یک دانا

معرفی مواد غذایی برای درمان یبوست - ملین های طبیعی برای درمان یبوست

معرفی مواد غذایی برای درمان یبوست

۲۵ تیر ۱۳۹۷

مواد غذایی برای درمان یبوست

یبوست یکی از مشکلات رایج افراد است و غالباً حاصل رژیم غذایی و شیوه‌ی زندگی افراد است. مصرف برخی مواد غذایی خاص می‌‌تواند به بهبود و تسریع حرکات روده کمک کند. پزشکان علت یبوست را کم تحرکی روده و یا مشکل دفع مدفوع تعریف می‌کنند.

علائمی که افزاد دچار به یبوست تجربه میکنند:

  • بی اشتهایی به دلیل حس سیری مداوم
  • احساس ناتوانی در تخلیه‌ی کامل روده‌ها
  • مدفوع سخت، خشک و یا ناصاف. مدفوعی شبیه به سنگ‌های کوچک.
  • درد و ناراحتی هنگام تحرکات روده،تورم شکم

علاوه بر موارد عنوان شده، افراد مبتلا به یبوست ممکن است رگه‌های کوچک خون را در مدفوع و یا روی دستمال توالت پس از پاک کردن ببیند.

عادات روده‌ی هر شخص متفاوت است، اما افرادی که مبتلا به یبوست هستند معمولاً کم‌تر از ۳ کارکرد روده در هر هفته دارند. یبوست میان افراد بسیار رایج است. در ایالات‌ متحده آمریکا، از هر ۱۰۰ بزرگسال حدود ۱۶ نفر مبتلا به یبوست‌ هستند. خطر یبوست با بالا رفتن سن افزایش می‌‌یابد. حدود ۳۳ نفر از هر ۱۰۰ بزرگ‌سال بالای ۶۰ سال در آمریکا دارای علائم یبوست هستند.

امروز برایتان تعدادی از مواد غذایی که می‌توانند حرکات روده را افزایش دهد نام می‌بریم. روده‌های هر شخص به‌طور متفاوت به غذاها پاسخ می‌دهد، غذاهای سالم و طبیعی عنوان شده می‌تواند در کاهش یبوست موثر باشد. با یک دانا همراه باشید.

ملین های طبیعی برای درمان یبوست

روده های هر شخص به طور متفاوت به غذاها پاسخ می دهند، اما غذاهای سالم و طبیعی زیر می توانند به کاهش یبوست کمک کنند.

آب

از دست دادن آب بدن (دهیدراسیون) از علل شایع یبوست است و غالباً نوشیدن آب به میزان بال،ا می‌تواند در بهبود و یا کاهش این علائم کمک کند. هنگامی‌که فرد دچار کم آبی بدن می‌شود، روده‌ها قادر به افزودن آب کافی برای مدفوع نیستند. این موضوع منجر به خشکی و سختی مدفوع، و در نهایت یبوست می‌شود.

ماست و کفیر

بسیاری از فرآورده‌های لبنی، از جمله ماست و کفیر حاوی میکروارگانیسم‌‌هایی هستند که به پروبیوتیک مشهورند. پروبیوتیک‌ها غالباً باکتری‌های “مفید” نامیده می‌شوند و می‌توانند در بهبود سلامت روده و نرم کردن مدفوع کمک کنند. طبق مطالعاتی در سال ۲۰۱۴، محققان استفاده از ماست غلیظ شده‌ی پروبیوتیک حاوی پلی‌اتیلستروس، لاکتوباسیلوس، اسیدوفیلوس و Bifidobacterium lactis را در درمان یبوست بررسی کرده و دریافتند، خوردن روزانه‌ی ۱۸۰ میلی‌گرم از این ماست به مدت ۲ هفته، زمان مورد نیازِ دفع مدفوع در افراد مبتلا به یبوست مزمن را کاهش می‌دهد.

حبوبات یا پالس‌ها

بیش‌تر حبوبات مانند لوبیا، عدس، نخود و نخودفرنگی دارای فیبر بسیار بالا “یک ماده‌ای مغذی در بهبود هضم صحیح روده و کاهش دهنده‌ی یبوست است” هستند. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داد که ۱۰۰ گرم حبوبات پخته شده حدود ۲۶ درصد از مصرف فیبر روزانه‌ی توصیه شده در ایالات متحده را فراهم می‌کند. مصرف ۱۰۰ گرم از این حبوبات شامل مقدار قابل ‌توجهی از مواد مغذی مانند: پتاسیم، اسید فولیک، روی و ویتامین B6 است که به کاهش یبوست کمک می‌‌کنند.

سوپ‌های رقیق

سوپ‌های آبکی بسیار مفید بوده و هضمشان هم آسان است. علاوه بر این، این سوپ‌ها رطوبت را به مدفوع سخت و متراکم برمی‌گردانند که قادرند آن‌ها را نرم کرده و عبورشان را سهولت بخشد. مایعات و موادغذایی گرم هم معمولاً به راحتی قابل هضم‌اند.

آلو بخارا

آلو بخارا و آب‌دار در بسیاری از نقاط دنیا به‌عنوان درمان خانگی برای یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلو شامل مقدار زیادی فیبر، موادمغذی شناخته شده برای کاهش و تسریع حرکت روده است. مضاف بر این‌ها، آلو حاوی ترکیباتی‌ست که می‌تواند برای دستگاه گوارش اثرات زیادی داشته باشد.
بررسی سال ۲۰۱۴ نتیجه‌‌گیری کرد که خوردن آلو بخارا می‌تواند باعث افزایش تعداد حرکات روده و بهبود سازگاری مدفوع در افراد مبتلا به یبوست شود. در اکثر مطالعات انجام‌ شده در این بررسی، افراد روزانه ۱۰۰ گرم، حدوداً ۱۰ آلو می‌‌خوردند.

سبوس گندم

سبوس گندم یکی دیگر از داروهای خانگی برای یبوست است. این داروی خانگی مفید، سرشار از فیبر نامحلول است که قادر است جریان مواد را از طریق روده تحریک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که خوردن صبحانه‌ی حاوی سبوس گندم روزانه به‌مدت ۲ هفته باعث بهبود عملکرد روده و کاهش یبوست در زنان سالمی که معمولاً فیبر زیادی مصرف نمی‌‌کنند، شد.

سیب و گلابی

سیب و گلابی شامل ترکیبات از جمله فیبر، سوربیتول و فروکتوز هستند که هضم را بهبود می‌‌دهد. همچنین این میوه‌‌ها شامل مقادیر زیادی آب هستند که قادر به تسکین هضم و جلوگیری از یبوست می‌باشد. برای به‌دست آوردن بیش‌ترین فایده‌ی سیب و گلابی، آن ‌ها را خام و با پوست کامل بخورید.

کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی سولفورافان است که توانایی محافظت از روده را داشته و گوارش را تسکین دهد. علاوه بر این، سولفورافان توانایی جلوگیری از رشد بیش از حد برخی از میکروارگانیسم‌‌هایی که می‌توانند با هضم سالم، اختلال ایجاد کنند، کمک کنند. در یک بررسی در سال ۲۰۱۷ تعدادی از افراد سالم روزانه ۲۰ گرم از جوانه‌های بروکلی خام یا ۲۰ گرم جوانه یونجه را برای مدت ۴ هفته مصرف کردند. محققان دریافتند، افرادی که کلم بروکلی را خورده بودند، نشانه‌های کم‌تری از یبوست، و حرکات روده‌ سریع‌تر داشتند.

کیوی

به‌طور میانگین، ۱۰۰ گرم کیوی حاوی حدود ۲-۳ گرم فیبر است که قادر است حرکت توده‌های مدفوع را افزایش داده و جریان روده را تسریع بخشد. کیوی همچنین حاوی اکتینیدین، آنزیمی است که باعث تحرکت دستگاه گوارش فوقانی و چندین ماده‌ی شیمیایی می‌شود که قادر است در بهبود هضم نقش داشته باشد.

انگور

پوست این میوه نسبت به گوشت آن بیش‌تر بوده و به این معناست که مملو از فیبر و نیز دارای مقدار زیادی آب هستند. برای تسکین یبوست، خوردن چند مشت انگور خام و شسته شده را امتحان کنید.

 

با تشکر از سایت مجله سلامت – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

منبع: medicalnewstoday.com/articles/322382.php

برچسب ها :

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها