یک دانا

علت سفیدی موها و راه های پیشگیری از آن

علت سفیدی موها و راه های پیشگیری از آن

۲۴ خرداد ۱۳۹۷

علت سفیدی موها و راه های پیشگیری از آن

در این مقاله از یک دانا به علل سفید شدن موها و همچنین راه های پیشگیری و کند کردن سرعت سفید شدن موها میپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا موهای ما تغییر رنگ می دهد؟

آیا می دانید رنگ موی ما در رحم مادر چه رنگی است؟ به رنگ سفید. علت این امر شکل نگرفتن عامل اصلی رنگ مو یعنی ملانوسیت است. ملانوسیت باید شکل گیرد تا موهای ما رنگ طبیعی خود را پیدا کند. رنگ های مختلف موهای ما بستگی دارد به اینکه تا چه میزانی ملانین در یک تار موی ما پخش شده است. بعد از چند سال یعنی در حدود میانسالی آنزیم هایی به نام تلومراز باعث کند شدن تولید ملانین می‌شوند . وقتی ملانین کم تولید شود رنگ موی ما کم کم به حالت اولیه درون رحم مادر بر میگردد ولی این اتفاق ممکن است چندین سال طول بکشد در حالی که در رحم مادر در عرض ۹ ماه اتفاق می افتاد!!!

از چه زمانی باید منتظر سفید شدن مو باشیم؟

زمان سفید شدن موهای شما بیشتر از سن بستگی به ژنتیک دارد. مشابه ریزش مو، سفید شدن موها نیز نتیجه‌ی ژنتیک است. شما می‌توانید به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود نگاه کنید تا حدس بزنید چه اتفاقی برای شما خواهد افتاد.

اولین محل سفیدی مو کجاست؟

این‌طور نیست که یک روز بیدار شوید و ببینید همه‌ی موهایتان سفید شده‌اند. این یک فرآیند است که الگویی را دنبال می‌کند. موهای سفید یا خاکستری در ابتدا در اطراف گیجگاه ظاهر می‌شوند و به تدریج پیش‌رفته و همه‌ی جمجمه را فرا خواهند گرفت.

نقش نژاد در سفید شدن مو

نژاد در مورد سفید شدن موها نقش زیادی دارد. زنان سفید پوست در اواسط سی سالگی شاهد موهای سفید خواهند بود، برای زنان آسیایی این اتفاق در اواخر سی سالگی می‌افتد و برای زنان آمریکایی و آفریقایی در اواسط ۴۰ سالگی.

سفیدی مو بیشتر در کدام جنس است؟

وقتی در این خصوص مردان و زنان هم سن و سال را با هم مقایسه کردیم متوجه شدیم که در مردان بیشتر اتفاق می افتد.

نقش استرس در سفیدی مو

استرس مانند فاکتورهای دیگر زندگی می‌تواند تأثیر زیادی روی سلامت موها داشته باشد. نقش استرس برای سفید شدن موها همان بنزینی بر روی آتش است که می توان روند این اتفاق را سریع تر کند.این نقش بخصوص در کسانی که سابقه ژنتیکی دارند بیشتر خواهد بود.

دیگر عوامل مرتبط با سفیدی مو

علاوه بر عواملی که ذکر شد ، دلایل مختلفی برای سفید شدن موها وجود دارد که از خیلی از آنها می توان پیشگیری کرد. مثلا خیلی از چیزها مثل نوع رژیم غذایی، میزان استرس روزانه، خواب نامناسب، مصرف خودسرانه داروها، سیگار و … وجود دارند که علاوه بر تاثیر مخرب روی سلامت بدن ما ، می توانند موجب تغییر رنگ آنها هم بشوند.

چطور می توانیم از سفید شدن موها پیشگیری کنیم؟

باور داشته باشید یا نه، می‌توانید جلوی سفید شدن موها را بگیرید و یا حداقل آن را آهسته کنید. برخی از بهترین مواد برای مبارزه با شیوع علائم پیری عبارت‌اند از کافئین و نیکوتینامید که دارای خواص ضدپیری در پوست شناخته‌شده‌اند. برای کاهش علائم پیری روی موها بهتر است تمرکز خود را روی ساختار بهتر مو بگذارید. شما می‌توانید با حذف فاکتورهای خطرناک مانند رژیم غذایی نامناسب یا دیگر مشکلات سلامت، مدیریت استرس و افزودن ویتامین‌ها به رژیم غذایی خود این کار را انجام دهید.

 

با تشکر از ویکی۵۰۴۰ – جمع آوری و ویرایش: یک دانا

برچسب ها : , ,

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها