یک دانا

آموزش نحوه تمیز کردن کفش با جنس های مختلف - چگونه کفش کثیف را تمیز کنیم؟

آموزش نحوه تمیز کردن کفش با جنس های مختلف

۲۸ تیر ۱۳۹۷

تمیز کردن کفش با جنس های مختلف

کفش تمیز یکی از شاخص‌ترین عوامل شیک‌پوشی بوده و تمیزی آن‌ها نقش مهمی در ظاهر افراد دارد. از این رو برای شما انواع شیوه‌های کاربردی برای پاک‌سازی کفش‌های گوناگون را جمع‌آوری کردیم. با ما همراه شوید.

چگونه کفش های کثیف را تمیز کنیم؟

جنس کفش مهم‌ترین و اصلی‌ترین مرحله هنگام پاک‌سازی‌ست. بی‌شک شیوه‌ی پاک‌سازی یک کفش چرم با کفش نبوک یکسان نخواهد بود؛ پس بدیهی‌ست که اطلاعات مورد نیاز و صحیحی در این مورد داشته باشید. برای یادگیری روش‌های مختلف پا‌ک‌سازی کفش‌های چرمی، پوست، نبوک، حصیر، جیر و حتی پارچه‌ای مقاله را دنبال کنید.

نحوه تمیز کردن کفش‌ پارچه‌ای

کفش‌‌های پارچه‌ای بعضاً شامل صندل‌های بندی، پاشنه‌بلند، بدون بند، و یا کفش تخت و صاف باشد. اما به‌غیر از شکل و ظاهر آن‌ها، کفش‌های پارچه‌ای احتمال کثیف شدنشان بسیار زیاد است و ممکن است احساس کنید که تمیز کردنشان سخت است؛ اما با اندکی حوصله و تحمل، قادرید به ساده‌ترین شکل ممکن، آن‌ها را تمیز سازید. در ابتدای کار باید بگوییم که به‌هیچ‌وجه این نوع کفش‌ را برلی شست‌وشو، داخل ماشین‌لباسشویی نیندازید. چرا که قسمت‌های از جنس چرم کفش‌های پارچه‌ای با چسب به تنه‌ی کفش وصل شده و چسب‌ها در مقدار زیاد آب دوام نخواهد آورد و ممکن بخشی از کفش از یکدیگر جدا شود. به‌جای آن، کفش پارچه‌ای را با قدری مایع ظرفشویی، مسواک و آب گرم تمیز کرده و با پارچه‌ی حوله‌ای خشک کنید.

نحوه تمیز کردن کفش‌ پارچه‌ای

شیوه‌ی پاک‌سازی را بخوانید:

 • در اولین مرحله کفش را با دستمال حوله‌ای تمیز کنید تا هرگونه آلودگی مانند گرد و خاک از روی آن برداشته شود.
 • سپس در ظرفی، یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی و یک لیوان آب گرم ترکیب سازید.
 • مسواک بدون استفاده و کهنه‌ای را درون محلول فرو برده و بعد آرام آرام روی سطوح کفش بمالید. احتیاط کنید که مسواک بیش‌ازحد خیس نباشد. مسواک را در همه‌ی سطوح کفش بکشید تا سبب رنگ‌پریدگی هیچ‌یک از قسمت‌های کفش نشود.
 • حالا با دستمال حوله‌ای، سطح خارجی کفش را خشک نمایید تا تمام رطوبت و خیسی آن گرفته شود و لکه‌ای بر جای نگذارد. در آخر کار کفش را در معرض نور خورشید قرار دهید تا کامل خشک شود.

توجه داشته باشید که برای کفش‌هایی از جنس مخمل، آب و مایع ظرفشویی استفاده نکنید؛ برای آن‌ها باید لکه‌ها را با شوینده‌های خشک تمیز کرده تا لکه‌های روی سطوح جنس مخمل از بین بروند.

نحوه تمیز کردن کفش‌ چرمی، چرم مصنوعی و پوست چرمی

در ابتدای کار باید سطح کفش‌های چرم، چرم اصل طبیعی و چرم‌های مصنوعی را با دستمال مرطوب در محلول آب و سرکه پاک‌سازی کنید. بدین منظور، به مقدار برابر آب سرد و سرکه‌ی سفید را با هم ترکیب کنید. بعد دستمال را در محلول خیس سازید، آب اضافه‌ی دستمال را گرفته و روی سطح کفش بکشید. این کار باعث از بین رفتن تمام لکه‌ها، و به‌ویژه‌ شوره‌های نمکی مانده روی کفش می‌شود. در انتها کفش را کنار بگذارید تا کاملاً خشک شود.

 • کفش‌های چرم طبیعی را بهتر است از واکس‌های معتبر موجود در بازار و شیوه‌ی مصرفی درج شده بر روی آن استفاده کنی؛ اگر واکس متناسب با رنگ کفش‌تان ندارید، دستمال نرمی را خیس کرده؛ سپس درون جوش‌شیرین زده و خیلی آرام روی سطح کفش بکشید.
 • پس از خشک شدن سطح کفش، با دستمال خشک بر روی سطح آن بکشید تا تمام لکه‌ها محو و از بین بروند.
 • برای از بین رفتن خراش‌ها از روی سطح چرم مصنوعی یا چرم می‌کنم طبیعی، قدری وازلین (ژلۀ پترولیوم) روی کفش گذاشته و با استفاده از یک دستمال نرم برروی آن بکشید؛ پس از آن مقداری محلول شیشه‌شوی روی کفش اسپری کرده و با دستمال نرم پاک کنید.

نحوه تمیز کردن کفش‌ چرمی

نحوه تمیز کردن کفش با جنس جیر، نُبوک و چرم میش

این کفش‌ها را باید همیشه خشک نگه داشت و برای زدودن انواع چربی، آلودگی‌ و گردوخاک‌ پس از هربار استفاده ضروری است که با یک مسواک یا فرچه‌ی نرم روی سطح کفش بکشید و لکه‌های روی کفش‌های چرم، نبوک و چرم میش را در سریع‌ترین زمان ممکن پاک کنید.

 • برای لکه‌ها و خراش‌های ایجاد شده بر روی کفش‌های از این جنس، با کمک پاک‌کن روی خراش‌ها بکشید، تا پرزهای پارچه به آن‌ها بازگردد.
 • برای از بین رفتن لکه‌های چربی، بر روی آن پودر بچه یا نشاسته ذرت بریزید تا روغن را جذب خود نماید. صبر کنید تا همه‌ی چربی‌ها گرفته شود؛ سپس با مسواک روی آن‌ها کشیده تا پرزهای اضافه حذف شوند.
 • برای لکه‌های مرطوب، ابتدا با دستمال کاغذی رطوبت را از بین برده و سپس کفش را در جای خشک و به‌دور از رطوبت یا زیر آفتاب بگذارید تا کاملاً خشک شود. در انتها دستمال کشیده تا پرزها از بین بروند.

نکته‌ای که در کفش‌های چرم میش باید رعایت کنید: این کفش‌ها در سطح داخلی خود نوعی آستر دارند که بیش‌تر از سطح خارجی‌اش کثیف می‌شود. برای محافظت از قارچ و بوی نامطبوع آن، به‌طور مرتب قسمت داخلی کفش را با دستمال مرطوب شده با محلول آب و مایع ضدعفونی‌کننده پاک‌سازی کنید. کفش را حداقل ۲۴ ساعت پیش از استفاده‌ی مجدد در مقابل آفتاب قرار داده تا کاملا خشک شود.

تمیز کردن کفش با جنس جیر، نُبوک و چرم میش

نحوه تمیز کردن کفش لژدار حصیری یا پارچه‌ای

برای شست‌وشوی این جنس کفش‌ها، ۴ لیوان آب گرم را با یک‌چهارم پیمانه سرکه‌ی سفید ترکیب کرده، سپس یک قاشق چایخوری مایع‌ظرفشویی به آن افزوده و با استفاده از مسواک یا دستمال، این محلول را روی سطوح کفش بکشید. برای لژهایی که حصیری هستند فقط مسواک را در یک سمت حرکت دهید تا بافت حصیری آن باز نشود. پس از پاک کردن تمام قسمت‌های کفش، دستمال را درون آب خالی مرطوب کرده و روی سطح کفش بمالید.

تمیز کردن کفش لژدار حصیری یا پارچه‌ای

نحوه تمیز کردن کفش‌ کتانی ورزشی

اکثر کفش‌های ورزشی را می‌شود درون ماشین لباسشویی انداخت و تمیز کرد. حتی می‌توان کفی‌های کتانی را خارج کرده و آن‌ها را جدا از هم بشویید؛ البته… قبل از انداختن کفش‌های کتانی یا تنیس، درون ماشین‌لباسشویی حتماً با دستمال و لکه‌بر آن‌ها را پاک‌سازی کنید تا لکه‌های چرب از سطح آن محو شوند.

نکته‌ای که در کفش‌های ورزشی نباید فراموش شود این است که هرگز آن‌ها را با سشوار یا بخاری خشک نکنید و حتماً در هوای آزاد و زیر آفتاب قرارشان دهید. و برای بو نگرفتن سطح داخلی کفش ورزشی، حتماً سطح داخل آن را به‌صورت منظم با مایع‌ضدعفونی‌کننده پاک سازید.

تمیز کردن کفش‌ کتانی ورزشی

 

با تشکر از سایت rooziato.com – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها