یک دانا

آموزش تصویری نحوه جمع کردن و بستن انواع چادر مسافرتی (میله ای و فنری)

آموزش تصویری نحوه جمع کردن و بستن انواع چادر مسافرتی

۲۵ تیر ۱۳۹۷

 جمع کردن چادر مسافرتی

یکی از ملزومات هر سفری چادر مسافرتی است. یکی از مشکلاتی که اغلب افراد با چادرهای مسافرتی دارند طریقه بستن و جمع کردن آن می باشد. در این مقاله به صورت تصویری مرحله به مرحله بستن چادر مسافرتی را به شما آموزش می دهیم.

طرز جمع کردن چادر مسافرتی

برای خیلی از ما پیش آمده است که به سفر رفته ایم و چادر زده ایم، اما بعد از این که سفرمان تمام شده است، برای تا کردن چادر ماتم زده شده ایم. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه تا زدن و بستن چادر مسافرتی را فرا بگیرید.

آموزش جمع کردن چادر مسافرتی میله ایی

در ادامه مرحله به مرحله با نحوه بستن چادر مسافرتی میله ای آشنا می شویم.

برای جمع کردن چادر مسافرتی میله ای، تمیزکاری ها را انجام دهید

چادر مسافرتی

به طور معمول، وسایلی که با خود به جنگل می بریم در چادر نگهداری می شود. بنابراین اولین قدم بیرون آوردن تمام این وسایل  از چادر و تمیز کردن داخل آن است. با یک تکه دستمال قسمت های داخلی چادر را پاک کنید و ذرات غذایی را از بین ببرید تا زمینه جمع شدن حشرات نشود. پس از این که داخل را تمیز کردید به سراغ قسمت بیرونی بروید. اجازه دهید تا در هوا خشک شود. مطمئن باشید وقتی می خواهید چادر را جمع کنید حتما خشک بوده باشد.

برای بستن چادر مسافرتی میله ای ، پین ها و میخ های چادر را باز کنید

بستن چادر مسافرتی میله ای

بعد از این که تمیزکاری را انجام دادید باید به سراغ پین ها بروید. میخ ها و پین ها را باز کرده و آن ها را در یک کیف جداگانه قرار دهید. این کار به این دلیل است که تیزی پین ها و میخ ها به بدنه پارچه ای چادر صدمه نزند.
کافی است میله ها را از حلقه های چادر در بیاورید و در بسته خود جای دهید. برخی از میله ها از چند قسمت تشکیل شده اند. در این صورت باید قسمت هایی که به هم متصل می شوند را جدا نمایید و در کیف مخصوص خود قرار دهید.

چادر مسافرتی را تکان دهید

لازم است که چادر خود را تکان دهید تا گرد و خاک های باقی مانده و آشغالی هایی که روی آن هستند پاک شوند. چادر را روی زمین پهن کنید.

چادر مسافرتی را تا بزنید

چادر مسافرتی را تا بزنید

چادر را به طور کامل روی زمین پهن کنید. دقت داشته باشید که زیر چادر همچنان خشک مانده باشد. اگر این طور نبود با یک تکه دستمال آن را تمیز کرده و اجازه دهید ۲۰ دقیقه ای هوا بخورد تا خشک شود. دقت کنید که چادر را طوری باید تا زد که باریک و خوب در بیاید. اول قسمت بیرونی چادر را به سمت وسط مرکز تا بزنید. قسمت هایی که تا زده اید، باید در امتداد یک خط راست باشند.

یکی از نکات مهم این است که تا ها باید طولی باشند. درب چادر باید در زمان تا زدن باید بالا قرار گیرد.

چادر را طوری تا بزنید که به یک چهار سایز فعلی خود برسد. همچنین باید هوای داخل چادر هم خالی شود چرا که می تواند باعث ایجاد رطوبت شود. بنابراین با دست روی چادر فشار دهید تا هوای آن تخلیه شود. تا الان قسمت اصلی چادر را تا زدید. حالا باید روکش آن را تا بزنید. روکش (فلای) را پهن کرده و آن را در طول تا بزنید به صورتی که قسمت بیرونی آن داخل تا قرار بگیرد. این کار را دو نفره می توانید انجام دهید.

طوری لبه های روکش را تا بزنید تا مطمئن شوید آن ها به نزدیک ترین ساپورت چادر مماس شده اند و سپس تا زدن را تا مرکز ادامه دهید. وقتی به مرکز رسیدید دوباره روکش را تا بزنید.

همه چیز را در کنار هم قرار دهید

جمع کردن چادر مسافرتی

همه چیز را پیش از این که چادر و روکش آن را تا کنید دور نگه دارید. قبل از هر چیز لازم است که روکش را بپیچید. سپس پین ها را قرار دهید و دو باره بپیچید و سپس میخ ها را قرار دهید و دوباره بپیچید. در نظر داشته باشید که محکم دور هم بپیچید تا هوای اضافه داخل چادر نماند.

چادر مسافرتی را داخل کیف چادر قرار دهید

کیف چادر مسافرتی

بعد از این که کامل همه چیز را دور هم پیچیدید می توانید آن را داخل کیف قرار دهید و برای کمپ بعدی آماده شوید.

آموزش جمع کردن چادر مسافرتی فنری

به دلیل استفاده زیاد از چادر فنری در ادامه نحوه بستن چادر مسافرتی فنری را بیان می کنیم.

مرحله اول

جمع کردن چادر مسافرتی فنری

مثل بستن چادر مسافرتی میله ای، لازم است پیش از تا زدن چادر خود را کامل تمیز کنید و آن را خشک نگه دارید.
روبروی ورودی چادر بایستید. نزدیک ترین میله فنری چادر آن است که از بالای ورودی از این سر چادر به آن سرش می رود. گوشه های چادر را با دست بگیرید. و اگر روی در پوشش قرار گرفته است با آن کاری نداشته باشید.

مرحله دوم

چادر مسافرتی فنری

یکی از میله های گرفته شده  را به سمت مرکز کشیده و سپس آن را به سمت زمین فشار دهید. در همین حال که آن را نگه داشته اید سمت دیگر را هم کشیده و روی آن قرار دهید. چادر را بر برگردانید تا روی لبه هایش قرار گیرد. وسط این لبه را به سمت پایین فشار دهید. چادر به صورت یک ۸ ضلعی در خواهد آمد.

مرحله سوم

جمع کردن چادر مسافرتی فنری

یک سر چادر را روی سر دیگرش قرار دهید. این کار باعث می شود که به شکل دایره درآید. می توانید زانوی خود را قرار دهید تا در تاکردن به شما کمک کند. میله های این چادرها خیلی منعطف هستند. برای همین بابت شکسته شدن آن ها نگران نباشید. چادر را در پوشش خود قرار داده و زیب کیف آن را ببندید.

نکاتی در مورد چادر مسافرتی

  • بهتر است که چادر را تا آنجا که امکان دارد پهن کنید، تا به راحتی داخل کیف قرار گیرد.
  • بهتر است که کتابچه راهنمایی چادر را همراه خود داشته باشید چون، چادر ها متفاوت هستند و کتابچه راهنمایی که همراه چادر شماست به شما کمک می کند تا چادر را به خوبی تا بزنید.
  • حتما چادر را پیش از تا زدن بتکانید تا هرچیزی روی آن است بریزد. چرا که اگر در حین تا زدن به این ذرات بربخورید باعث می شود که مجددا تا را باز کنید.
  •  چون تا زدن چادر واقعا کار راحت و ساده ای نیست، بهتر است که این کار دو نفره انجام شود.

 

با تشکر از سایت نبض ما (nabzema.com) – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها