یک دانا

خواص ماست، هر آنچه باید در مورد ماست بدانید

خواص ماست، هر آنچه باید در مورد ماست بدانید

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

خواص ماست، هر آنچه باید در مورد ماست بدانید

ماست با اضافه کردن باکتری های تخمیری به شیر درست می شود و یکی از محبوب ترین مواد خوراکی دنیاست. این ماده ی خوراکی به عنوان میان وعده و غذاهای کمکی در کنار وعده های اصلی خورده می شود. ماست دارای باکتری های مفیدی است که به عنوان پروبیوتیک عمل می کنند. این باکتری ها می توانند عملکردهای درمانی فراتر از شیر داشته باشند. با “یک دانا” همراه باشید.

ارزش غذایی ۱۰۰گرم ماست (درست شده از شیر کامل) :

 • میزان کالری – ۶۱
 • آب – ۸۸درصد
 • پروتئین – ۳.۵ گرم
 • کربوهیدرات – ۴.۷ گرم
 • شکر – ۴.۷ گرم
 • فیبر – ۰گرم
 • چربی کل – ۳.۳ گرم
 • چربی اشباع – ۲.۱ گرم
 • چربی غیر اشباع – ۰.۸۹ گرم
 • امگا۳ – ۰.۰۳گرم
 • امگا ۶ – ۰.۰۷ گرم

پروتئین در ماست

ماست یک منبع غنی از پروتئین است. ماست ساده ای که از شیر کامل درست شود حاوی ۸.۵ گرم پروتئین در هر فنجان(۲۴۵گرم) است. مقدار پروتئین ماست تجاری گاهی بیشتر از حد معمول است. چون شیر خشکی که در ساخت ماست استفاده می شود گاهی بیش از حد معمول دارای پروتئین است.

پروتئین موجود در ماست را می توان به دو گروه آب پنیر و کازئین تقسیم کرد. این پروتئین ها در میزان حلالیت شان در آب با هم متفاوتند. پروتئین های محلول در آب را آب پنیر و پروتئین های غیر قابل حل را کازئین می نامند. هر دو نوع این پروتئین ها سرشار از اسید آمینه های ضروری بوده و به خوبی هضم می شوند.

کازئین – Casein (پروتئین شیر)

درصد بالایی از پروتئین موجود در ماست یعنی حدود ۸۰ درصد آن از کازئین بوده که فراوان ترین آن آلفا کازئین است. این پروتئین جذب مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر را افزایش داده و فشار خون را کاهش می دهد.

وی – whey (پروتئین آب پنیر)

این پروتئین خانواده کوچکتری از پروتئین های ماست را تشکیل داده و حدود ۲۰ درصد را شامل می شود. در این شاخه اسید آمینه های بسیار ضروری مانند والین، لوسین و ایزولوسینقرار وجود دارند. پروتئین آب پنیر مدت زیادی است که به یک پروتئین محبوب بین ورزشکاران و بدنسازان تبدیل شده است. علاوه بر این آب پنیر می تواند فواید دیگری مثل کاهش وزن و فشار خون نیز برای فرد داشته باشد.

جمع بندی: ماست یک منبع بزرگ از پروتیئن ها با کیفیت بالا از جمله هر دو گروه پروتئین های کازئین (۸۰ درصد) و وی (۲۰ درصد) می باشد.

خواص ماست، چربی در ماست

چربی در ماست

میزان چربی ماست بستگی به میزان چربی شیر آن دارد. ماست را می توان از انواع شیر پر چرب، کامل، یا بدون چربی درست کرد. معمولا ماست های کم چرب یا بدون چربی محبوب ترند. چربی در ماست های بدون چربی به ۰.۴ درصد و در ماست های پر چرب به ۳.۳ درصد می رسد. اکثر چربی موجود در ماست از نوع اشباع شده است(۷۰درصد) . اما مقدار عادلانه ای از آن هم اشباع نشده است. همچنین چربی شیر معمولا ۴۰۰ نوع اسید چرب مختلف در خود دارد.

ماست دارای یک دسته از چربی های ترانس به نام چربی ترانس لبنی می باشد. بر خلاف چربی های ترانس موجود در اکثر مواد غذایی این چربی ها اثرات سودمندی بر سلامتی دارند. فراوان ترین چربی های ترانس در ماست اسید واکسینیک و اسید لینولویک مزدوج است. ماست می تواند از نظر داشتن اسید لینولئیک یا CLA بسیار محبوب تر از شیر باشد. CLA خواص درمانی مختلفی دارد اما دوز های بالای آن می تواند برای سوخت و ساز بدن اثرات منفی داشته باشد.

جمع بندی: محتوای چربی در ماست متغیر است. با توجه به نوع ماست می تواند کم چرب، پر چرب یا بدون چربی باشد.

کربوهیدرات در ماست

کربوهیدرات ماست معمولا قندهای ساده مثل لاکتوز یا قند شیر و گالاکتوز است. محتوای لاکتوز ماست از شیر کمتر است. به این دلیل که تخمیر باکتریایی در ماست نتیجه ی شکست لاکتوز است. وقتی لاکتوز شکسته می شود تبدیل به گلوکز و گالاکتوز می شود. گلوکز در کنار اسید لاکتیک باعث طعم ترش ماست و سایر لبنیات می شود.

به علاوه ماست ها معمولا دارای شیرین کننده های افزودنی مانند سوکروز (شکر سفید) و یا انواع طعم دهنده ها است. در نتیجه مقدار قند در این ماده خوراکی نیز معمولا متغیر است و ممکن است از ۴.۷ تا ۱۸.۶ درصد یا حتی بیشتر باشد.

جمع بندی: ماست داری مقدار کمی از شکر طبیعی شیر (لاکتوز ) است و بسیاری از برند های تجاری، قندهای اضافی نیز به آناضافه میکنند.

ویتامین ها و مواد معدنی در ماست

ماست پرچرب تقریبا تمام مواد مورد نیاز بدن اسنان را در خود دارد. با این حال انواع مختلفی از ماست وجود دارد و ارزش غذایی آن ها ممکن است مقدار زیادی متفاوت باشد. برای مثال ارزش غذایی ماست حتی به نوع باکتری تخمیری آن هم بستگی دارد.

ویتامین ها و مواد معدنی در ماست  در مقادیر بالایی وجود دارد. مخصوصا در ماست معمولی ساخته شده از شیر:

 • ویتامین B12: این ویتامین یک ماده مغذی است که فقط در غذاهایی با منشا حیوانی پیدا میشود.
 • کلسیم: شیر و محصولات لبنی معمولا منابع بسیار خوبی از کلسیم هستند که اتفاقا به راحتی نیز جذب می شود.
 • فسفر: ماست منبع کاملی از فسفر است. فسفر یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در فرایندهای زیستی ایفا می کند.
 • ریبوفلاوین: ریبوفلاوین یا ویتامین B2 در شیر به وفور یافت می شود. در رژیم غذایی مدرن ماست منبع اصلی تامین ریبوفلاوین است.

جمع بندی: ماست یک منبع کامل از ویتامین ها و مواد معدنی است که کلسیم و فسفر و ریبوفلاوین از جمله ی آن هاست.

پروبیوتیک در ماست

پروبیوتیک ها نام دسته ای از باکتری های زنده ای است که اثرات سودمندی بر سلامتی دارند. این باکتری در محصولات تخمیری شیر مثل ماست زندگی می کند. پروبیوتیک در شیر شامل باکتری های اسید لاکتیک و بیفیدوباکتریوم است. پروبیوتیک با توجه به تعداد و گونه میتواند اثرات سودمند مختلفی بر سلامتی داشته باشند.

 • بهبود سیستم ایمنی بدن: مطالعات نشان می دهد که این باکتری ها از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند.
 • کاهش کلسترول: مصرف منظم انواع خاصی از پروبیوتیک ها در محصولات تخمیری شیر می تواند باعث کاهش کلسترول خون شود.
 • سنتز ویتامین: باکتری بیفیدوباکتریوم می تواند در سنتز انواع مختلفی از ویتامین ها از جمله تیامین، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین B12، فولات و ویتامین K موثر باشد.
 • گوارش بهتر : اثرات تخمیری شیر ناشی از بیفیدوباکتریوم ها می تواند وضعیت دستگاه گوارش فرد را بهبود داده و علائم سندروم روده تحریک پذیر را بکاهد.
 • حافظت در مقابل اسهال: پروبیوتیک ها ممکن است در درمان اسهال ناشی از آنتی بیوتیک ها کمک کند.
 • حفاظت در مقابل یبوست: مصرف منظم ماست تخمیر شده با بیفیدوباکتریوم ممکن است یبوست را کاهش دهد.
 • بهبود هضم لاکتوز: باکتری های پروبیوتیک میتواتتد باعث بهبود هضم لاکتوز، کاهش علائم و نشانه های عدم تحمل لاکتوز شوند.

باکتری های پروبیوتیک در هر ماستی یافت نمی شود. این باکتری ها در ماستی که با گرما تخمیر می شود معمولا مرده اند و دیگر هیچ اثر مثبتی ندارند. در نتیجه برای استفاده از مزایای این باکتری ها بهتر است از ماستی استفاده کنید که به طور زنده و فعال تولید شده است.

جمع بندی: ماستی که به طور زنده و فعال تولید شده و دارای باکتری های پروبیوتیک است ، ممکن است سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشد.

مصرف ماست

فواید بهداشتی و درمانی ماست

اثرات بهداشتی شیر و محصولات لبنی تخمیری ٬ خواص درمانی متنوع و خوبی دارند. حتی فواید درمانی پروبیوتیک موجود در ماست میتواند از فواید شیر معمولی هم بیشتر باشد.

سلامت دستگاه گوارش

ماست با پروبیوتیک های خود می تواند انواع فواید را برای دستگاه گوارش شما داشته باشد. همانطور که قبلا گفتیم مصرف منظم ماست می تواند سبب درمان اسهال شده و همچنین این ماده خوراکی دارای برپروبیوتیک ها برای کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر و کمک به کاهش یبوست موثر است. به علاوه پروبیوتیک ها در درمان علائم عدم تحمل لاکتوز با بهبود هضم لاکتوز موثر است.

جمع بندی: مصرف ماست دارای پروبیوتیک می تواند سلامت روده را بهبود داده و اسهال مربوط به آنتی بیوتیک ها را درمان کند. همجنین به هضم لاکتوز و کاهش علائم سندروم روده تحریک کمک میکند.

محافظت در برابر پوکی استخوان و سلامت استخوان با ماست

پوکی استخوان یک بیماری است که با استخوان های ضعیف و شکننده همراه است. این بیماری در بین افراد مسن شایع تر بوده و عامل اصلی شکستگی استخوان در این سن است. فراورده های لبنی برای مدت طولانی می توانند به محافظت در برابر پوکی استخوان کمک کنند. در واقع لبنیات با بهبود تراکم استخوان که اثر مقادیر کلسیم بالا و پروتئین های شیر است می تواند به این روند کمک کند.

جمع بندی: ماست یک منبع غنی از کلسیم و پروتیئن است. و میتواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

بهبود فشار خون با ماست

فشار خون بالا یکی از مهم ترین عوامل بیماری های قلبی عروقی است. مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم ماست می تواند فشار خون بالا را بهبود دهد. با این حال این موضوع به مصرف ماست محدود نمی شود. سایر محصولات لبنی نیز می توانند اثرات مشابه داشته باشند.

جمع بندی: محصولات لبنی مانند ماست می توانند فشار خون بالا را کاهش دهند.

عوارض جانبی ماست

ماست ممکن است در افراد خاصی اثرات جانبی داشته باشد. به ویژه کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز داشته و یا به شیر آلرژی دارند.

عدم تحمل لاکتوز

ماست حاوی مقدار کمی از لاکتوز یا قند شیر است. به این دلیل که لاکتوز در حین تخمیر به گلوکز و گالاکتوز تجزیه می شود. بنابراین باید گفت ماست برای این دسته افراد مشکلات کمتری ایجاد می کند. باکتری های پروبیوتیک نیز می تواند به بهبود توانایی هضم لاکتوز کمک کند. در نتیجه این ماده خوراکی اثرات و عوارض کمتری نسبت به شیر برای بیماران مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ایجاد می کند.

جمع بندی: افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند مجبروند مصرف شیر را در خود کاهش دهند.

آلرژی شیر

آلرژی به شیر نادر بوده در بین کودکان شایع تر از بزرگسالان است. این آلرژی به خاطر مصرف پروتئین های شیر مانند کازئین و وی ایجاد می شود. بنابراین افرادی که دچار این آلرژی هستند بهتر است از خوردن ماست و محصولات لبنی پرهیز کنند.

قند در ماست

اگر شما هم از افرادی هستید که نمی خواهید قند و کربوهیدرات زیادی در رژیم غذایی خود مصرف کنید بهتر است قبل از خرید ماست به برچسب آن دقت کرده و سعی کنید ماستی را بخرید که قندهای افزودنی زیادی نداشته باشد.

خلاصه و نتیجه گیری :

ماست یک محصول غذایی ساخته شده از تخمیر شیر است. ماستی که به روش زنده تولید می شود دارای پروبیوتیک طبیعی است و میتواند سالم تر از تمام محصولات لبنی باشد، مخصوصا اگر از شکر اضافه در آن استفاده نشده باشد. ماست پروبیوتیک دار خواص و فواید زیادی دارد، مانند: سلامت دستگاه گوارش، جلوگیری از پوکی استخوان و کاهش فشار خون.

 

منبع : مجله اینترنتی Authority Nutrition

با تشکر از هفت گنج

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها