متعدد نشان می دهد که ما نسبت به تاریخ و ابداعات و ابتکارات فرهنگی گذشتگان خود غافل بوده‌ایم و نتوانسته‌ایم آنها را به جامعه معاصر بشناسانیم.

طالبیان با اشاره به جایگاه خوشنویسی قزوین افزود: افرادی چون میرعماد حسنی به تنهایی چگونگی انتقال فرهنگ و ادب ایرانی را بر دوش کشیدند و توانستند نقش خود را در این زمینه به خوبی ایفا کنند.

وی از قزوین به عنوان مهد و پایتخت خوشنویسی ایران یاد کرد و افزود: خاستگاه و زادگاه یک هنر در تعالی و رشد آن بسیار مهم است و باید جایگاه آن توسط اهالی همان منطقه پاس داشته شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی متذکر شد: قزوین در میراث مکتوب هنرمندان زیادی دارد که بخش مهمی از پیشینه و هویت ایران را تشکیل می‌دهند و باید برای پاسداشت مقام آنها تلاش کرد.


مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها